Газові розрахунки: аванс чи відстрочка

газ Копирайт изображения UNIAN
Image caption Поки що Росія не тільки не перекрила газовий вентиль, але й не наполягає на передоплаті поставок свого газу до України

Нарада президента РФ з урядовцями щодо подальшого постачання газу до України не завершилася "перекриттям вентиля". Не було ухвалене рішення навіть про негайне запровадження авансових платежів за газ.

Президент РФ Володимир Путін заявив, що за нинішньої ситуації перевести газові відносини з Україною хоча б у режим передоплати було б цілком законно і логічно. Але порадив "Газпрому" поки що цього не робити.

"Це (передоплата - Ред.) точно відповідає контракту, але разом з тим, враховуючи складну ситуацію, в якій перебуває Україна, і незавершеність нашого переговорного процесу з Євросоюзом, я б просив уряд і "Газпром" утриматися від застосування цих можливостей аж до проведення додаткових консультацій, якщо, звичайно, наші партнери на ці консультації погодяться. Якщо ні - тоді діятимемо відповідно до контракту", - заявив російський президент.

Оглядачі називають останнє загострення "газового питання" ще одним методом впливу Росії на владу України. Експерти закликають український уряд "не зациклюватися" на отриманні газу виключно від Росії, а активніше розглядати і впроваджувати інші варіанти забезпечення країни енергоносіями.

Богдан Соколовський, колишній уповноважений президента з питань енергетичної безпеки

Якщо дивитися на той контракт, що у нас є від січня 2009 року, то і старий, і новий уряд вже "напрацювали" на те, щоб нам запровадили 100% передоплату. З іншого боку, чого можна очікувати від Росії, сам Бог не знає. Там немає жодної логіки. Якщо мова йде про газову війну, то навіть при значних втратах для Росії, вона може цю війну у будь-який момент розпочати, так само, як і збройну війну.

Інша річ, що повертати борги потрібно, бо коли щось береш, то і платити треба. Не можеш платити - не купуй. З іншого боку, хай Росія поверне ті 130 млрд рублів, які вона у нас вкрала ще у 1991-92 роках. Ще б не завадило згадати про той газ, який був викачаний з українського Прикарпаття і постачався до Росії газопроводом Дашава-Шебелинка-Москва.

У нас є технічна можливість отримувати газ по реверсу. А про ресурс на західних ринках і ціну треба домовлятися. І це треба робити вже. Але для цього треба політична воля. Воля не йти далі у Москву і знову там про щось домовлятися, а домовлятися із європейськими компаніями.

Що стосується можливості реверсних поставок через Словаччину, то тут мають бути питання і до Братислави, і до Брюсселя. Якщо говорити про суто технічні можливості, то політики кажуть про 10-15 млрд кубів, а словацькі і наші інженери говорять про 30 млрд кубів без жодної шкоди для транзиту. Я більше вірю "технарям", які незаангажовані.

Треба визнати, що на словацькій території Росія, яка подбала про себе раніше, має у власності газоперекачувальну станцію, яка знаходяться одразу ж за нашим кордоном поблизу Ужгорода. Якщо і треба обійти цю станцію газопроводом, то мова йде про кількасот метрів. Час є - мова йде про весну-літо. І це - ніщо у порівнянні із питанням зменшення залежності держави по газу. З іншого боку, у нас вже є угоди з Польщею та Угорщиною, які можуть дати сумарно понад 5 млрд кубів, а не 2 млрд кубів, про які казав міністр енергетики Продан.

Насамперед треба, аби спеціальна комісія визначила, які технічні і ресурсні можливості є на західному напрямку, і не підгинати знову коліна на Сході, і знову їхати до Москви домовлятися про те, як далі жити. До агресора треба ставитися як до агресора - не більше, не менше.

Сергій Дяченко, Бюро комплексного аналізу та прогнозування

Однозначно, ми є свідками тиску, який нагнітається перед виборами. Гадаю, вже всі зрозуміли, що найближче завдання Росії - зірвати травневі вибори.

Відімкнення російського газу з точки зору тиску на населення зараз, коли завершився опалювальний сезон, не дуже лякає, хоча може бути неприємним. Серйозніші проблеми нас очікують ближче до зими. Під час опалювального періоду вирішувати газові проблеми буде дуже важко. І повністю компенсувати втрату російського газу ми не зможемо: хімікам, металургам - не вистачить. Але всі розуміють, що загалом для України наступні півроку будуть надзвичайно складними.

Зараз терміново треба вирішувати питання із реверсом газу, треба десь брати хоча б 10 млрд кубів. Треба також вже зараз розробляти заходи з економії, з утеплення будинків. Також треба негайно зібрати РНБО і визначити мінімальні обсяги газу, що потрібні для забезпечення життєдіяльності населення та економіки, і які є для цього ресурси.

Що ж до повернення боргів, то коли йдеться про якісь 10-11 мільярдів, пов'язаних із харківськими угодами, то цей борг визнавати в жодному разі не можна. Є борг за отриманий газ, і він є реальним, і "Нафтогаз" його визнає, і його треба платити. Але і нову ціну на газ без "харківської" знижки визнавати не треба.

Це якраз той випадок, коли росіян можна спокійно відправити до суду. А Україні зараз було б доцільно подати в суд на перегляд цінових параметрів контракту. Звісно, що це триватиме довго, а часу у нас немає, але це колись треба зробити.

Михайло Крутіхін, консалтингова агенція RusEnergy

Я розумію, що російська сторона цього дуже не любить, тому що ситуація win-win ніколи не влаштовувала наших переговорників. Їм завжди здавалося, що якщо вони підуть на найменшу поступку, то вони вже "лузери". Але у цьому випадку, думаю, доведеться йти на якісь поступки.

На мій погляд, швидше за все, вони можуть зробити серйозну знижку у ціні на газ для України в обмін на продовження постачання до Криму газу, електроенергії та води.