Санкції проти Росії: клієнти СМП Банку зняли майже $250 млн

курс рубля Копирайт изображения AFP
Image caption Падіння курсу рубля, інфляція, послаблення банківської системи і скорочення інвестицій - такими бачать оглядачі наслідки західних санкцій проти Росії

США та Європа мають спільну позицію щодо того, щоб Росія поплатилася за свої дії в Криму, - заявив президент США Барак Обама після зустрічі із прем'єром Нідерландів Марком Рютте.

За словами президента Обами, так само спільну позицію США та ЄС мають щодо підтримки України.

Напередодні цієї зустрічі президент США заявив в інтерв'ю нідерландській газеті Volkskrant, що його країна може запровадити додаткові санкції проти Росії. У цьому інтерв'ю президент Обама визнав, що ці санкції можуть погано відбитися на всій всій економіці, проте дав зрозуміти, що Сполучені Штати готові до подальших дій.

"Якщо Росія продовжить ескалацію напруження, ми маємо бути готові заплатити ще більшу ціну", - заявив президент Обама.

Україна високо цінує допомогу США у питанні гарантування суверенітету та територіальної цілісності, проте водночас чекає "вжиття більш дієвих заходів проти агресора", - заявив перший віце-прем'єр Віталій Ярема під час зустрічі із делегацією Конгресу США.

Санкції: дієві чи ні?

Голова правління російського СМП Банку Дмитро Калантирський каже, що відтоді, як проти Росії були запроваджені санкції з боку західних держав через анексію Криму, клієнти банку зняли зі своїх рахунків близько 9 млрд рублів (248 млн дол). При цьому 4 млрд руб вивели із банку фізичні особи, і ще 5 млрд руб - юридичні особи. Втім, як заявив Дмитро Калантирський, власники банку, які також мають у ньому свої депозити, не забирали своїх коштів із рахунків.

СМП банк ("Северный морський путь") входить до 50 найбільших російських банків. По 38,05% акцій СМП Банку напряму належать братам Аркадію та Борису Ротенбергам, яких зараховують до найближчого оточення російського президента, і імена яких фігурують у списку осіб і структур, санкції проти яких запровадили свої санкції США.

Включення до Specially Designated Nationals List означає блокування всіх американських активів банків і заборону на здійснення всіх операцій за будь-якими закордонними рахунками. Крім того, існує "правило 50%", відповідно до якого під санкції підпадають всі організації, в яких фігурант переліку мінфіну США володіє від 50% акцій. Платіжні системи Visa і MasterCard заблокували безготівкові транзакції за картами банків, але 23 березня розблокували обслуговування карток СМП Банку.

ЄС також оприлюднив список із 33 осіб, яким впродовж півроку заборонено в'їзд на територію ЄС, та заморозив їх банківські рахунки.

Економічні санкції проти Росії та російських компаній лише на перший погляд здаються м'якими і несерйозними - вважає економіст французького Інституту політичних досліджень Сергій Гурієв. Проте їхній ефект з часом наростатиме і призведе до серйозних негативних наслідків для російської економіки:

"Набагато болючішими будуть санкції і той відтік капіталу, який буде наслідком очікування наступних санкцій. Проблема в тому, що з компаніями тих людей, які перераховані в списку, і тих, хто може опинитися в наступних списках, жодна американська компанія не може мати справи - це вже величезний удар по російській економіці. І та невизначеність - те, що західні інвестори думають над тим, проти кого потім будуть санкції і як це вплине на курс акцій і облігацій - ця паніка розвинеться вже дуже скоро", - заявив Сергій Гурієв в коментарі телеканалу БТБ.

Серед інших наслідків для російської економіки експерт називає падіння курсу рубля, інфляція, послаблення банківської системи та погіршення інвестиційного клімату.

Загалом оглядачі оцінюють економічні втрати Росії від початку вторгнення до Криму у 100 млрд дол.

Новини на цю ж тему