Затримка соцвиплат: "шатдаун" по-українськи

протест мам з дітьми
Image caption У 2011 мами з колясками вже виходили протестувати. Але тоді вони протестували проти мізерної суми допомоги на дітей, а українська економіка зростала

Опозиція вимагає звіту у парламенті міністра соціальної політики через масові затримки із виплатою різних бюджетних видатків - від "декретних" та "лікарняних" до зарплат та виплат з безробіття.

Про це заявив під час погоджувальної ради лідер фракції УДАР Віталій Кличко.

За словами Віталія Кличка, депутати від опозиції отримують тисячі звернень від громадян, які не можуть отримати законні соціальні виплати. У опозиції також кажуть, що заборгованість почала накопичуватися від кінця літа, і на сьогодні становить близько 2 млрд грн.

"Де гроші?"

Водночас інший опозиційний лідер, екс-керівник Нацбанку та міністерства економіки Арсеній Яценюк, вважає, що викликати до Верховної Ради треба не міністра соцполітики, і навіть не голову казначейства, яке є розпорядником бюджетних коштів, а керівників міністерства доходів та зборів:

"Перше і головне питання: де гроші? Чому людям не виплачують зарплати? Держказначейство - це банк. Якщо у нього на рахунку нуль, то немає сенсу говорити, добре чи погано він працює. Тому це питання, насамперед, до міндоходів та зборів", - заявив Арсеній Яценюк.

Втім, ці відомства вже заявили, що проблеми із затримкою соціальних виплат вирішені.

"Ми постійно моніторимо ситуацію з виплатами державних соціальних допомог, оскільки їх отримують найбільш незахищені громадяни. Після звернення громадян про певні затримки ми провели додаткову звірку з Казначейством. На сьогодні 100% коштів перераховані на місця", - цитує слова Наталії Королевської прес-служба міністерства соціальної політики.

"Зважаючи на необхідність опрацювання значної кількості первинних та розрахункових документів, які надаються розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, з метою уникнення соціальної напруги, органи Казначейства України забезпечують виконання насамперед захищених статей видатків бюджету, а саме: виплату заробітної плати, стипендії, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, продуктів харчування, медикаментів тощо", - йдеться у повідомлення Державної казначейської служби.

Там запевняють, що станом на 15 жовтня "неоплачені платіжні доручення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на виплату допомоги при народженні дитини та державної допомоги по догляду за дітьми в органах Казначейства України відсутні".

Перші повідомлення про затримки із бюджетними платежами з'явилися ще у вересні. Тоді екс-міністр соціальної політики, а нині депутат від опозиційної "Батьківщини" Людмила Денисова заявила, що уряд накопичив близько одного мільярду боргу за соціальними виплатами. При цьому депутат посилалася на документ, отриманий від Державної казначейської служби.

За словами екс-міністра, більшу частину невиплат на середину вересня складали лікарняні - близько 430 млн гривень. Крім того, держава завинила і близько 230 млн грн "декретних" виплат.

Але тоді прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що "перед бюджетниками та пенсіонерами жодної заборгованості немає".

Image caption Мами з колясками вже не вперше виходять на протестні акції в Криму

Проте за місяць, що минув від тих заяв, з'ясувалося, що невчасно із бюджету фінансуються не тільки "декретні" та лікарняні, але й виплати з безробіття, подекуди зарплати лікарів та вчителів, і навіть органи місцевої влади.

Захід і Південь разом

Як повідомляє кореспондент ВВС Україна у Прикарпатті Слава Угринюк, у Калуші, що у Івано-Франківській області, від 14 жовтня міський голова Ігор Насалик відправив своїх підлеглих у безоплатні відпустки.

Як заявив мер під час позачергової сесії міськради, тоді, як "Калуш по сплаті податків до бюджету перевиконує показники", "дає до 60% від ВВП області", бюджет заборгував місту 8,4 млн грн.

У Івано-Франківської ОДА кажуть, що "ситуація, яка сталася в місті Калуші, спричинена перш за все недоліками та прорахунками міської ради при плануванні та використанні бюджетних коштів", а голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк назвав дії Калуського міського голови "дешевим піаром, на якому заробляють дешевий рейтинг".

Втім, віце-прем'єр Олександр Вілкул доручив Мінфіну, казначейству та ОДА вирішити проблему фінансування Калуша.

Як повідомляє кореспондент ВВС Україна у Криму Енвер Абібулла, 16 жовтня у Бахчисараї десять матусь вийшли на акцію протесту зі своїми малолітніми дітьми через затримку соціальних виплат. Спочатку вони пікетували міськраду, але після того, як дізналися, що затримки відбуваються з вини Державного казначейства, пішли до місцевого відділення відомства.

Працівники відділення від розлючених матерів сховалися у кабінетах та відмовились давати коментарі. Заспокоїти їх зміг тільки прокурор міста Олег Дем’яненко, який, посилаючись на керівника міського казначейства, пообіцяв, що всі виплати надійдуть за кілька днів. Жінки повірили, але дали слово влаштувати більшу акцію протесту, якщо не побачать своїх грошей, а також якщо виплати і надалі затримуватимуть.

Міністр фінансів Криму Микола Скорик запевнив, що в цілому проблем із нарахуванням соціальних виплат у автономії немає. "Щодо виплат на дітей, там дійсно були певні збої, буквально на кілька днів, але загалом ситуація абсолютна контрольована та абсолютна нормальна", - сказав він через два дні після пікету на засіданні кримського парламенту.

Врешті-решт те, що проблема існує, був вимушений визнати на своїй сторінці у Facebook і прем'єр-міністр Микола Азаров, кількість звернень до якого саме з приводу затримок із соціальними виплатами явно перевищувала всі інші:

"Із нашого спілкування я зрозумів, що більша частина поставлених питань пов'язані із виплатою соціальної допомоги, зокрема, і на дитину та на догляд за дитиною. Судячи із частоти звернень, ця проблема є поширеною, а відтак, і її треба вирішувати найближчим часом", - написав на своїй сторінці прем'єр, і порадив своїм співрозмовникам вказувати конкретні адреси.

У відповідь прем'єр міг дізнатися, що "Конкретні адреси - та вся Україна", а також що "із двома дітьми і трьома гривнями у кишені" чекати до "вирішення проблеми найближчим часом" неможливо. При цьому географія дописів - від Донецька і Луганська до Івано-Франківська та Києва.

"Складна економічна ситуація"

Утім, навіть зі сторінки Миколи Азарова у Facebook ясно, що затримки із виплатою соціальної допомоги не обмежують лише виплатами на дітей.

"Мінімальна допомога у центрі зайнятості становить 544 гривні, а виплатили 480!", - пишуть йому користувачі соцмережі.

"Микола Янович, у Черкасах - біда. Куди поділися гроші - невідомо, але, ви не повірите, лікарям міської лікарні №3 два тижня не виплачують зарплату".

При цьому багато дописувачів вказують і на те, що у разі, як громадянин чи підприємство невчасно платять податки, держава одразу ж нараховує штрафи, а при затримці із соціальними виплатами про це ніхто не згадує.

Як розповіла ВВС Україна фінансовий менеджер однієї з іноземних компаній, зареєстрованих у "найпрестижнішому" Печерському районі столиці, компанія вже півтори місці не може отримати лікарняний для працівника, що хворів 2 місяці, при тому, що "всі відповідні платежі у соціальні фонди здійснюються абсолютно вчасно".

"Виходить, що людина два місяці хворіла, витратила великі гроші на лікування, а тепер не може отримати лікарняні, за які компанія вчасно розрахувалася із державою, так само, як вчасно сплачує інші податки", - каже фінансист.

Всі ці проблеми прем'єр-міністр пояснив "складною економічною ситуацією", а також "не завжди відповідальною роботою тих людей, які не розуміють, що на першому місці мають стояти соціальні виплати".

Від початку цього року більшість українських та закордонних економістів попереджали, що при завищених планах щодо розвитку економіки, за реального скорочення економіки уряд зіткнеться із скороченням надходжень, а відтак, і з проблемами щодо фінансування видатків бюджету.

Згідно із бюджетом на 2013 рік, ВВП України у цьому році мав зрости на 3,4%. Проте за підсумками другого кварталу скорочення ВВП склало 1,3%, а падіння виробництва, згідно з офіційною статистикою, тривало і в вересні.

Новини на цю ж тему