Як Молдова та ЄС "приручають" Придністров'я

Тирасполь Копирайт изображения UNIAN
Image caption Ленін і досі прикрашає центральні площі Тирасполя. Чи дозволить він Придністров'ю рухатися до ЄС разом із Кишиневом?

Після анексії Криму Росією, багато хто запитував, чи не стане Придністров'я другим Кримом. Проте нині в Україні починають порівнювати ситуацію у відносинах між Молдовою та Придністров'ям із ситуацією на сході країни.

Незалежність Придністров'я було проголошена понад 20 років тому, але досі її визнано лише Нагірним Карабахом, Південною Осетією, Абхазією та іншими територіями із невизначеним статусом.

Згідно із законодавством Молдови, Придністров'я має статус Автономного територіального утворення з особливим правовим статусом, проте Кишинів і досі не має контролю над Тирасполем. Самі придністровці називають себе Придністровською Молдавською Республікою.

Крім того, що Придністров'я є постійним джерелом напруження і небезпеки для Молдови, воно також є ідеальним ґрунтом для цілої низки економічних злочинів.

"Уявіть, що газова труба проходить через Донецьку область, і що там пропадає газ на 4 млрд доларів, а рахунок за це Росія виставляє Україні", - наводить один із прикладів "незручностей" експерт Інституту світової політики Леонід Літра. При цьому він додає, що навіть у Придністров'ї, яке всі ці роки отримує серйозні грошові вливання від Росії, вже починають "розуміти головою", що вигідніше торгувати із Європою.

Питання без відповідей

Нині у відносинах Молдови і Придністров'я настає один із "моментів істини". Від кінця квітня громадяни Молдови, які мають біометричні паспорти, вже можуть їздити до ЄС без віз. А восени цього року, як очікується, ЄС та Молдова підпишуть Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі. Її парафували на саміті "Східного партнерства" у Вільнюсі, який для України завершився фіаско після відмови президента Януковича підписувати Угоду про асоціацію з ЄС.

"Наразі незрозуміло, як вони (керівництво Придністров'я - Ред.) зреагують на це", - каже експерт молдовського Інституту розвитку та соціальних ініціатив Vitorul Корнел Чуря. Утім, зараз, як додає експерт, "є відчуття, що вони утримуються від розхитування ситуації". При цьому переговорний процес щодо Угоди саме через існування на території Молдови такого утворення як Придністров'я для Кишинева був нелегким, а рішення, запропоновані ЄС, і досі дещо "дратують" молдован.

"ЄС вирішив піти шляхом поступового і добровільного залучення Придністров'я, і воно може долучитися до угоди тоді, коли буде готове. До 2016 року Придністров'я користуватиметься старим режимом торговельних преференцій, тоді як Молдова працюватиме вже за більш жорстким режимом і буде зобов'язана здійснити низку реформ. Питання полягає у тому, а що відбудеться, якщо Тирасполь взагалі не захоче цього? І відповіді на це немає не тільки у Кишиневі, але й у Брюсселі", - каже Корнел Чуря, і визнає, що такий "спеціальний режим" для Придністров'я з боку ЄС означає, фактично, економічне визнання цієї території, хоч про політичне визнання зовсім не йдеться.

Водночас, наголошує молдовський експерт, у Кишиневі дуже добре усвідомлюють, які шанси дає Молдові угода із ЄС, а відтак, там згодні "проковтнути" те, що здається трохи несправедливою "позитивною дискримінацією" з боку Брюсселя на користь Придністров'я.

"Ненормальна нормальність"

Певного оптимізму у цьому питанні додає те, як поводять себе мешканці Придністров'я після отримання Молдовою безвізового режиму із ЄС, "голосуючи" ногами. Як каже Леонід Літра, близько 60% мешканців Придністров'я вже мають молдовські паспорти. Але з часу запровадження безвізового режиму з ЄС, каже експерт, кількість тих, хто бажає відновити своє молдовське громадянство, зросла у 3 рази.

"Це можна розглядати як елемент застосування "м'якої сили" з боку ЄС, якій вже не може протидіяти адміністрація Тирасполя", - каже Леонід Літра, наголошуючи водночас, що і Росія розширила застосування своєї "м'якої сили", вкладаючи додаткові кошти у соціальні програми на території Придністров'я. Втім, зрозуміло, що ці проекти ґрунтуються не на розвитку економіки регіону, а виключно на добрій волі Росії і можуть бути у будь-який момент припинені.

Загалом, як каже Корнел Чуря, ситуацію із Придністров'ям у Молдові та східними областями в Україні цілком можна порівнювати, з тією лише різницею, що Кишинів живе "із цією проблемою вже понад 20 років".

"Ми вже якось звикли. Ми навіть називаємо цю ситуацію "ненормальна нормальність", - каже молдовський експерт, і додає, що жодній країні не побажає жити із такою проблемою як частина території із невизначеним статусом, а тому закликає українців вирішувати свою проблему якомога швидше і рішучіше, залучаючи до розв'язання конфлікту якомога більше сторін.