ЄС погрожує Росії перекрити "Південний потік"

"Південний потік"
Image caption ЄС стверджує, що "Південний потік" не діятиме на території союзу, якщо не відповідатиме його законам

Міністерство енергетики Росії отримало офіційний лист від Європейської комісії про необхідність перегляду договорів, укладених з країнами-транзитерами для будівництва газопроводу "Південний потік", повідомив заступник голови міністерства Анатолій Яновський.

Напередодні представники Єврокомісії заявили, що "Південний потік", що будується "Газпромом", не має законних підстав для роботи в Європі: всі угоди з країнами, якими проходитиме труба, не мають юридичної сили, оскільки порушують законодавство Євросоюзу. Тепер Єврокомісія наполягає на необхідності їх переглянути.

Зокрема, представник єврокомісара з енергетики Гюнтера Етінгера Марлін Хольцнер наголосила, що недоліки підписаних угод пов'язані з третім енергетичним пакетом ЄС.

Цей пакет є збіркою норм щодо забезпечення конкуренції на європейському енергетичному ринку. Він, зокрема, передбачає обов'язкову вимогу про незалежне управління транспортною енергетичною інфраструктурою, такою як трубопроводи, які не можуть перебувати у власності енергоконцернів, що займаються видобутком і виробництвом енергоресурсів.

У ситуації з "Південним потоком", російський "Газпром" є експортером газу, який піде по трубі, а також здійснюватиме управління трубопроводом і встановлюватиме тарифи.

"Південний потік" не діятиме на території Європейського союзу, якщо не відповідатиме законам ЄС", - заявив представник енергетичного департаменту Єврокомісії Клаус-Дітер Борхардт.

Двосторонні недомовленості

Двосторонні угоди про будівництво та прокладання "Південного потоку" Росія уклала з Болгарією, Сербією, Угорщиною, Грецією, Словенією, Хорватією та Австрією. Саме ці угоди Єврокомісія і визнала такими, що не відповідають законодавству ЄС.

"Комісія розглянула ці міждержавні угоди і дійшла висновку, що жодна з них не відповідає законам Євросоюзу. Ось чому ми сказали всім цим державам, що вони мають зобов'язання, як перед владою ЄС, так і перед Договором енергетичної хартії, згідно з якими вони мають просити провести з Росією нові переговори, щоб привести міждержавні угоди у відповідність до законодавства ЄС", - сказав представник енергетичного департаменту Єврокомісії Клаус-Дітер Борхардт.

Генеральний директор компанії "Газпром інвест" Михайло Левченков у відповідь заявив, що рішення ЄС не зможуть зупинити проект "Південний потік".

"На мій погляд, неможливо зупинити такий проект подібними рішеннями, якщо він буде завершений у встановлений термін", - сказав він.

Міністр економічного розвитку Олексій Улюкаєв повідомив, що Росія готує позови до Євросоюзу проти обмежень, встановлених третім енергопакетом.

Заступник міністра енергетики Росії Анатолій Яновський вважає, що згідно із Віденською конвенцією міжнародний договір має превалюючий характер над національним законодавством, і після його прийняття стає автоматично частиною цього національного законодавства.

"Південний" і "Північний" в обхід України

Проект "Газпрому" "Південний потік" передбачає будівництво газопроводу потужністю 63 млрд кубометрів через акваторію Чорного моря до країн Південної та Центральної Європи.

Дві нитки газопроводу мають пройти дном Чорного моря, а потім через Балканський півострів труба має піти до Італії та Австрії.

Сухопутна ділянка має пройти територіями Болгарії, Сербії, Угорщини та Словенії. Крім цього, від основного маршруту мають збудувати відгалуження до Хорватії та Республіки Сербська.

Будівництво газопроводу почалося 7 грудня 2012 року на російському узбережжі Чорного моря.

Запуск першої черги "Південного потоку" потужністю 15,75 млрд кубометрів газу на рік планується в 2015 році.

Перед початком будівництва російське керівництво не приховувало, що однією з основних цілей реалізації "Південного потоку", а також "Північного потоку" - газопроводу через Балтику - є зниження залежності від України як країни-транзитера російського газу до Європи.

Новини на цю ж тему