Поки ЄС готує відповідь Путіну, Київ називає свою ціну на газ

газ Копирайт изображения AFP
Image caption У якій бік повернеться газовий вентиль вирішують не тільки у Києві та Москві, але й у Брюсселі та Вашингтоні

Україна готова платити за російський газ 386 дол за тис. кубів - цитує агенція Reuters голову НБУ Степана Кубіва. Проте голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв називає прийнятною ціну на російський газ, що є на 100 доларів нижчою.

"Україна завжди платила кредиторам вчасно, на підставі ринкових і встановлених контрактом цін", - заявив Степан Кубів у Вашингтоні, де бере участь у зборах директорів Міжнародного валютного фонду та Світового банку.

Тим часом керівник українського "Нафтогазу" Андрій Коболєв в інтерв'ю тижневику "Дзеркало тижня" заявив, що Україна готова сплатити борг перед Росією при повному збереженні знижок, тобто у разі, якщо ціна на російський газ залишатиметься на рівні у 268,5 дол. за тисячу кубометрів, що діяла у першому кварталі 2014 року.

"Ми і надалі ведемо переговори з "Газпромом" щодо ціни, яка діє з 1 квітня 2014 року. Відповідно до умов контракту, ми відправили офіційну пропозицію зберегти дійсну ціну у 268,5 дол. за тис кубометрів. Відповіді на цей запит ми поки що не отримали", - заявив керівник "Нафтогазу", наголосивши, що у Києві не бачать причин для перегляду ціни на російський газ.

Він також твердить, що Україна призупинила розрахунки на час переговорів із "Газпромом" про збереження знижок, які російська компанія скасувала в односторонньому порядку.

"Запропоновану російською стороною ціну, близьку до 500 доларів за тисячу кубів, вважаємо неринковою, необґрунтованою та неприйнятною. Відповідно ми призупинили розрахунки на час переговорів щодо ціни газу", - також повідомив Андрій Коболєв.

Згідно із домовленостями, досягнутими у грудні минулого року президентами Росії та України Володимиром Путіним та Віктором Януковичем, ціна російського газу для України була знижена до 268,5 дол. за тис кубометрів, тоді як середня ціна російського газу для України за 2013 рік була на рівні 400 дол.

1 квітня 2014 року "Газпром" підвищив ціну газу для України до 385,5 дол. за тис кубів, пояснюючи це тим, що Україна не тільки не повертає 1,7 млрд дол. боргу, що утворився ще у 2013 році, але й не платить за поточні поставки. Загальний обсяг українського газового боргу у "Газпромі" оцінили у 2,2 млрд дол.

Проте вже 3 квітня було оголошено про скасування ще однієї - так званої "харківської"- знижки у ціні на російський газ, яку Україна отримала у квітні 2010 року згідно із україно-російськими міждержавними угодами, в обмін на подовження базування у Криму російського Чорноморського флоту до 2042 року.

Оскільки на той час Росія в односторонньому порядку денонсувала "харківські" угоди про базування в Криму російського флоту після анексії Криму, російський газ для України став коштувати 485 доларів за тисячу кубів.

Листування на вищому рівні

Одразу після одностороннього рішення про підвищення ціни на газ для України, російське керівництво на чолі із президентом Путіним розглянуло питання про можливість припинення постачання російського газу для України, або ж про переведення газових розрахунків з Україною у режим передоплати. Утім, жодне із цих рішень так і не було остаточно схвалене до "проведення консультацій".

Проте після наради з урядовцями, 10 квітня російський президентнаписав листа керівникам країн ЄС, які є споживачами російського газу. У цьому листі він поінформував європейських лідерів про розміри українського газового боргу, як їх рахує Росія, а також "висловив крайню стурбованість, у зв'язку із критичною ситуацією, що складається довкола української заборгованості та поставок російського газу".

Зміст цього листа одразу ж прокоментували Сполучені Штати, де вважають, що Росія не повинна політизувати процес постачання газу до України, і не використовувати ці поставки як інструмент політичного тиску на Київ.

У свою чергу російський президент назвав таку реакцію США "дивною":

"Дивно, по-перше, тому що негарно читати чужі листи, я не їм писав. Я писав споживачам нашого газу у Європі. Ми вже всі звикли до того, що наші американські друзі всіх підслуховують, але підглядати зовсім негарно", - заявив Володимир Путін.

Як очікується, свою відповідь на лист російського президента європейські керівники мають сформулювати до вечора понеділка.

Як повідомив польський міністр закордонних справ Радослав Сікорський, голова Єврокомісії запропонував, аби Брюссель надав узгоджену і єдину відповідь.

За інформацією керівника польського МЗС, у цій відповіді ЄС має наголосили, що Росія повинна визнати новий український уряд, а також узгодити із цим новим урядом справедливу ринкову ціну на постачання російського газу до України, а також умови транзиту російського газу до Європи.