Конфлікт між Києвом та Москвою може перейти у газову фазу

газовий вентиль Копирайт изображения AFP

Вже із 1 квітня ціна на російський газ сягне 480 дол за тисячу кубометрів, - майже удвічі більше, ніж Україна платила у І кварталі 2014 року. Росія попередила, що готується денонсувати "харківські" угоди, які прив'язували ціну на газ до базування російського Чорноморського флоту в Криму. Тоді як Київ попередив Європу про можливі проблеми через підвищення ціни на російський газ.

"Ми розрахували проблеми НАК "Нафтогаз України" з точки зору того, що з 1 квітня ціна на газ Російською Федерацією буде встановлена 480 дол. за 1 тис. куб. м. Фактично буде подвоєна вартість на природний газ, який поставляється з Російської Федерації", - заявив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, представляючи у парламенті зміни до бюджету поточного року.

480 доларів за тисячу кубів - це повна ціна на російський газ, що визначається за формулою згідно з контрактом від січня 2009 року. Російський "Газпром" позбавив Україну права на отримання двох знижок - "харківської", яку Київ отримав 4 роки тому за подовження базування в Криму російського Чорноморського флоту, та "московську", отриману Києвом у грудні минулого року в рамках пакету документів про інтенсифікацію економічної співпраці між Україною та Росією. Кожна із цих знижок зменшувала "формульну" ціну на 100 доларів за кожну тисячу кубометрів.

Водночас Росія повідомила про початок процесу денонсації низки двосторонніх російсько-українських угод, що стосувалися перебування у Криму російського Чорноморського флоту. Одна із таких угод - підписана у Харкові 21 квітня 2010 року, згідно із якою ціна на російський газ для України зменшувалася на 100 доларів через скасування мита на експорт газу.

Це питання, за словами речника російського президента Дмитра Пєскова, обговорювалося під час оперативної наради Ради безпеки Російської Федерації. А вже під вечір п'ятниці президент Путін вніс відповідні законопроекти на розгляд Державної Думи.

Запас міцності є?

Тим часом український міністр енергетики Юрій Продан вже попередив європейських партнерів про те, що із підвищенням ціни на російський газ для України та загальним загостренням у відносинах між Києвом та Москвою, можливі ускладнення і у постачання газу.

"Ми отримали листа, підписаного міністром енергетики України Проданом, на ім'я комісара Еттінгера. Все, що ми можемо сказати, так це те, що Європейська комісія продовжує допомагати Україні в нинішній ситуації - зокрема у тому, що стосується посилення безпеки газових поставок", - цитує УНІАН слова Джозефа Геннона, речника комісара ЄС з питань енергетики Гюнтера Еттінгера, додавши, що Єврокомісія зробить все можливе для пришвидшення реверсних поставок газу з Європи в Україну.

Представник Єврокомісії також наголосив, що наразі транзит російського газу до Європи відбувається без проблем, і що Єврокомісія не передбачає виникнення якихось проблем через підвищення ціни на російський газ для України.

Крім того, речник комісара з питань енергетики повідомив, що через м'яку зиму у газових європейських газових сховищах вже є половина від потрібних для наступної зими обсягів газу.

"Та ж сама ситуація і в Україні - сховища все ще заповнені десь наполовину. Так що запасів вистачає", - заявив Джозеф Геннон.

Речник "Нафтогазу" часів попередньої газової "війни" між Україною та Росією Валентин Землянський вважає, що зараз питання постачання російського газу до України та через її територію є не економічним, а політичним, а тому не можна виключати нового газового конфлікту.

"Єдина газотранспортна система будувалася ще за радянських часів і не передбачала виникнення ситуацій, коли Росія й Україна будуть вирішувати між собою питання стосовно необхідних обсягів газопостачання. Саме тому від’єднати постачання газу в Україну від постачання газу до Європи технологічно неможливо. Тому, якщо постачання газу в Україну припиняється, це відіб'ється в будь-якому випадку на транзиті газу до Європи. Тому я вважаю, що зараз це питання не в економічній, а в політичній площині. І вирішувати його має не тільки Україна сам на сам з "Газпромом", а мають бути залучені представники ЄС, і тут небезпечно доводити до ситуації, коли вже виникнуть проблеми, починати треба зараз", - вважає експерт.

Валентин Землянський також нагадав про прецедент, коли 31 грудня 2008 року Україна повністю погасила свій борг за постачання російського газу, але це не дозволило уникнути "газової війни" у січні 2009 року, завершенням якої стало підписання чинних україно-російських угод про постачання газу.