Газові переговори України та РФ поновляться у понеділок

газовий вентиль Копирайт изображения Getty
Image caption Куди повернеться газовий вентиль стане відомо 2 червня?

Після чергового раунду переговорів щодо владнання газової суперечки, сторони погодилися подовжити їх 2 червня. Учасники переговорів знову зустрінуться у Берліні.

Як заявив комісар ЄС з питань енергетики Гюнтер Еттінгер, сторони досягли певного прогресу, але остаточної згоди немає: "Це був певний крок уперед, проте прориву не сталося. Але цього можна досягнути у понеділок", - заявив пан Еттінгер, висловивши сподівання, що до 3 червня Київ та Москва зможуть досягти якихось домовленостей щодо постачання газу.

Посприяти цьому може рішення Києва сплатити частину газового боргу "Газпрому". Як повідомив під час зустрічі у Берліні український міністр енергетики Юрій Продан, у п'ятницю "Нафтогаз" перерахував 786 млн дол за російський газ, отриманий у лютому та березні цього року.

Втім, пан Продан під час цієї ж зустрічі заявив, що Україна і надалі готова оскаржувати чинні газові контракти у суді, якщо Росія не продемонструє бажання відшукати компроміс у цьому питанні.

Російський міністр енергетики Олександр Новак також заявив, якщо "Газпром" підтвердить надходження платежу із Києва, сторони зможуть обговорювати "пакет пропозицій" щодо врегулювання газового питання.

До зустрічі у Берліні чи Стокгольмі?

Тим часом прем'єри України та Росії обмінялися заочними газовими заявами.

Як заявив керівник російського уряду Дмитро Медведєв, коли "Газпром" підтвердить надходження коштів на свої рахунки, а російський уряд подивиться на суму, переговори можна буде продовжити.

"Але зараз ми маємо переконатися, що вони хочуть платити. Будь-яка інша постановка питання є неможливою. Коли я чую, що ви нам дайте іншу ціну, а тоді ми заплатимо - це є хамство", - заявив російський прем'єр.

Відповідаючи на уточнювальне запитання, чи готова Росія переглянути своє рішення щодо припинення постачання газу до України з 3 червня через несплату боргів, пан Медведєв заявив, що "надія, як відомо, вмирає останньою".

Водночас український прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що перерахувавши Росії майже 800 млн дол за імпортований у лютому-березні газ, Київ погодив всі "безперечні" моменти з оплати газу з "Газпромом". Проте якщо компромісу щодо подальших поставок газу не буде досягнуто 2 червня, то цей раунд переговорів стане останнім, і Україна таки подасть позов до арбітражного суду у Стокгольмі.

Він вчергове зазначив, що для України є прийнятною ціна у 268,5 дол за тис кубометрів і Україна ніколи не купуватиме газ за 500 доларів.

"У понеділок - остаточний раунд переговорів по газу. Або вони завершаться підписанням угоди, або - позовом до Стокгольмського арбітражу", - написав Арсеній Яценюк на своїй сторінці у Twitter.

Під час газових переговорів між Києвом та Москвою за посередництва Брюсселя представники ЄС неодноразово заявляли, що вважають прийнятною ціну російського газу для України у межах від 350 до 390 дол за тис кубометрів. Це більше за ціну у 268,5 дол за тисячу кубів, на якій наполягає Україна, але менше за 485 дол за тис кубів, яку від 1 квітня виставила Україні Росія.