Західні кредити: купити час, витратити на реформи

долари США

Незабаром Україна почне отримувати перші транші міжнародної фінансової допомоги. Експерти та учасники ринку закликають уряд використати ці гроші не на "проїдання" та повернення старих боргів, а на "перезапуск" української економіки.

Перший транш нової кредитної програми МВФ може надійти в Україну у квітні. Про це заявив міністр фінансів Олександр Шлапак. Про конкретні розміри цієї програми сторони все ще не повідомляють. Раніше була розповсюджена інформація про виділення Україні до 15 млрд доларів з боку МВФ.

У МВФ лише підтвердили "готовність надати допомогу народові України та підтримати економічну програму Кабінету міністрів" за результатами консультацій, проведених 6-7 березня в Києві.

Ще 1 млрд доларів у вигляді кредитних гарантій уряду США також вже виділили і Сполучені Штати.

Про готовність надати Україні пакет допомоги на загальну суму у 11 млрд євро (15 млрд доларів) минулого тижня заявив і Європейський Союз.

Проте, як заявив у Верховній Раді прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, "пакет і конкретні суми - це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці".

Давайте порахуємо

За словами прем'єра, найближчим часом Україна може розраховувати на 610 млн євро макрофінасової допомоги Євросоюзу, яку можуть надати після відновлення співпраці України з МВФ, а також на 1,4 млрд євро "безповоротної фінансової допомоги" або ж грантів від Євросоюзу.

Все це Україна може отримати вже впродовж місяця.

Разом із тим, Євросоюз в односторонньому порядку запровадив режим вільної торгівлі з Україною, який, за підрахунками Брюсселя, має принести українській економіці до півмільярда євро впродовж року.

"Європейська комісія вирішила в односторонньому порядку задіяти положення про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі з Україною, що дасть Україні вигоду 500 млн євро на рік. Це конкретний, відчутний захід, який потребуватиме підтримки Ради ЄС та Європейського парламенту перед його останнім засіданням. Я очікую, що це положення запрацює до червня цього року", - заявив голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.

Комісар ЄС з питань торгівлі Карел де Гухт вважає, що це рішення також можна вважати частиною заходів із фінансової підтримки України:

"Це нові заходи, вони є прямою допомогою народу України. ЄС відкриє двері перед товарами з України. Це більше, ніж просто жест доброї волі, - це порятунок української економіки", - заявив єврокомісар з питань торгівлі.

Очікується, що близько 300 млн євро - левову частку прибутків від скасування чи зниження імпортних мит і тарифів отримують українські аграрії.

ЄС також може розглянути можливість виділення Україні ще 1 млрд євро із загального пакету допомоги на стабілізацію економіки та проведення реформ.

Світовий банк заявив, що готовий до кінця 2014 року надати Україні додаткові 3 млрд доларів, якщо український уряд потребує їх для проведення реформ - відновлення макроекономічної стабільності, зміцнення банківської системи, реформування енергетичного сектору та боротьбу із корупцією.

Ці 3 млрд доларів можуть бути виділені на додачу до чинної інвестиційної програми на загальну суму у 3,7 млрд доларів, пріоритетами якої є реформування ЖКГ та будівництво доріг.

Про свою готовність виділити Україні до 5 млрд євро, але впродовж наступних шести років, заявив і Європейський банк реконструкції та розвитку.

Спочатку секвестр, потім - кредити

Аби закрити величезні бюджетні дірки Київ скорочуватиме видатки. Як попередив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, скорочуватимуть навіть соціальні видатки. Загалом, як твердить прем'єр, щоб жити за доходами, дефіцит українського бюджету має бути скорочено удвічі.

Міністр фінансів Олександр Шлапак каже, що на додачу до явного дефіциту у розмірі 70 млрд гривень, у бюджеті, підготовленому попереднім урядом на чолі з Миколою Азаровим, та ухваленим парламентською більшістю на чолі із Партією регіонів, є ще й прихований дефіцит, який становить близько 50 млрд гривень.

"Уряд має намір запропонувати парламенту скоротити на цю суму поточні, капітальні та соціальні витрати", - твердить міністр фінансів.

При цьому, як заявив Олександр Шлапак, спочатку уряд подасть до парламенту секвестрований бюджет, і лише потім варто очікувати виділення першого траншу із кредиту МВФ.

Крім того, до кінця року Україна має повернути близько 10 млрд доларів боргів.

"Нас чекає дуже складний період зменшення видатків", - каже Арсеній Яценюк. Але, як запевняє прем'єр, у середньостроковій перспективі це дасть можливість відновити зростання української економіки, аби потрібні для свого існування кошти Україна продукувала сама, а не позичала.

Щоб не "пішло в пісок"

Зовнішню фінансову допомогу, як кредити, так і гранти, необхідно використати для того, аби відновити економічне зростання, наголошують учасники ринку та спостерігачі.

"Кредити не рятують економіку. Економіку і державу можуть врятувати лише реформи. Кредити - це лише можливість купити час на той період, коли реформи дадуть ефект. І їх все одно потрібно буде повертати", - каже голова Ради Незалежної асоціації банків України, колишній міністр економіки та екс-голова представництва України в ЄС Роман Шпек.

Він також твердить, що найкращою зовнішньою допомогою Україні були б не кредити, а інвестиції, але вкладати гроші в Україну інвесторів можуть переконати лише справжні реформи, якщо залишити осторонь окреме питання політичної нестабільності.

Зосередитися на підвищенні конкурентноздатності української продукції радить урядові і заступник директора Інституту економіки та прогнозування НАН України Анатолій Даниленко:

"Саме від конкурентоспроможності залежить формування і платіжного балансу, і доходної частини бюджету. Тільки при нормальній конкурентоспроможності можна говорити про позики, і про нормальне повернення цих позик, інакше скільки ми не позичали б, воно все піде у пісок", - каже економіст.

Анатолій Даниленко каже, що за розрахунками Інституту економіки та прогнозування, оптимальним і для економіки був би варіант, коли завдяки зовнішній фінансовій допомозі урядові вдалося б стабілізувати курс гривні на рівні 9-9,5 грн/дол при інфляції у 10%.

Якщо ж курс гривні буде знижуватися і перетне межу у 10 грн/дол, втрати імпортерів та бюджету перекриють можливі прибутки експортерів, не кажучи вже про те, на скільки подорожчає обслуговування зовнішнього боргу.

Експерти інституту також порахували: аби при нинішніх валютних резервах уряд мав підтримати курс гривні на рівні у 9-9,5 грн/дол, цього року Києву треба позичити близько 17 млрд доларів. Але щоб повернути ці гроші, наголошує Анатолій Даниленко, їх "треба обов'язково пропустити через реальну економіку".