Україна підписала угоду про розробку олеських сланців

Копирайт изображения Getty
Image caption Процес підписання угоди

"Шеврон Україна" і державна компанія "Надра Олеська" підписали угоду, необхідну для видобутку сланцевого газу на Олеській площі.

Про це повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький.

Угоду про розподіл продукції підписали в Києві під час засідання Ради вітчизняних та іноземних інвесторів.

Це дозволить розпочати роботи з розвідки газу на території Львівської та Івано-Франківської областей. Chevron інвестує у цей початковий етап 350 мільйонів доларів. При цьому загальні інвестиції у видобуток газу в цьому регіоні можуть перевищити 10 мільярдів.

Інші подробиці угоди, зокрема те, який відсоток видобутого газу буде отримувати Україна, не розголошують.

Інвестиції vs екологічна загроза

Копирайт изображения BBC World Service

Україна в 2012 році провела три конкурси на укладення угод про розподіл продукції: щодо Юзівського родовища (Харківська та Донецька області), Олеського (Львівська та Івано-Франківська області) та Скіфського (глибоководний шельф Чорного моря).

Їх виграли, відповідно, англо-голландська Shell, американська Chevron та консорціум на чолі з американською ExxonMobil.

Угоду про розподіл продукції по Олеській площі планували підписати ще в кінці 2012 року, однак цей процес загальмувався через позицію Львівської та Івано-Франківської облрад.

Вони відмовлялися схвалити проект угоди через екологічні побоювання та вимагали внести до проекту угоди ряд правок.

Зокрема вони домоглися того, що Київ розробить проект закону, за яким Львівській та Івано-Франківській областям віддаватимуть 10% від частки держави з реалізації видобутих вуглеводнів.

А Chevron погодилась відшкодовувати збиток, нанесений навколишньому середовищу і забезпечувати відновлення грунтів.

Також компанія погодилася розкривати органам влади та місцевого самоврядування інформацію про хімічні речовини, які використовуються для гідророзриву пласта.

Українські чиновники неодноразово підкреслювали, що видобуток сланцевого газу покликаний зміцнити енергетичну незалежність України.

Зокрема Віктор Янукович на засіданні Ради інвесторів заявив, що завдяки співпраці з Shell та Chevron Україна до 2020 року зможе повністю забезпечувати себе газом.

Водночас представники громадськості висловлюють побоювання щодо екологічних наслідків газовидобування.

"Не виключно, що за кілька десятків років ці місця (Олеська площа - Ред.) можуть перетворитися на пустелю", - сказав ВВС Україна доктор геологічних наук Ярослав Лазарук, який багато років займається дослідженням корисних копалин на Львівщині.

Українські запаси сланцевого газу оцінюються як одні із найбільших у Європі - після Польщі, Франції та Норвегії.