Україні вже "не боляче" від заборони пива та горілки

пиво Копирайт изображения UNIAN

Від 15 серпня Росспоживнагляд призупиняє імпорт продукції кількох виробників алкогольних напоїв через "неодноразові порушення вимог законодавства у галузі захисту прав споживачів".

Російське відомство, що захищає права споживачів, подає перелік компаній та продукції, до яких є претензії:

  • пиво виробництва "Оболонь" (через те, що воно "не відповідало вимогам по енергетичній цінності та органолептичним показникам)
  • пивний напій "СанІнбевУкраїна" (виявлено "невідповідність нормативним нормам, пред'явленим до маркування продукції")
  • горілчані напої "Української дистрибуційної компанії" (через те, що вони "не відповідали по об'ємній частці спирту та органолептичним показникам".

Як повідомили ВВС Україна у "Оболоні", компанія визначається зі своїм коментарем з приводу рішення Росспоживнагляду.

"Українська дистрибуційна компанія" входить до складу холдингу Global Spirits.

Керівник російського торговельного підрозділу холдингу Global Spirits Ольга Гричиха заявила РИА "Новости", що заборона Росспоживнагляду не зачепить продукцію компанії для російського ринку, адже вона вже виробляється у Росії.

"Від травня 2014 року ми виробляємо продукцію для російського ринку на вологодському заводі "Русский север", - цитує РИА "Новости" Ольгу Гричиху.

Тим часом російський підрозділ "СанІнБев" звернувся до Росспоживчнагляду із офіційним запитом щодо пояснення причин заборони імпорту пивної продукції з України.

"Вся продукція, вироблена на території України, і імпортована до РФ, відповідає вимогам законодавства РФ і України", - йдеться у повідомленні компанії.

Водночас там також відзначають, що від початку 2014 року частина продукції, наприклад "Чернігівське світле" у півлітровій пляшці, виробляється в Росії, тоді як з України завозяться інші сорти "Чернігівського".

Загалом, експорт алкогольних напоїв складає незначну частку українського експорту. Проте значна його частина припадала на СНД та Росію.

За даними Державної служби статистики, у січні-травні цього року Україна експортувала пива та міцних горілчаних напоїв на майже 53 млн доларів. Із них до СНД - на близько 44 млн дол., із яких на Росію припадає 15, 275 млн дол. на пиво і 14,033 млн дол. на горілку.

"Найсильніший удар вже завдано"

Раніше Росспоживнагляд вже заборонив імпорт до Росії українського м'яса і молочної продукції, картоплі, соків, овочевих і рибних консервів.

Коментуючи ці заборони, міністр аграрної політики і продовольства України Ігор Швайка заявляв, що "ні по картоплі, ні по молочній продукції, ні по м'ясу птиці або великої рогатої худоби підтвердження наявності заборонених речовин не було".

Відтак, у Києві вважають, що ці заборони та обмеження в Росії політично мотивовані.

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк ще у липні порадив готуватися до повного припинення торгівлі з Росією, для якої, за його словами, торговельна війна з Україною є лише частиною загальної політики агресії.

Проте якщо раніше, коли Росія стала відновлювати старі або запроваджувати нові торговельні заборони, експерти та оглядачі ще намагалися коментувати ці заборони з точки зору економіки та можливих втрат для українських виробників, то зараз дедалі більше оцінок зводяться до того, що через події на сході країни втрати України є настільки масштабними, що ще одна торговельна заборона навряд чи матиме якийсь суттєвий вплив.

До того ж, як каже директор Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Олег Устенко, найпотужніший удар по торгівлі з Україною Росія вже завдала, а відтак, можливості торговельного тиску на Україну з боку Росії вже, фактично, вичерпані:

"Якщо ви подивитеся на наш експорт, який був до Росії перші 5 місяців року, він і так вже знизився на 25%. Думаю, що найсильніший удар, якщо говорити про гроші, він і так вже був завданий - це "мінус" 25% нашого експорту туди, при тому, що вони займали чверть нашого експорту".

За даними українського міністерства економічного розвитку і торгівлі, експорт українських товарів до Росії від січня до червня скоротився майже на 24%.

У січні-травні Україна експортувала до Росії товарів на 4,7 млрд доларів - це на 1,7 млрд дол. менше, ніж за той самий період минулого року.

За цей же час експорт до європейських країн товарів зріс на 0,7 млрд доларів, і перевищив 8 млрд доларів.