Угода України з ЄС: підписанти говорять про "високу ціну"

Порошенко Копирайт изображения AP
Image caption Петро Порошенко привіз до Брюсселя "вільнюську" ручку

Другою найважливішою подією в історії України після здобуття незалежності назвав підписання Угоди про асоціацію з ЄС президент України Петро Порошенко.

Перед церемонією, яка відбулася у будівлі Європейської Ради, президент Порошенко заявив, що вважає цю подію результатом семи років важкої праці, спрямованої на те, щоби угода стала реальністю.

До Брюсселя він привіз із собою ручку із Вільнюса, де цю угоду мали підписати наприкінці листопада 2013 року.

Як прокоментував "кмітливий" жест українського президента міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт: "З того часу (саміту у Вільнюсі – Ред.) багато чого сталося".

Відмова уряду Миколи Азарова підписувати угоду в листопаді 2013 року викликала протести у Києві, які вилилися у багатомісячні антиурядові виступи, жертвами яких стали понад 100 людей, після чого президент Віктор Янукович утік з України.

У прес-центрі Європейської Ради журналісти одразу ж пригадали іншу ручку, зламану Віктором Януковичем під час прес-конференції у Ростові, де він вперше з’явився після своєї втечі з України наприкінці лютого.

Загалом, "вільнюська ручка" Петра Порошенка трохи розрядила атмосферу підписання, під час якої відчувалося "вага" тої ціни, яку кожна із трьох країн, які підписували угоди 27 червня, змушені платити за свій європейський вибір.

Угоди про Асоціацію 27 червня у Брюсселі підписали також Молдова та Грузія.

"Україна заплатила найвищу можливу ціну за свій вибір бути із Європою", - сказав у своїй промові Петро Порошенко.

І ця ціна, на його думку, дає право Україні відкрито заявляти про наступний крок – отримання перспективи членства у ЄС: "Підписуючи угоду, Україна засвідчує своє прагнення стати повноправним членом ЄС".

"Початок нового руху"

Визнання того, що Україна, Грузія та Молдова заплатили високу ціну за рух до Європи, пролунало і від голови Європейської Ради Германа Ван Ромпея.

Він також заявив, що ЄС гарантує свою політичну, фінансову та моральну підтримку країнам, які підписують угоди про асоціацію з ЄС, а також повністю підтримує їхню територіальну цілісність. І це зовсім не зайва обіцянка для країн, які зіштовхнулися із тим, що частина їхніх територій має невизначений статус.

"Це підписання можна назвати як кінцевим пунктом, так і пунктом початку нового руху", - заявив Герман Ван Ромпей.

Голова Європейської Ради також сказав, що "безвізовий режим зробить наші суспільства ближчими", наголосивши, що Молдова вже спромоглася отримати безвізовий режим із ЄС.

Президент Європейської комісії Жозе-Мануель Баррозу, вітаючи президента України та прем’єр-міністрів Грузії та Молдови, також згадав про кінець і початок шляху:

"Підписання угоди про асоціацію не повинно розглядатися як кінець шляху, навпаки - це початок подорожі, в яку ЄС вирушає із цими трьома країнами".

Пан Баррозу також назвав день підписання "історичним як для трьох країн-підписантів, так і для всього ЄС".

Водночас він наголосив, що "не варто мати ілюзії", що проблеми, які заважають розвитку цих країн, вирішаться самі собою, і закликав докласти усіх зусиль для боротьби із корупцією та впровадження прозорої та дієвої системи правосуддя.

Пан Баррозу також наголосив, що угоди, які у п'ятницю були підписані у Брюсселі, "орієнтовані на те, щоб бути "за", а не "проти" когось".

Кольори прес-бейджів нинішнього саміту ЄС – жовтий та блакитний – є такими самим, як і зазвичай під час самітів ЄС. Проте багато хто із великої кількості журналістів, які висвітлюють цей саміт, і необов’язково щось напишуть про Україну, вбачають у цьому певний гарний знак для України.