Російські санкції: проти європейців, українців чи росіян?

російський супермаркет Копирайт изображения AFP
Image caption Тепер іспанським хамоном росіяни ласуватимуть лише за кордоном. Так само, як деякими іншими харчами, виробленими у ЄС та США

Запроваджена російською владою заборона на імпорт харчів із країн ЄС та США зашкодить, передусім, самим росіянам, адже досі частка імпортних харчів на російському ринку була дуже високою, - такими є перші коментарі оглядачів щодо російської відповіді на західні санкції.

Водночас і втрати західних країн від російської заборони на імпорт харчів можуть бути досить суттєвими.

У середу президент Росії Володимир Путін підписав указ про застосування спеціальних економічних заходів "з метою захисту національних інтересів" країни.

Віце-прем'єр Дмитро Рогозін раніше висунув гіпотезу, що Росія повинна провести "повне імпортозаміщення".

12 млрд євро

Як заявив голова представництва Євросоюзу у Росії Вігаудас Ушацкас, у річному вимірі втрати країн ЄС від заборони на імпорт можуть становить до 12 млрд євро.

"Ми ще не проаналізували предметно ті категорії товарів, що будуть об'єктом санкцій, але вони (втрати - Ред.) можуть доходити до 12 млрд євро", - заявив дипломат в ефірі радіо "Говорит Москва". Разом із тим, за словами представника ЄС, харчі складають лише десяту частину від того, що Євросоюз експортує до Росії.

Російський опозиціонер та екс-урядовець Борис Немцов нагадує, що експорт європейських харчів до Росії становить лише 0,1% від ВВП Євросоюзу, тоді як імпортні харчі нині посідають 40% російського ринку продовольства, а за деякими позиціями та у деяких регіонах ця частка є значно більшою. Він вважає, що санкції, запроваджені російською владою, вдарять по пересічних громадянах країни більше, ніж західні санкції, що розраховані, передусім, на чиновників та великий бізнес.

"Якщо західні санкції стосувалися переважно олігархів та чиновників, то путінські санкції стосуються пересічних громадян", - вважає Борис Немцов.

Про підготовку відповіді на санкції президент Росії оголосив ще 5 серпня. Тоді Володимир Путін доручив уряду підготувати пропозиції щодо захисту російської економіки від наслідків західних санкцій. За його словами, кроки у відповідь повинні бути зваженими і продуманими.

Від харчів до літаків

Під час засідання уряду, на якому було ухвалене рішення про заборону на імпорт харчів із ЄС, США та інших країн, що запровадили санкції проти Росії, прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв також заявив, що Росія забороняє транзитні рейси українських авіакомпаній через російський повітряний простір до Грузії, Азербайджану, Вірменії та Туреччини.

Міністр юстиції України Павло Петренко заявив, що не бачить у цьому нічого особливо страшного для українських компаній.

Пан Петренко також твердить, що у випадку із авіакомпаніями існують позасудові ефективні механізми впливу через Міжнародну авіаційну організацію, зокрема, і штрафні санкції, які довели свою дієвість на компаніях, що літали до Криму.

Він також твердить, що у п'ятницю український уряд визначиться із тим, якими будуть "секторальні і персональні санкції щодо осіб, які підтримують тероризм та незаконну окупацію Криму у Російській Федерації".

"Наші дії будуть адекватні і симетричні, - заявив міністр юстиції. - Росія намагається якимось чином відповідати на санкції, які до неї застосовує весь цивілізований світ. Але ця відповідь ... більше схожа на істерику".

Російський уряд також обговорює можливість запровадження аналогічних санкцій і до європейських авіаперевізників.

Проте це буде грубим порушенням міжнародного права та правил СОТ - заявив офіційний представник Єврокомісії у Німеччині Ріхард Кюнель. У такому разі, за його словами, ЄС діятиме за принципом "око за око". Водночас він наголосив, що у Брюсселі все ще сподіваються, що те, що відбувається впродовж останніх днів не є початком розкручування спіралі взаємних санкцій, оскільки від самого початку європейські санкції проти Росії не мали на меті зашкодити її економіці, а заохотити до пошуків шляхів розв'язання кризи в Україні. Але, якщо Росії і надалі не змінить своєї позиції щодо України, ЄС готовий і надалі "закручувати гайки".

Представник Єврокомісії також нагадав, що Росія для ЄС є лише третім торговельним партнером, тоді як ЄС для Росії - першим, причому із великим відривом.

Тиждень тому ЄС запровадив "секторальні" санкції проти російських банків та енергетичних компаній. Лише за тиждень до їх запровадження, коли санкції лише європейські країни лише обговорювали можливість переходу до третього рівня санкцій, валютні резерви РФ скоротилися на 4 млрд дол. - до 468,4 млрд дол.