Росія і Україна знову не домовилися про газ

Копирайт изображения AFP
Image caption Нинішня ціна на газ, встановлена "Газпромом", є однією з найвищих у Європі

Росія, Україна та ЄС на газових переговорах в Брюсселі, які пройшли у ніч на вівторок, знову ні про що не домовились, повідомив єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер.

Шостий раунд консультацій, за його словами, може відбутися у вівторок або середу.

"Наші українські та російські партнери повинні поговорити зі своїми урядами і повідомити про своє бажання продовжити переговори, можливо у вівторок о дев'ятій вечора або в середу о дев'ятій ранку", - сказав пан Еттінгер.

Переговори в Брюсселі тривали понад сім годин.

Перед початком консультацій глава українського Міненерго Юрій Продан заявив журналістам, що Київ, як і раніше, готовий погасити борг за поставлений російський газ тільки після узгодження ціни.

Представники Росії дотримуються іншої позиції. Вони готові почати обговорення можливих знижок на газ для України та скасування переходу на передоплату лише в тому разі, якщо Київ підтвердить намір гасити борг.

Ідеться про погашення заборгованості за листопад-грудень у обсязі 1,45 мільярда доларів і узгодженні графіка оплати газу, поставленого в квітні-травні, на суму близько 3 мільярдів доларів.

2 червня Київ перерахував "Газпрому" $786 млн, закривши розрахунок за постачання в 1-му кварталі 2014 року.

Як заявляв раніше Юрій Продан, Київ вважає справедливою ціну на газ у 268,5 доларів за тисячу кубометрів і готовий оперативно погасити борг, розрахований за цією ціною.

Копирайт изображения AFP
Image caption Міністр енергетики України Юрій Продан (зліва) та єврокомісар Гюнтер Еттінгер

Раніше сторони домовилися не звертатися до суду і не переривати постачань газу до наступного раунду тристоронніх консультацій.

Найвища ціна

Україна не бажає визнавати заявлену Росією суму боргу за газ, оскільки вважає нинішню ціну "політичною". Росія значно підвищила ціну після перемоги Майдану - до 485,5 доларів за тисячу кубометрів. Це найвища оптова ціна на російський газ серед усіх клієнтів "Газпрому".

Водночас Київ, за словами глави українського Міненерго, не згоден не тільки з ціною у 485,5 доларів за тис. кубометрів, але і з ціною 380 доларів, за якою Україна отримувала газ до січня 2014 року.

За підсумками переговорів у понеділок пан Продан заявив, що "Газпром" запропонував оформити знижку на російський газ шляхом зниження мита на його експорт з Росії, але Київ такий механізм не влаштовує.

Головна вимога Києва - повернутися до ціни, яку Росія узгодила з президентом Віктором Януковичем у кінці 2013 року під час протистоянь на Майдані.

Президент Росії Володимир Путін тоді стверджував, що це не підтримка Януковича, а допомога братньому українському народу у важкий для нього час, але після втечі Януковича Росія різко підняла ціну.

Гюнтер Еттінгер раніше заявляв, що "Газпром" і "Нафтогаз" обговорюють можливість знизити ціну не лише на майбутнє, а й за квітень-травень, причому мова йде про діапазон 350-380 доларів.

Ані Київ, ані Москва офіційно не підтвердили цієї інформації. Глава "Газпрому" Олексій Міллер відзначив лише, що таку пропозицію справді озвучив єврокомісар.