Україна збільшує поставки газу з Європи

Транзит Копирайт изображения Reuters

Україна нарощує імпорт реверсного газу з Європи, заявляють у НАК "Нафтогаз Україна".

У "Нафтогазі" стверджують, що на тлі припинення газових поставок з Росії європейський напрям нині - стратегічний.

Водночас Україна наголошує, що не відбирає російський газ, який її територією прямує до країн ЄС.

16 червня російський "Газпром" запровадив для України режим передоплати за газ.

50% зростання

Обсяги імпортованого з Польщі й Угорщини газу у другому кварталі цього року зросли майже на 50% - до близько 600 млн кубометрів.

Це у півтора рази більше, ніж минулорічні показники за цей період - 380 млн кубометрів газу, повідомляє "Нафтогаз".

При цьому таке збільшення стосується тільки другого кварталу.

В "Укртрансгазі", компанії-операторі української ГТС, звітують: за підсумками усього півріччя обсяги реверсного газу навпаки скоротилися порівняно із минулорічними - на 14%.

Водночас за півроку збільшилося постачання газу з Росії. Навіть попри те, що у червні Росія зупинила постачання газу до України, за період від початку року Київ імпортував від східної сусідки газу майже на 40% більше, ніж за такий же період у 2013 році.

Газ в обхід

Напередодні українські газовики оголосили конкурс серед компаній на поставки природного газу з Угорщини до України. Також минулого тижня успішно завершилася процедура прийому заявок на реверс газу зі Словаччини.

Копирайт изображения AP

Минулого місяця "Газпром" припинив напряму перекачувати Україні газ, мотивувавши це несплатою за поточні поставки. У Кремлі кажуть: відтепер Україні доведеться спершу платити - і тільки потім отримувати російське паливо.

Більше того, напередодні Москва оприлюднила нові цифри газового боргу - 5,3 млрд доларів. При цьому іще три тижні тому "Газпром" називав цифру у 4,5 млрд доларів.

Україна не погоджується з запропонованою Росією ціною на газ, вважаючи її політичною та завищеною. Українська влада неодноразово висловлювала готовність повністю розрахуватися з російською компанією, однак за ціною 286,5, а не 386,5 доларів.

Після втечі президента Віктора Януковича та анексії Криму Росією Москва скасувала знижки на газ для України, узгоджені попереднім урядом. Україна та Росія провели серію переговорів за участі ЄС з газового питання, але безуспішно. Сторони так і не змогли домовитися щодо ціни.

Зрештою Росія запровадила для України режим передоплати через, як твердять в Москві, "хронічні неплатежі "Нафтогазу України". Фактично це означало припинення поставок російського газу до України.

Не відбираємо

Україна не брала і не братиме російського газу, призначеного для Європи, заявив напередодні український міністр енергетики Юрій Продан.

"Сьогодні ми ніякий газ не відбираємо і не будемо відбирати", - відповів пан Продан на закиди "Газпрому".

Водночас пан Продан запевнив, що попри заяви Москви, реверс із Європи - законний, і наголосив, що таку ж позицію займає й Єврокомісія.