Словаччина випробує газовий реверс до України

газовий вентиль Копирайт изображения UNIAN
Image caption Словаччина спробує повернути газовий вентиль в інший бік

Оператор словацької газотранспортної системи, компанія EUstream, заявила про початок випробувань реверсних постачань газу із Європи до України.

"Від 16 серпня почнеться покрокове тестування газопроводу Вояни - Ужгород. Тестова фаза складатиметься із запуску, а також перевірки надійності (газопроводу - Ред.)", - йдеться у повідомленні компанії.

У EUstream також повідомляють, що після тестування на початку вересня можна буде розпочати комерційне використання газопроводу.

Раніше представник EUstream Ваграм Чугурян заявляв, що за 1 вересня реверсний маршрут може працювати у режимі постачання 3 млрд кубів газу на рік, а від 1 березня 2015 року обсяги поставок можна збільшити до 10 млрд кубометрів на рік. Він також повідомив, що кілька європейських компаній вже подали заявки на транспортування газу цим маршрутом.

Серед цих компаній і німецька RWE, яка подала заявку на постачання до України 8,8 млн кубів газу на добу, тобто, понад 3 млрд кубів у річному вимірі. Ця ж компанія здійснює реверсні поставки газу до України від самого їхнього початку у грудні 2012 року через територію Польщі.

Реверсні поставки газу із Європи до України через Словаччину довгий час виглядали досить проблематичними, адже більшість російського газу, що експортується до Європи (до 40%), також іде саме цим маршрутом - через Україну та Словаччину, і російський "Газпром" неодноразово заявляв про те, що вважає такі поставки незаконними.

Напередодні запуску словацького реверсу у тестовому режимі прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо заявив, що Словаччина має бути готова до того, що у відповідь Росія взагалі припинить транспортування газу через територію України.

Рівно два місяці тому, 16 червня Росія припинила постачання газу до України, проте і надалі транспортує через територію України газ, призначений для європейських споживачів.

Нині Україна може отримувати газ від європейських постачальників лише через територію Польщі та Угорщини. Проте ці маршрути разом можуть дати лише 5-6 млрд кубів на рік, тоді як постачання через словацький маршрут, на думку більшості оглядачів та експертів, можуть стати реальною альтернативою імпорту російського газу. Експерти оцінюють можливості постачання цим маршрутом від 10 до 30 млрд кубів на рік.

Український уряд розраховує, що у разі, як через територію Словаччини можна буде організувати так званий "великий реверс", то Україна отримає весь необхідний газ, аби пережити наступну зиму без російського газу.