Донбас: що робити, якщо подорожчає газ... Вугілля?

Російський газ постійно дорожчає Копирайт изображения AFP
Image caption Російський газ постійно дорожчає

Щороку в Україні говорять про необхідність зниження залежності від поставок російського газу. Однак високий рівень його споживання постійно заважає цьому.

У 2013 році Україна використала близько 50 млрд кубометрів газу, причому більше половини цього обсягу - російський експорт .

Хімічна промисловість, металургія, робота електростанцій як і раніше багато в чому залежать від цих поставок, а левова частка цих підприємств зосереджена саме на сході країни.

Доктор економічних наук Олександр Кендюхов вважає, що українські підприємства звикли до мінливих цін на російський газ і до можливих проблем з його постачанням.

Економіст стверджує, що за останні роки підприємства України змогли диверсифікувати споживання енергоресурсів, знизивши залежність від природного газу. При цьому проблемою залишається хімічна промисловість.

"На жаль, на конкурентоспроможності української (хімічної – Ред.) продукції, з урахуванням енергоємності цієї галузі, негативно відіб'ється зростання цін газ. Як і на можливість конкурувати щодо ціни на світовому ринку", - каже він.

Пан Кендюхов вважає, що для забезпечення безперебійної роботи української промисловості влада країни повинна звертати більше уваги на альтернативні енергоресурси - сланцевий газ, синтетичне і біологічне паливо.

Цибуля за 10 гривень

Чи справедливим є підвищення цін на російський газ для України? Думки пересічних мешканців Донецька в цьому питанні різняться.

"От ви приходите на базар, де бабуся продає цибулю за 10 гривень. Ви будете намагатися купити її за п'ять. Вона вам скаже: "До побачення". Є закони капіталізму, ринку", - сказав нам один з жителів Донецька.

Втім, з ним погоджуються не всі. Багато хто називає політику Москви щодо України "викручуванням рук".

Великим споживачем природного газу залишається житлово-комунальне господарство країни. Київська влада вже ухвалила рішення про поступове підняття тарифів на газ для населення, каже голова донецького ЖКГ Ольга Соловей.

"Згідно з цією постановою, кожного першого травня впродовж трьох наступних років у нас буде підвищення ціни на теплову енергію для населення. У 2014 році - 40%, у 2015 році теж 40% і в 2016 році - на 20%", - уточнює вона.

Про те, що це непопулярний крок, може здогадатись будь-хто. Однак підвищення цін на газ для населення - одна з умов МВФ, щоб надати Україні кредит, якого вона нагально потребує.

Тим часом у донецькому ЖКГ зізналися, що розглядають як один із варіантів при відключенні природного газу, перевести хоча б частину котелень на вугільне паливо, як це було десятиліття тому.

Донбас - шахтарський край, і з вугіллям тут проблем немає.

Однак Ольга Соловей відзначає, цей процес буде дуже трудомістким і вкрай негативно позначиться на екології міста та області.