Країни ЄС в пошуках нових багатих громадян

Мальта
Image caption Деякі мальтійці кажуть, що нова схема знецінює ідею громадянства

Європейська комісія заявила, що жодним чином не може вплинути на країни Євросоюзу, які пропонують стимули для негромадян ЄС на проживання або для отримання громадянства.

Речник Єврокомісії Мішель Церконе заявив: "Це у національній компетенції - держави-члени самі вирішують, хто має право стати громадянином".

У вівторок парламент Мальти встановив ціну для отримання громадянства країни: 650 тисяч євро (873 тисяч доларів).

Деякі інші країни ЄС також пом'якшили свої правила набуття громадянства.

В інтерв'ю BBC News, пан Церконе сказав, що наявність паспорта країни-члена ЄС "відразу ж передбачає громадянство Європейського Союзу" з усіма правами, передбаченими законодавством ЄС.

Мальта, як і більшість з 28 країн ЄС, входить до Шенгенської зони, якою громадяни зазвичай можуть подорожувати без паспортного контролю.

Єдині ринкові правила, які діють в ЄС, ще більше спростили для громадян ЄС можливість подорожувати і працювати в іншій країні ЄС. Вони також мають доступ до державних послуг у приймаючій країні, таких, як школи та сфера охорона здоров'я.

Залучення багатих

Роботу із заохочення до мальтійського громадянства, спрямовану на багатих іноземців, Мальта доручила базованій у Нью-Джерси компанії Henley and Partners.

Громадянство надаватимуть заявнику, який вкладе щонайменше 650 тисяч євро у новий Фонд національного розвитку.

Кандидатів будуть суворо перевіряти, аби "переконатися, що лише вельми респектабельним клієнтам нададуть право" (на отримання громадянства), йдеться в повідомленні компанії на її сайті.

Якщо заявник має чоловіка чи дружину, або дитину до 18 років, громадянство кожного з них коштуватиме 25 тисяч євро.

Прем'єр-міністр Мальти Джозеф Мускат заявив, що нова схема отримання громадянство, скоріше за все, приноситиме близько 30 млн євро на рік.

Мальтійська опозиція розкритикувала цю схему, заявивши, що крихітна острівна держава може перетворитися на податковий рай, подібний до карибських оффшорів. Населення Мальти - 419 тисяч людей.

По тому, як 2008 року фінансова криза вдарила по економіці ЄС, багато держав-членів запропонували багатим іноземцям стимули для залучення інвестицій, зокрема більш легкі умови проживання й громадянства.

Image caption Угорщина видає тисячі паспортів у сусідніх країнах

Іспанія надає статус резидента іноземцям, які витратять щонайменше 500 тисяч євро на нерухомість або інвестують щонайменше 2 млн євро в іспанські державні облігації.

Угорщина надає резидентство іноземцям, які інвестують щонайменше 250 тисяч євро в державні облігації.

Крім того, Угорщина вже надала десятки тисяч паспортів людям із сусідніх країн, зокрема із Сербії, яка не є членом ЄС. Для цього існують лише дві умови - наявність прямого предка, який був громадянином Угорщини, а також базові знання мови.

Кіпр заявляє, що іноземці, які втратили як мінімум 3 млн євро під час цьогорічної банківської кризи, зможуть претендувати на отримання громадянства. Більшість таких постраждалих є росіянами.

Кіпр також скоротив обсяг інвестицій, необхідних для того, щоб отримати право на громадянство з 10 млн до 3 млн євро за своєю програмою "громадянство через інвестиції".

Британські стимули

Велика Британія також пропонує прискорену схему отримання статусу резидента для іноземців, готових зробити великі інвестиції.

У Британії діють жорсткі умови для отримання громадянства, зокрема проходження тесту.

Але заможні іноземці можуть отримати право на постійне проживання у Британії, якщо вони мали статус резидента щонайменше два роки.

У документі, розміщеному на веб-сайті Європейської міграційної мережі, що був опублікований в листопаді 2012 року, йдеться, що Нідерланди планують надавати право на проживання іноземцям, які мають понад 1,25 млн євро на своєму банківському рахунку.

"Нідерланди отримали сигнали, що в Китаї є багато заможних людей, які хочуть виїхати закордон і можуть "купити" дозвіл на проживання в Канаді, Сінгапурі та США", - йдеться у документі.

2011 року Британія була лідером серед країн ЄС за кількістю наданих громадянств: 177,6 тисяч людей стали громадянами країни. Це становить 22,7% від загальної кількості наданих громадянств у ЄС.

Статистичне агентство ЄС "Євростат" повідомляє, що на другому місці була Франція, де новими громадянами стали 114,6 тисяч людей, потім ідуть Іспанія (114,6 тисяч) та Німеччина (109,6 тисяч).

За даними "Євростату", як і в попередні роки, найбільше серед нових громадян марокканців (64,2 тисячі або 8,2 % від загальної кількості) і турків (48,8 тисяч або 6,2 %).

Більшість марокканців стали французькими громадянами, а більшість турків - німецькими.

Новини на цю ж тему