Рада погодилася із бюджетними пропозиціями уряду

Яценюк і Порошенко Копирайт изображения UNIAN
Image caption Чи внесені урядом правки до законопроектів, чи присутність президента у Верховній Раді, - але голосування депутатів за бюджетні та податкові зміни було більш, ніж результативним

Верховна Рада конституційною більшістю підтримала запропоновані урядом зміни до бюджету та податкового кодексу, хоча тиждень тому провальне голосування з цих питань спричинило заяву прем'єра про відставку.

Водночас депутати не підтримали законопроект про ГТС, який передбачав спільне управління українськими газопроводами та сховищами разом із західними компаніями.

Для ухвалення цього законопроекту забракло лише два десятки голосів. Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, відставку якого на цьому ж засіданні підтримали лише 16 депутатів, заявив, що у останньому варіанті законопроекту уряд погодився на всі пропозиції та зауваження депутатів. Але попри це, вони вирішили не голосувати за нього.

Як повідомив прем'єр, уряд та парламентарі домовилися, що законопроект буде внесено на повторне друге читання. Арсеній Яценюк заявив, що цілком упевнений, що воно буде результативним.

Про те, що законопроект про реформування управління ГТС має бути затверджено на засіданнях парламенту 12-15 серпня заявив і лідер фракції "Батьківщина" Сергій Соболев. За словами депутата, ухвалення цього законопроекту влучить у дві цілі: "завдано удар по авантюрі Російської Федерації щодо будівництва Південного потоку", адже "українська сторона запропонує найкращі варіанти, яким чином далі розвивати газотранспортну систему України разом з інвесторами з Європейського союзу і США", а також "підійти до обліку газу, який поступає на територію України, не на західному кордоні, а на східному кордоні з Російською Федерацією".

Зміни у податках

Серед принципових змін до Податкового кодексу - запровадження нового податку - військового збору (1,5% на доходи фізичних осіб, сплачується із фонду оплати праці, діятиме до 1 січня 2015 року), а також суттєве підвищення плати за користування надрами, зокрема, і при видобутку руди, нафти і газу.

Як заявив Арсеній Яценюк, коментуючи ці зміни, із додаткових 13 млрд грн, які потребував державний бюджет, лише 2,9 млрд грн, за розрахунками уряду, отримають від населення - через військовий збір, який запроваджено тимчасово, до кінця року.

Левову частину додаткових доходів до бюджету має забезпечити великий український бізнес.

Зокрема, збільшено ставки плати за користування надрами для природного газу, який реалізується не для потреб населення з покладів до 5 км – з 28% до 55%, для газу з покладів понад 5 км – з 15% до 28%.

Встановлена також нова рента у розмірі 45% для нафти і конденсату з покладів до 5 км та 21% - понад 5 км, а також плата за користування надрами для залізної руди у розмірі 8% (раніше було 5%).

За словами Арсенія Яценюка, українським олігархам - власникам підприємств, пов'язаних із видобутком руди, нафти і газу доведеться також взяти участь у фінансуванні армії та відновленні Донбасу.

"Я переконаний, що компанії Ріната Ахметова з задоволенням платитимуть збільшений податок (на видобуток залізної руди - Ред.). Я також переконаний, що Ігор Коломойський буде з задоволенням платити збільшену ренту на нафту з 39% до 45%", - заявив прем'єр, очевидно, відповідаючи на критику щодо його "особливих" відносин із олігархами, що лунала в українські пресі впродовж тижня між двома розглядами змін до бюджету у парламенті.

Він також наголосив, що хотів би, аби олігархи завжди платили до бюджету більшу частку своїх надприбутків, але згідно із законом, підвищені рентні платежі мають бути так само тимчасовими, як і військовий збір із фізичних осіб.

Інші податкові зміни виглядають так:

  • скасоване пільгове оподаткування для готельного бізнесу та енергетичних підприємств, що виробляють електричну енергію виключно з відновлювальних джерел енергії
  • скасовано оподаткування за зниженою ставкою (10%) прибутку, отриманого від операцій з цінними паперами
  • скасовано звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання лісоматеріалів, паливної деревини, відходів лісопереробної промисловості
  • скасовано оподаткування за нульовою ставкою ПДВ послуг з перевезення пасажирів швидкісними потягами "Інтерсіті +"
  • подовжено до 31 грудня 2014 року включно режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з експорту зернових і технічних культур
  • підвищено акцизи на деякі види товарів
  • запроваджено оподаткування альтернативних палив.

На що підуть гроші

Запропоновані урядом та схвалені парламентарями зміни до бюджету збільшують доходи та видатки бюджету на 2014 рік, а також граничний розмір боргу. Додаткові бюджетні доходи мають надійти від податку на доходи фізичних осіб (військовий збір), підвищеної плати за користування надрами, програм допомоги Європейського Союзу, збільшення акцизів, а також за рахунок скорочення видатків.

Серед цих скорочень - і скасування надбавок для високопосадовців. Як заявив Арсеній Яценюк, це означає, що депутати та урядовці отримуватимуть "голу зарплатню" - не звичайні середні 17 тис грн, а лише 6,5 тис грн.

Загалом, за словами Арсенійя Яценюка, ухвалені міни до бюджету дозволяють збільшити фінансування армії на 9 млрд грн. Крім того, на відновлення зруйнованої під час конфлікту інфраструктури Донбасу піде 2 млрд грн. Втім, лише починаючи процес внесення змін до бюджету уряд заявляв, що на відновлення Донбасу не вистачить і вчетверо більшої суми.

Тижнева історія із відставкою прем'єра та відмовою парламентарів підтримати бюджетні та податкові ініціативи уряду "коштувала" гривні близько 3-5% вартості. Якщо ще тиждень тому у четвер 24 липня середньозважений готівковий курс становив 11,95 грн/дол, то до ранку четверга 31 липня котування сягли 12,65 грн/дол. Утім, одразу ж після того, як депутати не підтримали відставку прем'єра і проголосували за зміни до бюджету, гривня зміцнилася до 12,30 грн/дол.

Водночас не відомо, чи повернеться курс гривні за психологічну межу у 12 грн/дол. Якщо ні, то можна казати, що від початку 2014 року українська валюта втратила 50% своєї вартості.