ЄС обговорить, як зменшити залежність від російського газу

газові вентилі Копирайт изображения AFP
Image caption "Розрулити" залежну від Росії систему газових вентилів у Європі досить складно

Однією із головних тем зустрічі лідерів країн ЄС 20 та 21 березня стане зменшення залежності Євросоюзу від імпорту російського газу.

Вони також обговорюватимуть, скільки газу за реверсною схемою зможе отримати Україна у разі припинення поставок з Росії.

Напередодні зустрічі комісар ЄС з питань енергетики Гюнтер Еттінгер заявив, що угоду про будівництво газопровідної перемички, яка дозволить здійснювати постачання газу із Європи через територію Словаччини до України, можуть підписати вже до кінця квітня.

"Я налаштований досить оптимістично", - заявив пан Еттінгер журналістам після переговорів із міністром енергетики України Юрієм Проданом.

За словами європейського комісара, будівництво потрібної інфраструктури може розпочатися одразу ж після підписання угоди і завершитися до кінця року, напередодні пікового зимового попиту на газ.

У такий спосіб, як вважають у Єврокомісії, Україна може знизити свою залежність від російського газу, що за нинішніх обставин дає не тільки економічні, але й політичні переваги.

Розрахунки і перешкоди

Уряд Словаччини дав принципову згоду на реверсні поставки газу до України через свою територію 4 березня 2014 року.

Саме постачання газу із ЄС через територію Словаччини може дозволити Україні отримувати найбільші обсяги "реверсного" газу - до 10 млрд кубів на рік. І саме ця угода про реверсні поставки, на відміну від аналогічних угод із Польщею та Угорщиною, наразилася на найпотужніший спротив Росії.

Блокуючий пакет акцій словацької Eurostream - компанії, що є оператором газопроводів країни - належить російському "Газпрому". Проте технологічно, як заявляли у RWE Supply & Trading, саме із території Словаччини Україна могла б отримувати до 30 млрд кубів газу на рік, що приблизно відповідає загальним потребам України у імпорті пального.

Сам український міністр енергетики в інтерв'ю УНІАН у Брюсселі заявив, що нинішніх обсягів газу, які Україна може отримувати за реверсною схемою, явно недостатньо, аби якось компенсувати можливу втрати російського імпорту.

"У нас є контракти на реверсні поставки з Польщі та Угорщини – там йдеться про обсяги до п’яти мільярдів кубометрів газу. Однак це недостатній обсяг. Бо, якщо виникнуть непередбачувані обставини з поставками газу в Україну з Росії, або ціна на російський газ для нас різко зросте, нам будуть потрібні більші обсяги реверсу",- заявив Юрій Продан.

378 доларів не межа?

Із міністром погоджуються і незалежні експерти.

"Від Росії ми отримуємо близько 30 млрд кубів. Власний видобуток - 21 млрд кубів. Із втратою Криму і "Чорноморнафтогазу" - ще на 2 млрд кубів менше власного видобутку. Це означає, що нам потрібно терміново десь знати близько 20 млрд кубів газу, щоб забезпечити нормальне функціонування української економіки", - підраховує заступник директора НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев.

Для зменшення обсягів закупівлі російського газу треба передбачити якийсь резерв - або у підземних сховищах, або через реверс, каже експерт. За нинішніми угодами Україна може отримувати за реверсом не більше 5 млрд кубів газу на рік. Для того, щоб отримувати хоча б 10 млрд кубів, потрібно вкласти щонайменше 20 млн євро у модернізацію тієї гілки, що дозволить збільшити пропускну потужність газогону, яким можна забезпечити цей реверс, розмірковує пан Рябцев.

За підсумками 2013 року Україна, за даними європейських операторів, імпортувала із ЄС майже 2 млрд кубів газу. Постачання здійснювалися за контрактом із німецькою RWE через територію Польщі та Угорщини. Проте європейські оператори повідомили, що від початку 2014 року Україна не здійснювала імпорту газу із Європи.

Ці поставки припинилися по тому, як 17 грудня у Москві були укладені додаткові угоди до газового контракту, згідно із якими Україна отримала знижку у 30%, а ціна на газ для України у першому кварталі 2014 року становила 268,5 доларів за тисячу кубів.

Російський "Газпром" вже повідомив, що ця знижка у ціні на газ для України вже не діятиме з 1 квітня. Відтак, у другому кварталі цього року ціна на російський газ зросте до 378 доларів за тисячу кубів.

Проте українські експерти попереджають, що після анексії Криму Росією може бути скасовано і ще одну знижку на 100 доларів на кожній тисячі кубів, яку Україна отримала після підписання "харківських" угод, які передбачали меншу ціну на газ в обмін на подовження базування в Криму російського Чорноморського флоту.