Кому довірили НБУ. Досьє

НБУ Копирайт изображения UNIAN
Image caption Головний банк країни вперше очолить жінка

Верховна Рада призначила головою Національного банку Валерію Гонтареву. За це призначення, внесене напередодні президентом Петром Порошенком, проголосували 349 депутатів.

Перед цим парламент підтримав пропозицію президента щодо звільнення Степана Кубіва з посади голови Нацбанку.

Степан Кубів, який очолює Нацбанк від 24 лютого, і сам написав заяву про звільнення, пояснивши це бажанням продовжити політичну діяльність. Він також виступив із останнім за час свого нетривалого перебування на посаді голови НБУ виступом.

Головні виклики часів Кубіва

Оглядачі відзначають, що за короткий час свого перебування на посаді голови НБУ, Степану Кубіву, який у лютому цього року опинився у кріслі головного банкіра одразу після "посади" коменданта Майдану, довелося зіштовхнутися із надзвичайно складними проблемами - утриманням курсу від хаотичного обвалу, а банківської системи від розпаду за умов падіння економіки, величезних внутрішніх та зовнішніх боргів та надзвичайної політичної нестабільності. Згодом до цього додалися проблеми анексії Криму, де, за словами самого пана Кубіва, українська банківська система втратила до 22 млрд грн, а також збройний конфлікт на Сході України, де втрати, за оцінками НБУ, можуть перевищити 100 млрд грн у активах та 76 млрд грн у депозитах.

За час, коли Степан Кубів керував Національним банком, курс гривні до долара впав з 8,94 грн до майже 12 грн. Крім того, було розпочато ліквідацію десяти банків, серед яких і досить великі, такі як Брокбізнесбанк та банк Форум. Банкіри та аналітики мали низку зауважень до низки рішень НБУ під керівництвом Степана Кубіва, проте всі визнають, що за чотири місяці його перебування на посаді голови НБУ припинити відтік депозитних коштів, який від січня до травня становив 86 млрд грн, і перетворити його у приток коштів до банків вже у травні (0,4 млрд грн), вже є досягненням. Серед інших досягнень - зупинено скорочення валютних резервів (їх було навіть збільшено із 15,5 до 17,7 млрд дол), отримано кредиту МВФ, розпочато процес стрес-тестування банків.

Серед суперечливих кроків НБУ від лютого цього року називають припинення роботи одних банків та рекапіталізацію інших, хоча і тут оглядачі визнають, що ситуація була настільки складною та неоднозначною, що будь-які рішення, ухвалені за такої ситуації, можна було б трактувати по-різному.

Перша жінка на чолі НБУ

Від Валерії Гонтаревої, яка є першою жінкою на посаді голови НБУ, очікують не тільки вирішення термінових проблем - стабілізації курсу, оздоровлення та зміцнення банківської системи, яка нині потребує близько 60-70 млрд грн "вливань" для збереження стабільності, із одночасним контролем за інфляцією. Оглядачі кажуть, що її досвід має стати у нагоді, коли мова йде про виведення банківської системи із кризи та її розвиток у такий спосіб, щоб українські банки нарешті змогли кредитувати українську економіку.

Серед сильних сторін кандидатки Порошенка називають досвід у банківському та інвестиційному бізнесі, серед слабких згадують нестачу досвіду у монетарній політиці та співпраці із іншими державними структурами, такими, як Мінфін.

Банківська історія нового керівника

Від 2007 року Валерія Гонтарева очолювала Раду директорів групи компаній "Інвестиційний капітал України". До цього впродовж шести років вона була першим заступником голови правління та начальником департаменту фінансових ринків ING Bank Україна, а перед цим п'ять років входила у правління АКБ Sosiete Generale, де відповідала за роботу банку на ринках капіталу. Від 1994 до 1996 Валерія Гонтарева працювала провідним економістом на Українській міжбанківські валютній біржі.

У 1987 році Валерія Гонтарева завершила Київський політехнічний інститут, а ступінь магістра економіки отримала у 1997 році у Київському Національному Економічному Університеті.

Згідно із оприлюдненою перед голосуванням у парламенті інформацією, Валерії Гонтаревій цього року виповниться 50 років, вона має двох синів. Задекларовані доходи за минулий рік - 3,852 млн грн, на банківських рахунках - 8,25 млн грн, ще 2,42 млн грн - на рахунках родини.