"Газпром": 16 червня - остаточний термін для передоплати

Олексій Міллєр Копирайт изображения Getty
Image caption Керівник "Газпрому" каже, що відстрочок для України більше не буде

Керівник російського "Газпрому" Олексій Міллер звинуватив українського прем'єра Арсенія Яценюка у зриві тристоронніх газових переговорів за посередництва ЄС.

Він також заявив, що термін переведення України на передоплату за постачання газу 16 червня є остаточним і більше не переглядатиметься.

"Газпром" більше не має намірів переносити терміни переведення на переодоплату "Нафтогаз України". Нічого не оплачено - поставок "нуль", - заявив він.

Щоб цього не сталося, "Газпром" має побачити на своїх рахунках" майже 2 млрд дол. Вони складаються із 1,454 млрд дол. боргу за російський газ, який Україна імпортувала наприкінці минулого року, ще за часів президента Януковича і уряду Азарова. Решта - це оплата частини рахунків за квітень та травень цього року.

Стокгольмський арбітраж

Саме борги, накопичені у другій половині 2013 року дали поштовх московським домовленостям між президентами Януковичем та Путіним у грудні минулого року, згідно з якими ціну на російський газ для України знизили від 400 до 268 дол. за тис кубів в обмін на політичні поступки у вигляді відмови від європейської інтеграції.

Керівник "Газпрому" також назвав "відкритим шантажем" вимоги України отримати стару ціну в 268 дол., за якою Київ купував російський газ у І кварталі цього року.

"Заява прем'єр-міністра України пана Яценюка була зроблена під час тристоронніх консультацій - Європейського Союзу, Росії й України. І фактично цією публічною заявою прем'єр-міністр України зірвав тристоронні консультації", - твердить керівник "Газпрому".

Він також наполягає, що право регулювати експортну ціну у той чи інший спосіб є суверенним правом Росії.

У середу, 11 червня, прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк назвав "пасткою" пропозицію Росії знизити ціну на газ для України на 100 доларів за рахунок скасування експортного мита, оскільки, за словами керівника українського уряду, "знижка встановлюється рішенням уряду Російської Федерації та знімається урядом РФ", а відтак, у будь-який момент може бути скасована.

Міністр енергетики України Юрій Продан, який брав участь у тристоронніх переговорах в Брюсселі, заявив, що запропоновану Росією знижку Україна вважає політичною, і припустив, що єдиним дієвим способом розв'язання ситуації є звернення до Стокгольмського арбітражу.

Олексій Міллер заявив, що "Газпром" може подати зустрічний позов проти України, у якому згадає не тільки несплату боргу за поставлений газ, а й про невиконання умови "бери або плати", яка передбачає обов'язковий імпорт певної мінімальної кількості газу, визначеної контрактом.