Новий уряд: шлях до виходу з кризи буде важким

новий український уряд Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Новий український прем'єр Арсеній Яценюк називає свою команду міністрів "урядом-камікадзе"

Покращення не буде "ні сьогодні, ні завтра" - заявив новий прем'єр-міністр Арсеній Яценюк у день свого призначення на посаду. Нові урядовці визнають, що будуть змушені ухвалювати дуже болючі і непопулярні рішення, аби вивести країну із системної кризи, на яку наклалися буремні події останніх трьох місяців.

"Ми маємо прийняти украй непопулярні рішення. Я хочу бути чесним перед українським народом", - заявив Арсеній Яценюк, пояснивши, що попередня влада залишила по собі порожню казну і дуже малі валютні резерви при великих боргах.

"Хочу доповісти, що державна казна розкрадена та порожня. Не обіцяю покращення ні сьогодні, ні завтра. Державний борг – 75 мільярдів доларів США. В 2010 році борг був удвічі меншим. Золовалютні резерви складали 37 мільярдів доларів, а впали до 15. На казначейському рахунку лишилось 4,3 мільярда гривень", - заявив новий прем'єр у парламенті.

Водночас він запевнив у тому, що новий уряд має всі можливості для стабілізації фінансової ситуації. Першочерговим кроком пан Яценюк назвав негайне відновлення переговорів із МВФ та іншими міжнародними кредиторами.

Як заявив перед першим засіданням нового уряду міністр фінансів Олександр Шлапак, місія МВФ може приїхати до Києва вже наступного тижня. За словами урядовця, Київ проситиме про відкриття нової програми співпраці для отримання кредиту на 15 млрд доларів.

"Ми вже сьогодні підписали листа, тільки-но нас призначили, до МВФ із проханням направити місію. Сподіваємося, що наступного тижня місія буде вже тут - ми підготуємося до приїзду місії", - заявив Олександр Шлапак.

Директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард заявила, що МВФ готовий найближчими днями відправити до Києва групу переговорників.

Зупинити падіння гривні

Міністр фінансів також твердить, що відновлення співпраці з МВФ та позитивні сигнали від інших міжнародних кредиторів та інвесторів дозволять стабілізувати курс гривні.

У день призначення нового уряду на міжбанківському валютному ринку курс гривні впав до історичного мінімуму у 11,4 грн/дол. Після того, як склад нового уряду було затверджено парламентом, курс відкотився до 10,5-11,0 грн/дол на завершення торгів.

Олександр Шлапак каже, що очікує на подальше зміцнення гривні:

"Перші сигнали, які ми розраховуємо отримати від наших кредиторів протягом тижня, максимум, днів десяти, щодо можливості поповнення резервів, моментально заспокоять ситуацію".

Напередодні новий голова НБУ Степан Кубів заявив, що лише попередній аудит показав, що валютні резерви країни зменшилися до 15 млрд доларів, тоді як ще на початок лютого вони складали 17,4 млрд доларів.

Новий міністр фінансів також каже, що до кінця першого кварталу новий уряд має подати до парламенту новий бюджет 2014 року, заснований "на реальних макропоказниках, на реальній прибутковій базі".

Підвищити тарифи

Разом із тим, як вже попередив новий міністр енергетики, після переговорів з МВФ та отримання міжнародної фінансової допомоги тарифи на газ для населення можуть зрости:

Міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Продан допускає підвищення тарифів на газ для населення після переговорів з МВФ про виділення Україні фінансової допомоги.

"Якщо ви слухали сьогодні прем'єр-міністра, він сказав, що ми проводитимемо непопулярні реформи. Реагувати на вимоги МВФ щодо підвищення (тарифів) ми будемо після домовленостей певним графіком", - заявив міністр енергетики, але наголосив, що це відбуватиметься "за певним графіком".

Підвищення тарифів на газ та опалення було однією із головних вимог МВФ впродовж всього переговорного процесу із Києвом впродовж останніх років.

У МВФ вважають, що субсидування із державного бюджету різниці між нинішніми низькими тарифами та вищою ринковою ціною на газ лягає важким тягарем на бюджет. Там також пропонують запровадити адресні субсидії для тих верств населення, доходи яких справді не дозволяють платити за газ за ринковими цінами.

Побороти корупцію і спростити життя для бізнесу

Тим часом проблему корупції, яку у бізнес-середовищі називали серед головних проблем для української економіки, згадав міністр економіки, оголосивши подолання корупції своїм першочерговим завданням.

"Першочергове завдання - подолання корупції. Це одна з основних причин, через яку вийшов Майдан. Катастрофічна корупція в країні. Напевно, одна з найбільших у світі", - заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Павло Шеремета.

Він також заявив, що його міністерство працюватиме над спрощенням та здешевленням ведення бізнесу в Україні.