Рада дозволила уряду розраховуватися векселями з теплокомуненерго

Теплокомуненерго Копирайт изображения UNIAN
Image caption Держава накопичує мільярдні борги перед ТКЕ

Верховна Рада ухвалила урядовий законопроект, який надає право урядові реструктурувати бюджетну заборгованість перед підприємствами теплокомуненерго (ТКЕ), що виникає при компенсації із бюджету різниці тарифів на теплову енергію та водопостачання для населення, і покривати її векселями.

"За" схвалення законопроекту у другому читанні проголосували 237 депутатів.

Тарифи на газ та опалення, а також водопостачання та водовідведення для населення в Україні вже багатьох років є нижчими за їхню ринкову вартість. Щоби не підвищувати тарифи, уряд компенсує різницю у вартості із державного бюджету, перераховуючи субвенції підприємствам ТКЕ через місцеві бюджети.

Саме тому часто при оплаті населенням понад 100% платежів за комунальні послуги, підприємства ТКЕ регулярно заявляють про борги за опалення та тепло. Своєю чергою, самі ТКЕ накопичують борги перед постачальниками газу, спожитого для виробництва теплової енергії.

Як йдеться у пояснювальній записці до законопроекту, "загальний обсяг заборгованості підприємств теплоенергетики за імпортований природний газ, спожитий для виробництва теплової енергії, перевищує 17,1 млрд. грн., що фактично унеможливлює забезпечення НАК "Нафтогаз України" потреб у природному газі пільгових категорій споживачів".

Автори законопроекту із міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства також нагадують, що загальний обсяг цієї заборгованості від початку цього року зріс до 10,6 млрд грн (при 3,9 млрд грн заборгованості на початок року).

"Це призводить до критичного фінансового стану підприємств теплоенергетики та загрожує зривом опалювального сезону 2013-2014 року у всіх регіонах України", - сказано у пояснювальній записці до законопроекту.

Крім того, борги за постачання води населенню зросли з 4,4 млрд грн до 8,2 млрд грн.

Тепер ці борги можуть покриватися казначейськими векселями із терміном обігу 5 років та дохідністю 5%.

В ході обговорення законопроекту депутат від фракції "Удар", екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник запропонував виплачувати так само векселями зарплату працівникам президентської адміністрації та парламентарям, але така пропозиція дістала підтримку лише 109 із 406 присутніх у сесійній залі депутатів.

Фіктивні гроші - фіктивне вирішення

Невідповідність комунальних тарифів для населення реальній вартості послуг вже давно є предметом критики з боку міжнародних фінансових інституцій, де вважають, що компенсація різниці у тарифах лягає важким тягарем на український бюджет, а також підриває фінансове здоров'я всієї галузі: від постачальника, національної компанії "Нафтогаз", до місцевих енергетичних та комунальних компаній.

Підвищення тарифів на газ та опалення для населення є головною вимогою МВФ для відновлення кредитування України.

На необхідності підвищення тарифів нещодавно наголосили і у Світовому банку. Так також розкритикували схвалене парламентом рішення про надання уряду права покривати бюджетні борги казначейськими векселями.

"Рішення про впровадження векселів було ухвалено як реакція на погіршення динаміки доходної частини бюджету та потреби фінансування дефіциту бюджету. Воно, на нашу думку, є кроком у хибному напрямку, оскільки може мати негативні наслідки для фінансової прозорості в країні, і, безумовно, не сприятиме подальшому розвитку реального сектору економіки", - вважає економіст Світового банку Анастасія Головач.

Про те, що розрахунки за допомогою "квазі-грошей", якими є векселі, лише розтягне проблему неплатежів у часі говорить і голова Бюро комплексного аналізу та прогнозування Сергій Дяченко.

Використання будь-яких грошових сурогатів, за його словами, лише відкладає вирішення проблеми.

"Векселі також були дуже поширені і у 90-х роках. І тоді вони призвела до вимивання обігових коштів підприємств, в першу чергу, генеруючих компаній. Але тоді ці векселі емітували самі компанії. А зараз, оскільки це будуть казначейські векселі, проблема може лягти і на державні банки, які зобов'язані їх приймати. Використання будь-яких грошових сурогатів - лише відтерміновує вирішення проблеми", - каже експерт, і додає, що справжнім вирішенням було б підвищення тарифів до реального рівня із запровадженням адресної підтримки малозабезпечених.

Другою частиною справжнього вирішення проблеми неплатежів, за його словами, є пошук дешевших, ніж імпортований російський газ, енергоресурсів.