Уряд запропонував свій спосіб відновити українську економіку

Яценюк-Порошенко Копирайт изображения UNIAN
Image caption Минулого тижня парламентарі за присутності президента висловили вотум довіри прем'єру та його уряду

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк представив урядовий пакет пропозицій для стимулювання економічного розвитку.

Розроблений урядом законопроект "Про економічне зростання" передбачає кардинальні зміни до податкової системи та децентралізацію бюджету.

"Економічна модель, що існує в Україні сьогодні, - це коли всім дають рибу. Щоправда, риба протухла, переморожена і ще радянського зразка хек. Ми пропонуємо всім в руки дати вудочку з хорошою котушкою і з великим гачком, на який попаде велика і якісна риба", - заявив прем'єр.

Головну роль у відновленні економічного зростання уряд надає податковій реформі, під час якої, за словами прем'єра, кількість податків має скоротитися із нинішніх 22 до 9. Зміняться також і ставки податків та адміністрування.

За словами прем'єра, скасують "низку рудиментів, в першу чергу збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності". Змінять також акцизи та рентні платежі.

Витягти зарплати із "конвертів"

Окремим блоком реформи є пропозиції щодо Єдиного соціального внеску - податку, який роботодавці сплачують за кожного працівника.

Мета цих змін - припинити виплати "зарплати у конвертах", що, за словами Арсенія Яценюка, потім виливається у відсутність пенсій та коштів у державному бюджеті.

Уряд пропонує зменшити податкове навантаження на зарплату із нинішніх 55% (41% з Фонду оплати праці+17% податку на доходи) до 15% на зарплату, що перевищує мінімальну.

"Ми пропонуємо встановити фіксовану плату у 41% для кожного працюючого з мінімальної зарплати. Все, що вище мінімальної зарплати, ми пропонуємо оподатковувати не на 41%, а на 15%. Тобто це призведе до майже трикратного зменшення єдиного соціального внеску", - заявив прем'єр.

Якщо таку систему впровадять, то платежі до бюджету із середньої зарплатні у 3650 грн зменшаться на 700 грн. Зараз загальна сума платежів із середньої зарплатні становить 2126 грн.

"А це означає збільшення на 700 гривень доходів простих громадян", - каже прем'єр.

Разом із тим "дірку", що неодмінно утвориться у бюджеті, уряд розраховує перекрити надходженнями від податку на доходи фізичних осіб, які мають збільшитися через легалізацію зарплат.

У новий рік - із новими податками?

Щодо податку на нерухоме майно і плату за землю, то уряд також пропонує запровадити єдиний податок – на нерухоме майно, який буде передбачати як оподаткування земельних ділянок, так і нерухомості на земельних ділянках. Уряд пропонує перевести в систему єдиного податку фіксований сільськогосподарський податок.

Ще кілька податкових змін стосуватимуться аграрного сектору, де на пільговій системі сплати ПДВ має залишитися 90% виробників.

"Усі, в кого річний обсяг виручки не більший 20 мільйонів гривень і в кого не більше 3 тисяч гектарів, залишаються на сьогоднішній системі оподаткування податку на додану вартість. Всі інші переходять на загальну систему оподаткування", - заявив прем'єр, додавши, що уряд готовий до дискусій із аграрним лобі у парламенті.

Крім того, Арсеній Яценюк закликав Раду підтримати і урядовий законопроект про бюджетну децентралізацію, який передбачає бюджетну автономію регіонів. Його уряд внесе на розгляд парламенту вже наступного тижня. Документ передбачає, що низка податків та зборів, зокрема, і податок на нерухомість та єдиний податок, надходитимуть до місцевих бюджетів.

Одночасно із цим уряд пропонує зміни до системи адміністрування податків. Зокрема, скасувати податковий облік, а податок на прибуток обчислювати та сплачувати за даними бухгалтерського обліку. Окремим законопроектом хочуть ліквідувати податкову міліцію, і створити цивільну службу фінансових розслідувань.

Крім того, до наступного тижня уряд має внести до парламенту і антикорупційний законопроект.

Прем'єр також вважає, що бюджет наступного року має бути розрахований та ухвалений на базі масштабних змін до податкового законодавства, запропонованих урядом.

Уряд розраховує, що суспільство та бізнес матимуть місяць на обговорення економічних ініціатив, зокрема, і у податковій сфері.

"Беремо місяць, щоб обговорити із бізнесом. Якщо є альтернативний варіант - запропонуйте. Є кращий варіант - покажіть", - заявив прем'єр, додавши, що обговорення і внесення правок до ініціатив уряду може тривати до початку вересня.

Потім парламент має затвердити зміни, а також врахувати їх при розгляді бюджету на 2015 рік.

Впродовж останніх місяців експерти закидали уряду відсутність будь-яких ініціатив щодо реформування та відновлення української економіки, визнаючи, утім, що уряд змушений присвячувати усі зусилля і час збройному конфлікту на сході України.