"Газпром" вирішує, що робити з Україною

Газопровід Копирайт изображения AFP
Image caption Поруч із боргами у "Газпромі" нагадали про знижку

Російський "Газпром" заявив, що у вівторок вирішить, чи переводити Україну на 100% передоплати за газ. Про це журналістам заявив заступник голови "Газпрому" Олександр Медведєв.

За його словами, така можливість передбачена умовами контракту від 2009 року.

"У нас є така можливість за контрактом зробити це негайно, тому сьогодні, очевидно, Олексій Борисович (Міллєр - ред.) буде в офісі, і ми розглядатимемо цю тему", - заявив Олександр Медведєв.

Раніше голова "Газпрому" Олексій Міллер запропонував перевести продаж газу для України в режим передоплати у зв'язку з порушенням умов платежів. Цю пропозицію також підтримав прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв.

У "Газпромі" заявили, що Україна досі не оплатила газ за серпень - борг становить 882 мільйони доларів.

Критично - не критично

Прем’єр-міністр України Микола Азаров підтвердив, що проблеми з оплатою російського газу Україною існують, але вони не є критичними.

"Проблеми є, але вони не критичні. Уряд тримає ці питання під контролем", - сказав прем’єр.

У відповідь російський прем'єр Дмитро Медведєв заявив, що ситуація з оплатою російського газу Україною є критичною.

"Вони кажуть, що проблеми з оплатою газу є, але вони не є критичними. Але я вважаю, що проблеми з оплатою є, і вони критичні.", - сказав він.

Пан Медведєв підтримав пропозицію Газпрому змінити схему розрахунку за газ. "Судячи з тих висловлювань, які звучать, наші колеги не бачать поки що тут особливих проблем. Раз не бачать проблем, значить, платити не збираються. А раз не хочуть платити, значить, будемо переводити на передоплату", - заявив російський прем'єр.

При цьому Дмитро Медведєв наголосив, що питання оплати потрібно адресувати в першу чергу "Нафтогазу", тому що оплата газу – це питання двох господарюючих суб’єктів.

У прес-службі "Нафтогазу" ВВС Україна поки що відмовляються коментувати заяви російської сторони.

Голова "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що останнім часом вони неодноразово йшли українським колегам назустріч і надали знижку: 5 мільярдів кубометрів газу за ціною 269 доларів за тисячу кубометрів, "що означає знижку на суму понад півмільярда доларів".

Хоча ту знижку, за словами експертів, отримала не Україна, а недержавна компанія - Ostchem, яка входить до складу контрольованої Дмитром Фірташем Group DF.

Ціна дружби

Останнім часом з боку Росії дедалі частіше лунають заяви про можливе погіршення відносин з Україною у разі підписання Угоди про асоціацію із ЄС.

Припускають, що саме цій темі були присвячені три останні зустрічі українського та російського президентів впродовж минулого тижня - дві під час саміту лідерів СНД у Мінську, і ще одну - у неділю в Сочі.

Саме після цієї зустрічі з'явилися нові критичні зауваження "Газпрому". І саме після неї радник російського президента Сергій Глазьєв заявив, що переговори про створення газового консорціуму можна вважати остаточно проваленими.

Утім, речник президента Путіна Дмитро Пєсков заявив, що суперечка щодо газових боргів "по суті, збіглася у часі з дискусіями щодо того, які наслідки з точки зору двосторонніх торговельно-економічних відносин між Києвом і Москвою буде мати підписання угоди з ЄС".

Пан Пєсков сказав, що це питання ні на саміті СНД у Мінську, ні під час зустрічі президентів Росії і України в Сочі, нібито не обговорювалося.

"Це не є політичною темою, а виключно господарчо-комерційною. "Газпром" вже достатньо довго терпів, проявляв гнучкість, довго намагався добитися від української сторони виплати боргів або термінів з оплати. Але цю гнучкість не може бути безмежною. Цілком очевидно, що настає момент, коли потрібно чітко позначити позицію, а головне - момент, коли потрібно платити борги", - підкреслив речник Путіна.

Прогнозоване загострення

У 2013 році компанія "Нафтогаз Україна" скоротила імпорт газу з Росії на 30% і, за словами міністра енергетики Едуарда Ставицького, скорочуватиме його й надалі, подвоївши імпорт з Європи.

Раніше у "Газпромі" говорили про можливі санкції щодо України у разі недобору газу, посилаючись на умови контракту.

Попри це прем'єр-міністр Микола Азаров нещодавно заявив, що Київ згодом може зовсім відмовитися від закупівлі російського газу, якщо ціна на нього залишатиметься такою ж високою, як зараз.

Проте, як виглядає, навіть скорочення імпорту при високій ціні та економці, низьких тарифах на газ для населення та ТКЕ та економіці, що скорочується вже понад рік, не врятувало Київ від заборгованості за газ. За таких обставин чергове загострення газової суперечки з Москвою було лише справою часу - каже експерт Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук:

"По великому рахунку, остання проблема - це дійсно проблема ділових суб'єктів. Азаров правий у тому, що треба питати у "Нафтогазу", чому він не сплатив за газ. Але "Нафтогаз" скаже, що він дотує комунальні підприємства і населення, і не отримує відшкодування з бюджету. Тому у нього немає грошей, аби оплатити російський газ. І це вже буде питання до держави, чому тарифи є такими низькими. Виходить замкнене коло. І при економіці, яка скорочується, єдиний варіант - це кредити. А кредити нам зараз можуть дати або Росія, або ЄС".

Він також радить звернути увагу і на заяву радника російського президента. Юрій Корольчук припускає, що саме у створенні газового консорціуму може полягати "ціна питання" нинішнього загострення газової суперечки між Москвою та Києвом.