Уряд: гривня обвалилася через політичну нестабільність

гривня-долар-євро Копирайт изображения UNIAN
Image caption Гривня повернулася на рівень кризового 2008 року

Торги на міжбанківському валютному ринку відкрилися зниженням курсу української валюти до 9,00-9,40 гривень за долар.

Виконувач обов'язків прем'єра Сергій Арбузов визнав "напруженість" на цьому ринку, заявивши водночас, що фундаментальних причин для послаблення гривні немає.

"Політична нестабільність тисне на ринок готівкової валюти. Є напруженість, попри відсутність економічних підстав до цього", - заявив він, відкриваючи засідання Кабміну.

Водночас пан Арбузов наголосив, що кожен день політичного протистояння послаблює українську економіку.

"Міжнародні рейтингові агентства через політичну нестабільність уже знизили кредитні рейтинги України. Хоча на початку січня планували змінити прогноз рейтингів на "позитивний". А це – підвищена плата за ризик, яку несуть наші позичальники", - заявив виконувач обов'язки прем'єра.

Гривня, резерви, пальне

Впродовж торгів на міжбанку котування гривні трохи покращилися - до 8,95-9,05 грн/дол. Проте лише напередодні торги на міжбанківському валютному закрилися на курсі 8,75 гривні за долар.

Проте, якщо у вівторок НБУ продавав гривню за курсом 8,6, то у середу курс становив уже 8,7 грн/дол - повідомляє Reuters.

Ще на початку 2014 року курс гривні становив 8,2 грн/дол.

Офіційний курс і надалі зберігається на рівні у 7,99 грн/дол.

Оглядачі активно обговорюють, чи вистачить НБУ резервів, які на кінець 2013 року становили лише 20 млрд доларів, аби "загасити" панічні настрої на валютному ринку.

"Український центробанк може відмовитися від підтримки національної валюти, аби зберегти виснажені борговими виплатами резерви", - пише у Financial Times Дельфін Штраус, нагадуючи, що від різкої девальвації 2009 року курс гривні до долара залишався стабільним.

Видання також цитує Аліну Слюсарчук із Morgan Stanlеy, де підрахували, що за січень валютні резерви НБУ скоротилися ще на 1,3-2 млрд доларів (і це не враховуючи боргу у 2,7 млрд доларів за російський газ ще за 2013 рік).

FT також пише, що курс гривні тепер сильно залежить від подальшого надання Росією кредитів, проте російське керівництво вже заявило, що вирішуватиме це питання після того, як буде сформовано новий український уряд.

"За падіння гривні та зменшення резервів центрального банку Україна терміново потребує нового багатомільярдного пакету фінансової допомоги", - пише у своєму блозі кореспондент Financial Times Роман Олеарчик.

Водночас він зазначає, що Захід - США, ЄС та міжнародні фінансові інституції - поки що воліють тримати деталі можливої фінансової допомоги "за лаштунками".

На тлі падіння курсу гривні в Україні почало дорожчати пальне. За даними консалтингових компаній "A-95" та Upeco, від кінця минулого тижня в середньому по Україні бензин подорожчав на 10-20 копійок за літр, а у Києві ціни зростають ще швидше.

Традиційно частка українського бензину на ринку дуже мала, і ціни на бензин формуються на базі імпортних поставок.

Чим дешевшою стає гривня, тим дорожчим стає імпорт, зокрема, і пального.