У Лондоні шукають способи повернути Україні активи

Тереза Мей Копирайт изображения PA
Image caption Міністр внутрішніх справ Британії Тереза Мей - господар форуму у Лондоні

У Лондоні розпочалася дводенна міжнародна конференція, метою якої є надання допомоги уряду України для повернення коштів, викрадених корупціонерами - колишніми можновладцями.

Форум щодо повернення активів України проходить 29-30 квітня. Серед організаторів цієї зустрічі - міністр внутрішніх справ Британії Тереза Мей.

До участі в заході запрошені високопоставлені офіційні особи зі США і Британії, юристи, прокурори, фінансові експерти та законодавці з 35 країн і десять міжнародних організацій.

Український уряд на форумі в Лондоні представляють в.о. генерального прокурора Олег Махніцький і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

У складі американської делегації на форум до Лондона прибув генеральний прокурор США Ерік Холдер.

"Спираючись на наш досвід у сфері повернення активів, цей форум надасть практичну допомогу українському уряду в плані пошуку і повернення активів, викрадених при Януковичі, а також у здійсненні політичних і економічних реформ", - заявила господар форуму Тереза Мей.

Вкрадені мільярди

На прес-конференції у день відкриття форуму Арсен Аваков заявив, що представники поваленого режиму Януковича вкрали в держави десятки мільярдів доларів, а генпрокурор США Ерік Холдер також сказав, що суми вивезених через офшори коштів обчсилюється багатьма мільярдами доларів.

І Тереза Мей, і Ерік Холдер наголошували на потребі ефективнішою боротьби з відмиванням грошей.

За словами оглядача ВВС з дипломатичних питань Бриджет Кендалл, лондонський форум має на меті продемонструвати солідарність Україні з боку міжнародних фінансових установ та західних урядів, особливо беручи до уваги те, що Лондон є ключовим фінансовим центром і міжнародним майданчиком для багатьох російських та українських олігархів.

"Це (повернення активів - ред.) не буде легким завданням, але воно не є неможливим. Ми будемо наполегливо працювати, розслідуючи всі версії незалежно від їхнього походження, - сказав Ерік Холдер. - Спроби сховати гроші і підставні компанії будуть великі, але на нашому боці - експерти і досвід. Ми вже показали, що можемо подолати такі перешкоди. Ми налаштовані рішуче і зрештою ми досягнемо успіху. Але на це піде час".

Генеральний прокурор України Олег Махніцький, який також бере участь у роботі форуму, заявив, що "організоване злочинне угруповання на найвищому рівні на чолі з колишнім президентом Януковичем викрало десятки мільярдів доларів".

Бриджет Кендалл, яка присутня на форумі, вказує, що це тільки початок тривалої роботи з повернення викрадених коштів, яка забере багато років.

Відомо, що багато українських олігархів тримають у Лондоні і на офшорних рахунках величезні кошти.

Представник британського міністерства внутрішніх справ заявив, що поряд з розробкою практичних заходів відносно України, на форумі буде обговорюватися міжнародне співробітництво в справі початкової пошуку активів і дослідження можливостей виявлення засобів, прихованих в складних корпоративних структурах.

Зокрема, йдеться про перегляд порядку реєстрації так званих "головних" компаній у Британії, яка дозволяє приховувати дані про наявність дочірніх компаній у таких структур.

Напередодні відкриття форуму Олег Махніцький сказав в інтерв'ю ВВС, що попередня влада створила в Україні кримінальну систему збагачення державним коштом.

"Практично всі суспільні відносини в Україні будувались на корупції. Ця злочинна організація на чолі із президентом Януковичем, до якої причетні і його сім'я, і його близьке оточення... На сьогоднішній день важко сказати суму цих коштів, якими вони володіли, але слідство вже встановило, що державі завдано збитків у сумі 35 млрд гривень і 350 млн доларів. А також в одному із епізодів зусиллями так званого "касира Сім’ї" Курченка було переведено в офшорні зони три млрд гривень", - сказав пан Махніцький.

В.о. генпрокурора наголосив однак, що ця інформація не підтверджена слідством.