Нові санкції обвалили російський ринок акцій

Копирайт изображения Reuters

Торги на російських фондових майданчиках відкрились падінням індексів на 3-3,6%. Втрачає позиції і російська валюта. Експерти прогнозують скорочення ВВП Росії на 1% внаслідок санкцій Заходу.

Індекс Московської міжбанківської валютної біржі знизився на 2,84% - до 1432,87 пункту. Індекс фондової біржі РТС впав на 3,61% - до 1301,76 пункту.

Рубль по відношенню до долару втратив 1%: курс долару до рубля виріс на 35 копійок – до 34,73 рубля, курс євро – на 46 копійок, до 46,97 рубля.

Як повідомило раніше міністерство фінансів США, санкції поширюються на найбільшу російську державну нафтову компанію "Роснефть", газову компанію "Новатэк", "Газпромбанк", державний "Внешэкономбанк", а також кілька відомих оборонних підприємств.

Акції другого за розмірами газового виробника Росії - "Новатэк" – впали на 5,5%. Акції найбільшої нафтової компанії "Роснефть" подешевшали під час відкриття торгів на 5,6%.

"Забрати копійку"

За словами економістів, простір для отримання коштів у борг за кордоном у російських компаній через санкції різко зменшується.

"Цього разу саме заходи санкцій виглядають найбільш болісно. Нічого катастрофічного, звісно. Але все це коштуватиме не менше 1% ВВП [...] – це дуже багато. Тут побутова логіка "якщо від рубля забрати одну копійку, то все одно залишиться рубль" не працює", - відзначив аналітик "Фонду боротьби з корупцією" Микита Кулаченков у блозі Олексія Навального.

Інші експерти вважають, що враховуючи проекти з Китаєм, у перспективі санкції не сильно вплинуть на "Роснефть" і "Новатэк".

США у середу ввели нові санкції, що торкнуться ключових підприємств російської економіки. Американський уряд вдався до таких заходів через те, що Москва зробила недостатньо для врегулювання кризи на сході України.

Президент Російської Федерації Володимир Путін заявив, що введення цих санкцій заводить у глухий кут російсько-американські відносини.

Без платіжної системи

Після застосування перших санкцій з боку Заходу офіційна Москва заговорила про необхідність ухвалення низки заходів для зменшення економічної залежності від Заходу.

Російська влада у березні заявила про наміри створення в країні національної платіжної системи, яка б потіснила нинішніх лідерів ринку, Visa і MasterCard, що контролюють 85% всіх розрахунків у Росії. Про необхідність створення такої системи федеральні чиновники говорили вже давно, але далі розмов справа не йшла.

Мінекономрозвитку з лютого регулярно оголошує про стагнацію російської економіки.

За оцінками департаменту довгострокового стратегічного планування мінфіну Росії, у 2014 році російський бюджет через складну ситуацію в економіці та на фінансових ринках може недоотримати більше 1 трлн рублів (27,7 млрд доларів).