Грінспен: у бюджету США попереду багато "глухих кутів"

Алан Грінспен
Image caption Алан Грінспен передрікає ще не один "майже дефолт" для бюджету США

Колишній керівник американського центробанку - Федеральної резервної системи - Алан Грінспен заявив, що може "чудово уявити" повторення бюджетної кризи, на кшталт останньої, яка поставила країну на межу дефолту.

Він заявив в інтерв'ю ВВС, що ніколи раніше не спостерігав за ситуацією, коли досягнення "компромісу" було б настільки складним для Вашингтона.

Пан Грінспен також відзначив, що симпатизує цілям "Чайної партії", крила республіканців, які чинили опір нинішньому американському урядові під час суперечки щодо ліміту державного боргу.

Проте, додав екс-керівник центробанку США, тактика, яку обрали представники "Чайної партії", була "недемократичною".

Алан Грінспен, колись чи не найвпливовіша особа у світовій економіці, очолював Федеральний резерв США майже 20 років - з 1987 до 2006 року. Він говорив із кореспондентом ВВС Еваном Девісом напередодні виходу з друку своєї книги "Мапа і територія".

В Європі не всі проблеми позаду

У своєму інтерв'ю ВВС пан Грінспен також висловлює застереження тим, хто заявляє, що криза у зоні євро залишилася позаду.

Він вважає, що криза у єврозоні триватиме, допоки не буде "політичної консолідації".

"Культура Греції дуже відрізняється від культури Німеччини, і об'єднати їх в один союз є дуже складним завданням, - заявив Алан Грінспен. - Єдиний спосіб, у який це може бути зроблено, це політичний союз, на кшталт того, як об'єдналися Західна та Східна Німеччина. Але і в цьому випадку ми бачимо, що не все спрацьовує так, як повинно було спрацювати".

Водночас американський економіст висловив упевненість в успішному відновлення британської економіки.

"Те, що Британія зробила зі своєю програмою економії, спрацювало краще, ніж я думав. Наскільки я розумію, британська економіка нині розвивається приблизно так, як і передбачали члени нинішнього коаліційного уряду", - вважає Алан Грінспен.

Екс-керівник центробанку США також відкинув припущення, що саме м'яка політика Федерального резерву за його керівництва багато в чому сприяла створенню кредитної "бульбашки", яка луснула восени 2008 року, спровокувавши глибоку економічну кризу не тільки в США, але й і у всьому світі.

Криза у США та майбутнє Китаю

"Що мене дійсно шокувало, так це те, що не тільки Федеральний резерв пропустив обвал кредитного ринку 15 вересня 2008 року, але й МВФ, і JP Morgan, які за три дні до цього прогнозували зростання американської економіки і у 2009, і у 2010 році", - заявив пан Грінспен, додавши, що одна справа - прогнозувати виникнення "бульбашок" на ринку, а інша справа - прогнозувати, коли саме вони виникнуть.

Зараз економісту 87 років, і він керує власною консалтинговою фірмою. Після відходу Алана Грінспена від керівництва Федеральним резервом, його часто критикували за сприяння створенню "капіталізму вузького кола друзів" у США.

Проте сам він вважає, що "такий капіталізм передбачає, що державні службовці роблять послуги представникам приватного бізнесу в обмін на політичну підтримку". На його погляд, такими рисами відрізняється економіка Китаю та Росії, але аж ніяк не США чи Британії. Проте, як додав пан Грінспен, він "починає турбуватися, що ми рухаємося у цьому напрямку".

Він також попередив, що у разі, як Китай не вдасться до реформ та інновацій, економічне зростання в країні сповільниться.

"Однією із найбільших проблем Китаю є те, що він працює переважно на запозичених технологіях", - вважає Алан Грінспен. Він також твердить, що частина цієї проблеми полягає у тому, що у Китаї існує однопартійна система, яка не дозволяє керівництву країну "мислити широко".

Новини на цю ж тему