У "Газпромі" не чули про перегляд газових контрактів з Україною

газ
Image caption Цього разу традиційне зимове обговорення україно-російських газових відносин є продовженням ширшої геополітичної дискусії

Жодних змін до україно-російських газових контрактів не готується, - заявив речник "Газпрому" Сергій Купріянов Російській службі Бі-бі-сі. Напередодні український прем'єр Микола Азаров заявив, що Москва пообіцяла повернутися до питання перегляду газових контрактів після відмови Києва від угоди з ЄС.

"Ми цього не коментуємо", - заявив Сергій Купріянов. Представник "Газпрому" також заявив, що нічого не знає про обіцянки, начебто отримані українським урядом щодо перегляду контрактів, і порадив звернутися за подальшими роз'ясненнями до українського прем'єра.

24 листопада в ефірі телеканалу ICTV пан Азаров заявив про відновлення газових переговорів із Росією:

"Ми упродовж цього періоду часу наполегливо переконували РФ піти на перегляд цього контракту. Зараз така обіцянка, за великим рахунком, є, і ми сподіваємося, що ми реалізуємо це в ході переговорів", - заявив Микола Азаров.

Одразу ж після цього у ЗМІ з'явилися припущення із посиланням на "джерела" серед учасників переговорів про те, що ціну на російський газ може бути знижено із нинішніх понад 400 до 250-260 доларів за тисячу кубів.

Балачки, "легші за газ"

Російські експерти вважають, що до появи однозначних офіційних заяв коментувати ці припущення не має сенсу, адже впродовж останніх років лунало багато подібних заяв, але згодом всі вони не знаходили офіційного підтвердження.

"Я не виключаю, що Азаров просто блефує, тому що з українського боку дуже часто лунали заяви, які потім не знаходили підтвердження у Москві. І заяви щодо відносин із "Газпромом" тут посідають перше місце у рейтингу недостовірності", - каже головний редактор журналу The Russian Energy Михайло Крутіхін. А відтак, каже російський експерт, поки не буде офіційного підтвердження з обох сторін, вірити у можливість зниження ціни російського газу для України не варто.

Михайло Крутіхін також припускає, що Київ може отримати зниження ціни лише в обмін на більш серйозні поступки, ніж просто призупинення переговорів із ЄС. Наприклад, це може статися, якщо йтиметься про передачу контролю над українською ГТС в руки Москви, чи приєднання України до Митного союзу.

Водночас інший російський експерт з питань енергетики, близький до урядових кіл, Олексій Макушкін, каже, що україно-російські газові переговори тривають у режимі "нон-стоп", але остаточного рішення поки що немає. Він також припускає, що український прем'єр - не самостійна фігура у подібних справах, і, оскільки президент України Віктор Янукович не висловлював з цього питання своєї чіткої позиції, і залишає собі "місце для маневру", коментувати поки що нема чого.

Із цим цілком погоджується і український експерт з питань енергетики Володимир Саприкін. Він також нагадує, що переговори про перегляд газових контрактів, укладених у січні 2009 року,тривають вже не перший рік, але "результат цих переговорів - нульовий". Експерт також вважає, що єдиною можливою передумовою для зниження ціни на російський газ для України може йтися лише у разі приєднання України до Митного союзу:

"Це єдина умова, за якої Росія піде на зниження ціни на газ. Отже, на сьогодні без вступу до Митного союзу отримати знижку на газ є неможливим, і всі заяви довкола цього є "легшими за газ". Росія хоче глобальних поступок, а такі речі, як "призупинення підготовки до асоціації з ЄС" - це несерйозно", - вважає Володимир Саприкін, і припускає, що "за цими балачками нічого не стоїть".

Новини на цю ж тему