Євросоюз організовує ще одну зустріч по газу

українські та російські прапори Копирайт изображения UNIAN
Image caption Поки компроміс не знайдено, Україні та Росії нема чого підписувати

Брюссель ініціює проведення третього раунду газових переговорів між ЄС, Україною та Росією у п'ятницю в Берліні, - повідомляє Reuters із посиланням на речницю Єврокомісії Сабіну Бергер.

Попередній раунд переговорів відбувся 26 травня також у Берліні.

Після тих переговорів комісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер заявив, що Україна має повернути російському "Газпрому" хоча б частину боргу за поставлений газ, аби переговори щодо ціни на газ зрушили з місця.

Водночас він вкотре підкреслив що ціна, яку "Газпром" встановив для України з 1 квітня, не є ринковою і справедливою, і що її має треба переглянути.

"Ми готові платити ринкову ціну за газ, але аж ніяк не політичну. Ми готові йти на компроміс, ми готові до ринкового підходу, ми готові сплатити рахунок", - заявив український прем'єр Арсеній Яценюк під час енергетичної конференції у Берліні 28 травня. Проте, за його словами, Росія зі свого боку не демонструє бажання іти на компроміс.

Україна стоїть на своєму

Перед цим, під час засідання уряду український прем'єр заявляв, що його позиція залишається незмінною: якщо компромісу не буде знайдено найближчим часом, газова суперечка із Москвою вирішуватиметься у міжнародному арбітражі.

Крім того, як повідомив міністр енергетики України Юрій Продан, Київ пропонує підписати пакетну угоду, де сплата боргів прив'язувалася б до закріплення ціни на російський газ на рівні І кварталу цього року:

"На сьогоднішній момент ми пропонуємо пакетну угоду, якою, зокрема, буде закріплена ціна на російський газ з 1 квітня. Ми вважаємо, що справедливим рівнем ціни є той, що був закріплений на перший квартал 2014 року - 268,5 долара за тисячу кубометрів.

Відповідно до такої пакетної угоди, ціна діятиме до остаточного вирішення питання. Тільки після підписання пакетної угоди буде вирішуватися питання оплати рахунків", - заявив український урядовець.

У 2013 році Україна купувала російський газ за середньою ціною близько 413 доларів за тисячу кубів.

Наприкінці минулого року, по тому, як Київ відмовився від підписання Угоди про асоціацію з ЄС, Москва погодилася на перегляд ціни, і у першому кварталі 2014 року російський газ коштував Україні 268,5 доларів за тисячу кубометрів.

З 1 квітня "Газпром" збільшив ціну на газ для України майже удвічі - до 485 доларів за тисячу кубів.

У Києві назвали таку ціну неринковою і несправедливою і закликали Москву повернутися до ціни у 268,5 доларів за тисячу кубів.

Інакше український уряд планує звернутися до міжнародного комерційного арбітражу у Стокгольмі, аби оскаржити і ціну, і сам контракт на постачання газу із Росії.

До 29 травня сторони мали шанс досягти мирової угоди з цього питання.

Чому подорожчав газ

У Москві ж твердять, що Україна втратила можливість отримувати газ по 268,5 доларів за тисячу кубів через те, що не платила за своїми газовими рахунками.

Ще 100 доларів на кожній тисячі кубів додалося до ціни після анексії Криму, адже згідно із "харківськими" угодами, підписаними у квітні 2010 року за президентська Віктора Януковича, Україна отримувала цю знижку в обмін на подовження базування в Криму російського флоту.

У "Газпромі" також твердять, що до 7 червня український газовий борг складе 5,2 млрд дол.

Якщо принаймні частину цього боргу у розмірі 2 млрд дол. не буде сплачено до 2 червня, 3 червня "Газпром" припинить постачання газу до Україну, і пропускатиме через кордон лише той газ, який має йти у Європу.

При цьому Україна визнає борг за російський газ у 2,2 млрд дол., що утворився до 1 квітня 2014 року, і готова його сплатити у десятиденний термін, якщо ціна на російський газ повернеться до рівня першого кварталу цього року - 268,5 дол. за тисячу кубів.

Більша частина цього богу була сформована ще за часів президента Віктора Януковича, і домовленості грудня 2013 року про зниження ціни на російський газ до 268,5 доларів, а також отримання від Росії мільярдних кредитів були одним із способів вирішити цю боргову проблему.