Росспоживчнагляд почне перевіряти Roshen на якість

магазин Roshen Копирайт изображения AP
Image caption Незважаючи на претензії Росії до якості цукерок Roshen, їх розкуповують як українці, так і російські туристи

У понеділок до України мають прибути експерти Росспоживчнагляду, аби перевірити чотири кондитерські фабрики, що входять до складу корпорації Roshen.

Про це повідомив голова російського відомства Геннадій Онищенко під час перебування у Києві, де він головував на засіданні Консультативної ради з захисту прав споживачів держав-учасниць СНД.

При цьому голова російського відомства звертався до більшості учасників засідання на "ти", мав складності із прочитанням імені учасника засідання із Молдови, а також під час прес-конференції звернувся до української журналістки із такими словами: "Дитинко, дивись на мене. Ти поставила питання, то слухай відповідь на нього".

Російське відомство із захисту прав споживачів та його керівник привернули увагу численними заборонами на ввезення до Росії товарів із країн, із якими у той момент загострювалися і політичні суперечки.

Серед найвідоміших - заборона грузинського вина та мінеральної води "Боржомі", українського сиру та молдовського вина. Остання заборона стосується литовських молочних продуктів. Вона збіглася із головуванням Литви у ЄС та можливим підписанням у Вільнюсі угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

"Посилені реакції"

Утім, як запевнив присутній на засіданні посол російської Федерації в Україні Михайло Зурабов, жодної політики у відмові Росії від цукерок Roshen немає.

"Це не є політизованим питанням. Претензії відповідних контролюючих органів, що є до продукції цієї компанії, абсолютно обґрунтовані", - заявив пан Зурабов. Він також наголосив, що навіть у разі, якби Roshen виробляв свою продукцію за європейськими стандартами, то претензії російських органів все одно могли б виникнути.

"Вони виникають з інших причин, і жодним чином не залежать від стандартів виробництва", - заявив російський посол, наголосивши, що російські експерти повідомляють українського виробника про зміст своїх претензій під час перевірок.

Згодом він також уточнив, що "проблем із якістю продукції немає, вона є безпечною. Але є проблеми, які пов'язані із технологією виробництва, із використанням деяких інгредієнтів, які не сертифіковані у відповідності до законодавства Російської Федерації".

Коментуючи поведінку та стиль спілкування голови Росспоживчнагляду, російський посол заявив, що "у нього є низка особливостей, до яких наші колеги по роботі, познайомившись, звикали", і що під час візитів до України у Геннадія Онищенка відбувається "посилення реакції" через те, що його слова "не завжди об'єктивно інтерпретують".

І цукерки, і молоко, і лабораторії

За словами Геннадія Онищенка, впродовж тижня представники Росспоживчнагляду перевірятимуть не тільки самі підприємства, але й лабораторії, які підтверджують якість продукції на національному рівні, а також підприємства, що постачають молоко для кондитерських фабрик Roshen.

Геннадій Онищенко також заявив, що власнику корпорації Roshen, Петру Порошенку, добре відомі вимоги російського відомства, яке захищає безпеку та права споживачів. Російський чиновник нагадав, що саме пан Порошенко очолював українське міністерство економіки у той час, коли між Україною та Росією стався перший торговельний конфлікт через заборону ввезення до Росії сирів українського виробництва.

"Ви бачите, як жорстоко доля обійшлася із паном Порошенком, власником Roshen, - він був міністром, і щодо сиру ми всі ці проблеми обговорювали. Але як тільки ми відкрили ворота для молочної продукції, ми про це чомусь забули", - заявив Геннадій Онищенко.

Голова Росспоживчнагляду нагадав, що ввезення продукції Roshen було заборонено не через претензії до безпеки, а через невідповідність заявленій якості. Хоча запроваджуючи наприкінці липня заборону на ввезення продукції Roshen, він же говорив про небезпечно високий вміст бенз(а)пірену в українському шоколаді.

Він також наголосив, що Росспоживчнагляд не має "жодних питань" до продукції фабрики Roshen, яка розташована у російському Липецьку, оскільки там "дотримуються регламентів".

Пан Онищенко також наголосив, що на відміну від ситуації із українськими сирами, які мають значну частку на російському споживчому ринку, наявність цукерок Roshen у магазинах не є критично важливим для російських споживачів, а відтак, Росспоживчнагляд "не хвилюється" щодо якомога швидшого повернення продукції української корпорації на російський ринок. При цьому він наголосив, що перевірки на підприємствах будуть виконанням лише другого пункту із чотирьох для відновлення постачання.

Крім того, він також порадив українським виробникам, "перш, ніж звертатися до Європи" по захист, дослухатися до власної служби захисту прав споживачів.

Втрати на мільярд доларів

У свою чергу голова Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів Сергій Орєхов також повідомив, що інспекція здійснить і свої перевірки підприємств Roshen.

"У першому кварталі цього року ми вже перевіряли компанію Roshen, і претензій до якості її продукції у нас не було. Зараз, коли постало питання щодо Roshen з боку Росії, ми поставили компанію у свій план перевірок, перевіримо і доповімо вам про те, яка продукція - якісна чи ні - йде на внутрішній ринок," - каже голова українського відомства із захисту прав споживачів.

Домовленість про перевірки українських кондитерських фабрик російськими експертами була досягнута під час останньої зустрічі українського та російського прем'єрів у Калузі 15 жовтня.

Корпорація Roshen виготовляє понад 200 різновидів кондитерських виробів на кількох підприємствах в Україні, а також має виробничі потужності у російському Липецьку та литовській Клайпеді. Продукція компанії експортується до держав СНД, у країни Балтії, а також у США, Канаду, Німеччину та Ізраїль. Roshen посідає 18 сходинку у рейтингу Candy Industry Top 100.

Сама компанія оцінювала свої можливі втрати від заборони ввезення продукції до Росії у один мільярд доларів до кінця поточного року, якщо їй не вдасться відновити експорт продукції до Росії.

По тому, як Росія заборонила імпорт продукції Roshen, її якість перевіряли у Казахстані, Білорусі, Киргизстані та Молдові, проте жодних претензій до якості продукції у цих країнах не було висунуто.