Російські санкції тиснуть на польських виробників яблук

польські яблука Копирайт изображения Reuters

Цьогорічний врожай яблук у Польщі може стати рекордним за всю історію. Впродовж літа в країні було багато дощів і саме стільки сонця, скільки треба.

Проте Барбара Домашевич та її родина, які вирощують яблука у Польщі, навряд чи матимуть великі прибутки з цього врожаю. Це тому, що сусідня Росія завжди була найбільшим споживачем продукції, що виробляє родинне фермерське господарство. Нині доля більшої частини зібраного врожаю залишається невідомою.

Російська заборона на імпорт харчової продукції із ЄС, як відповідь на європейські санкції проти Росії через Україну, не є чимось новим. Якось у 2008 році польський імпорт до Росії вже блокували.

Останнє ембарго запроваджене лише за місяць до того, як виробники мали почати збирати врожай, і нині є високі шанси, що тонни високоякісної продукції згниє.

Важкі часи

У цей спекотний день кінця літа Барбара разом із маркетинговим директором компанії Ecogrupa перебувають у доглянутому яблуневому саду. Ecogrupa - це місцевий кооператив, який продає яблука із родинної ферми Барбари. Барбара розповідає, що в неї немає жодних ілюзій щодо того, наскільки складно буде знайти інших споживачів, які хотіли б купити значну частину врожаю.

"Ми дуже задоволені якістю, але я не знаю, чи ми зможемо продати наші яблука, і за яку ціну. Яблука, що ми вирощуємо, добре продавалися у Росії, але є не дуже популярними серед споживачів у Європі", - каже вона.

Image caption Барбара Домашевич та її син вирощують яблука. Але вони бояться, що частина цьогорічного врожаю не знайде покупця

Половину усіх яблук, вирощених у Польщі минулого року, експортували, а ще половина із цього - пішла оптовим покупцям у Росії, які продають цей товар торговельним мережам та супермаркетам.

Тому російське ембарго є досить важким тягарем для польських фермерів.

Брюссель оцінює вартість усього фруктового експорту Польщі до Росії у 339 млн євро. Експорт овочів приносить ще 173 млн євро. Польща також є великим, але не головним, експортером молочних та м'ясних продуктів.

Нові погляди

Більша частина продукції реалізується через кооперативні торговельні компанії, якими спільно володіють кілька виробників.

Ecogrupa - найбільший із таких кооперативів. Раніше кожного дня компанія відправляла до 20 вантажівок через російський кордон, кожна вагою у 21 тонну або ж близько 80 тис. яблук.

Компанія вже отримує багато запитів від інших споживачів, які хотіли б купити надлишок врожаю, але за надзвичайно низькою ціною.

Image caption Торговець яблуками Павел Залеськи твердить, що події останніх тижнів є "тривожним дзвіночком" для усіх виробників

Маркетинговий директор Ecogrupa Павел Залеськи мав тісні відносини із російськими покупцями, і наголошує, що ніколи не мав приводів для будь-яких суперечок із ними.

Він також вважає, що заборона вже серйозно вдарила по самих росіянах, адже ціни на звичайні фрукти вже зросли приблизно на 60%. Пан Залеськи каже, що не буде здивований, якщо Москва спробує зберегти обличчя, і знайде привід переглянути заборону перш, ніж завершиться термін її дії - рік.

Проте він також твердить, що події останніх тижнів є "тривожним дзвіночком" для усіх виробників.

"Ще задовго до запровадження ембарго наша компанія почала розуміти, що ми маємо змінити підходи, і відійти від продажу яблук ящиками покупцям, яких цікавить лише найнижча ціна. Рентабельність у галузі є дуже низькою, і ми маємо змінити погляди на споживачів. Польські яблука є дуже якісним продуктом, ставлення до якого має змінитися, а ми маємо знайти нових покупців за кордоном", - каже Павел Залеські.

"Краще під тиском"

Тому Ecogrupa закликає польських виробників залишити позаду втрату російського ринку за рахунок кращої якості. Пан Залеськи гордо показує нові виробничі потужності кооперативу, збудовані за допомогою коштів ЄС.

Обладнання нового переробного заводу дає можливість зберігати, очищати та сортувати яблука із використанням найбільш сучасних технологій, відрізняючи яблука навіть за кольором і маючи можливість зробити аналіз якості без пошкодження шкірки фрукту.

Найкращі яблука ідуть у спеціально розроблену упаковку споживачам на Північ Європи та Скандинавію.

Крім того, зараз компанія заохочує своїх членів до більшого виробництва соку "не з концентрату", а також більшої пропозиції свіжих яблук рестораторам та компаніям з кейтерінгу.

Image caption Новітні технології контролю за якістю та зберігання можуть відкрити нові ринки для польської продукції

Більша додана вартість у яблучному бізнесі - це те, що схвалюють у Польські асоціації приватного бізнесу, - каже головний економіст асоціації Малгоржата Старшевська-Христожек. Вона також бере участь у престижному дорадчому органі, який консультує польського прем'єра.

"Те, що сталося, є ще одним нагадуванням про те, що ми маємо змінити нашу аграрну політику. Ми виробляємо дуже якісні натуральні харчі, і ми маємо використовувати технології для того, аби краще їх зберігати, а також перейти на кращу упаковку, аби вони зберігалися довше без додавання консервантів.

"Є багато простору для інновацій у Польщі, і, думаю, ми таки розпочнемо їх, бо зазвичай краще працюємо тоді, коли на нас тиснуть".

Фінансові наслідки

Виглядає, що фінансові наслідки яблучного ембарго стануть очевидними не раніше грудня.

Багато фермерів постраждають від цієї заборони. Але наразі невідомо, на які інвестиції вони хочуть і можуть піти заради того, аби замінити значні обсяги торгівлі із Росією на нові контракти із західними покупцями, які наполягають на виробництві певних сортів найвищого ґатунку.

І коли йдеться про фінансову допомогу європейським виробникам аграрної продукції, що постраждали від запровадження російських санкцій, то виробники яблук стоятимуть десь у кінці черги, адже ті, хто вирощують більш м'які фрукти та овочі, вже подали заявку на отримання допомоги із фонду у 125 млн євро, призначеного для того, аби уникнути різкого падіння цін та вивезти частину європейської продукції за межі Європи.

Низку кроків буде зроблено для того, аби ця продукція потрапила до нужденних, але багато хто з виробників побоюються, що механізми такої харчової допомоги не спрацюють, і тисячі тонн продукції доведеться знищити.

Тривають також і дискусії щодо того, чи не варто весь врожай або ж якусь його частину спробувати зберегти у холодильниках.

Віце-президент Ecogrupa Яцек Сконежни вітає рішення ЄС про надання допомоги, проте каже, що польські виробники були б більше раді, якби отримали сприяння у постачанні їхньої продукції на ринку Близького Сходу чи Північної Африки:

"Ми раді, що фермери можуть отримати гроші від ЄС, але було б набагато краще, якби замість того, щоб знищувати фрукти, ми могли б за найнижчою ціною продати цю продукцію на ринки поза Європою. Люди могли б скуштувати наші яблука, і можливо, наступного разу звернутися до нас вже як покупці".