Чим загрожує РФ заборона на експорт військової продукції із США

Російський військовий біля прапора США Копирайт изображения AFP

Міністерство торгівлі США підтвердило заборону на експорт та реекспорт в Росію товарів і продукції подвійного призначення, яка використовується для оборони та безпеки.

На сайті Бюро промисловості та безпеки, яке відповідає за експортні поставки з США, повідомляється, що мораторій, введений ще 1 березня на видавання ліцензій американським компаніям, триватиме до подальших вказівок. При цьому постачання за ліцензіями, виданими раніше, під заборону не підпадають.

Раніше в лютому конгрес США схвалив право Держдепу вводити санкції, які стосуються в тому числі і військово-промислового комплексу Росії. Віце-прем'єр російського уряду Дмитро Рогозін, який курує ВПК, входить до списку громадян Росії, щодо яких США та ЄС ввели санкції у зв'язку з приєднанням Криму.

Заступник директора Центру аналізу стратегій і технологій Костянтин Макієнко в інтерв'ю Російській службі Бі-бі-сі висловив думку, що нинішнє ембарго нагадує технологічну блокаду США щодо СРСР.

"Звичайно, певні проблеми це створить, але це дуже локальні проблеми. По суті, та технологічна блокада, яку Сполучені Штати здійснювали щодо Радянського Союзу, ніколи не припинялася. Росія - демократична, псевдодемократична - точно так само мала дуже ускладнений доступ до американських технологій. Це ембарго - здебільшого символічний жест", - вважає політолог.

Окрема ліцензія Міністерства торгівлі США потрібна американським компаніям в тому випадку, якщо їхня продукція експортується в такі країни, як Китай, КНДР, Куба, Іран і Росія, на яку припадає близько 9% контрольованих поставок.

Обмеження щодо Росії стосуються переважно комерційних поставок на суму близько 1,5 млрд доларів, ліцензії на які були видані за 2013 фінансовий рік.

За даними американського Бюро промисловості та безпеки, це може мати обмежений негативний вплив на економіку країни.

Чорнила та поліцейські шоломи

Але яким буде у зв'язку з цим ефект для Росії?

Серед ввезеної продукції - детонатори для різного класу вибухових пристроїв, програмне забезпечення, у тому числі криптографічне, і акустичні прилади. Є, виявляється, і більш екзотична стаття витрат у російських державних структур - з США за ліцензією імпортуються поліцейські шоломи і чорнило для зняття відбитків пальців.

"Думаю, особливо ніхто не постраждає, оскільки всі ці речі не грали хоч якоїсь значної ролі для російської обороноздатності. І для американців російський ринок - не надто важливий. У нас взагалі занадто слабкі зв'язки із Заходом у військово-технічній сфері" , - говорить bbcrussian.com заступник директора Інституту політичного і військового аналізу Олександр Храмчихін.

Політолог Костянтин Макієнко сумнівається в тому, що США постачали Росії якесь важливе програмне забезпечення.

"Не можна забувати, що Європа більшою мірою залишалася джерелом сучасних передових технологій, хоча європейці теж вкрай обережно підходять до передавання технологій до Росії. Ніхто не хоче вирощувати собі високотехнологічного конкурента", - вважає експерт.

Серед відомств, які можуть постраждати від заборони американських поставок, експерти називають не тільки Міністерство оборони, але і Роскосмос з Росатомом.

"Міноборони постійно в зоні ризику було, а Роскосмос - дуже взаємнонебезпечна річ, тому що американці літають в космос на російських носіях, і Росія може перекрити доступ американцям в космос, - говорить Макієнко. - В атомній сфері у Росії, мені здається, закінчений повний цикл усіх технологій, десь вони відстають від американських, десь ні, але Росатом без Америки точно проживе".

Вертольоти на мільярд

Представник Держдепу Мері Харф заявила на брифінгу, що США також наклали вето на видавання ліцензій, які дозволяють експорт військової техніки та оборонних послуг Росії.

Група сенаторів - як республіканців, так і демократів - зажадала в четвер від Барака Обами ввести окремі санкції проти оборонного відомства Росії в цілому.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Росія має надати США ще 30 вертольотів Мі-17 за контрактом 2013 року

"Ми закликаємо скасувати всі наявні контракти Пентагону з Рособоронекспортом, як і будь-які плани на майбутні угоди, і ввести санкції, що забороняють контракти з будь-якими компаніями, що співпрацюють з Рособоронекспортом по військових програмах", - йдеться в їхньому листі до Обами.

Пентагон, як повідомляється, заплатив Рособоронекспорту загалом 1 млрд доларів за вертольоти Мі-17, які США купують для армії Афганістану. 33 вертольоти Росія передала в 2011-2012 роках, а минулого року Москва і Вашингтон продовжили контракт, за яким США отримають ще 30 вертольотів.

"Від можливої відмови постраждають, в першу чергу, американці. Ми-то їх точно перепродамо куди-небудь або собі візьмемо", - вважає політолог Олександр Храмчихін.

Голова Рособоронекспорту Анатолій Ісайкін заявив у листопаді, що контракти по вертольотах з американською стороною "повністю прозорі" і "найбільш прийнятні" з точки зору співвідношення ціни і якості для оборонного відомства США.

До останнього часу в Пентагоні виступали на захист контракту на поставку Мі-17, стверджуючи, що російські вертольоти найбільше підходять Афганістану, який відновлює свої військово-повітряні сили і потребує надійних і простих в експлуатації засобів для транспортування військ по всій території країни.