МВФ розгляне "українське питання" за тиждень

МВФ Копирайт изображения Getty
Image caption Експерти вважають, що нині кредити МВФ були б найдешевшими із можливих для України

Згідно із анонсом, оприлюдненим на сайті Міжнародного валютного фонду (МВФ), 16 грудня має відбутися засідання Ради директорів МВФ, на якому обговорять результати пост-програмного моніторингу виконання програми stand-by, відкритої для України у 2010 році.

Водночас пункту про надання нових кредитів Україні у порядку денному немає. У цей же день директори МВФ розглянуть і питання кредитування Буркіна-Фасо.

Напередодні міністр доходів та зборів Олександр Клименко заявив, що Київ отримав від МВФ "позитивні сигнали" і що найближчим часом у переговорах двох сторін можна очікувати "реальних результатів".

"Що стосується МВФ, то наші позиції з тарифної політики, з бюджетної політики, з монетарної політики значно зблизилися. Сьогодні надійшов позитивний сигнал від МВФ, і ми готові закінчувати переговори і отримувати кредити", - заявив урядовець в ефірі ТСН.

Олександр Клименко також уточнив, що "позитивний сигнал" стосується "тарифної політики і того механізму, про який ми говоримо, - не підвищувати тарифів". Він також заявив, що у Києва склалося враження, що цього разу аргументи українського уряду почули в МВФ.

Результати нинішніх переговорів стануть відомі за "один-два тижні" - заявив міністр доходів та зборів.

"Остання крапля"

Раніше постійний представник МВФ в Україні Жером Ваше заявляв, що узгодження конкретної суми нової фінансової допомоги Україні залежатиме від втілення такої економічної політики, яка б усувала бюджетні диспропорції та стимулювала б зростання української економіки.

Як заявляв прем'єр-міністр України Микола Азаров у парламенті, коментуючи рішення уряду призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з ЄС, "останньою краплею" для ухвалення такого рішення був лист від МВФ, у якому фонд наполягав на виконанні Києвом трьох умов: підвищення тарифів на газ, лібералізація валютного курсу та скорочення бюджетних видатків. Проте всі три умови, як наголосив прем'єр, а згодом і президент Янукович, є абсолютно неприйнятними для української влади з огляду на скрутну економічну ситуацію.

Втім, більшість незалежних експертів вважають, що виконання умов МВФ при розумному їх впровадженні не призвело б до негативних наслідків, а навпаки, дозволило б оздоровити державні фінанси України.

Остання програма кредитування України, розрахована на два роки, була відкрита МВФ у 2010. Формально, вона завершилася у жовтні поточного року.

З кредитної лінії на загальну суму 15,5 млрд доларів Україна отримала лише два транші в обсязі 3,4 млрд доларів, і обидва – ще у 2010 році, після чого надходження нових порцій кредиту припинили, бо Київ перестав виконувати умови кредитної угоди, укладеної із МВФ.