Росія знову пропонує ціну на газ у 385 доларів

газ Копирайт изображения AP
Image caption Російський газ тече до Європи територією України, але у переговорах про це сьогодні беруть участь лише дві сторони

Росія може надати Україні знижку на газ у 100 дол. за тис. кубів - заявив за підсумками переговорів із європейським комісаром з питань енергетики російський міністр енергетики Олександр Новак.

За словами російського урядовця, ця знижка може бути тимчасовою. Вона діятиме до того, як Стокгольмський арбітраж винесе своє рішення щодо газових контрактів.

"Російська сторона підтверджує ті свої пропозиції, які звучали і раніше, про можливість надання знижки в розмірі 100 дол. щодо ціни, яка складається за формулою контракту... Ми обговорили, що для того, аби не чекаючи рішення арбітражного суду, необхідно відновити постачання в Україну", - заявив Олександр Новак.

Відтак, Росія знову пропонує Україні свій газ за ціною у 385 дол. за тис. кубів, тоді як Україна весь час переговорів наполягала, що вважає справедливою і ринковою ціну, яку платила за російський газ у першому кварталі цього року, - 268 дол. за тис. кубометрів.

Єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер заявив, що сторонам потрібно визначити проміжну ціну для України поки йде арбітраж для стабільного забезпечення газом європейських споживачів.

Цю інформацію підтвердила на брифінгу у Брюсселі речниця єврокомісара Марлен Хольцнер. Вона заявила, що ЄС запропонує новий план розрахунків за газ для України.

"Цей план буде розроблено у найближчі тижні", - заявила вона, додавши, що він буде проміжним і тимчасовим.

"Насамперед, треба визначити тимчасову ціну до рішення Стокгольмського арбітражу про остаточну ціну. Другий елемент: зобов'язання з транзиту, запропоновані Україною, мають дотримуватися. І третє - це виконання плану розрахунків", - заявила речниця.

Тим часом керівник "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявив, що дізнався про нові пропозиції Росії щодо ціни на газ із соціальних мереж. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

"Вперше дізнаюсь про пропозицію щодо ціни російського газу через ФБ... Світ таки серйозно змінився", - написав голова "Нафтогазу".

Раніше повідомлялося, що 6 вересня у Брюсселі чи Берліні можуть відбутися енергетичні переговори у тристоронньому форматі - ЄС, Україна та Росія.

Українські оглядачі завжди зауважували, що Київ має наполягати, аби жодні переговори, що стосуються України, не проходили без її участі, зокрема, і щодо енергетичних питань.

Погіршення газових стосунків

Напередодні переговорів у Москві прес-служба європейського комісара з питань енергетики Гюнтера Еттінгера повідомила, що він вирушає на переговори, знаючи про останнє загострення збройного конфлікту на сході України. Пан Еттінгер має намір "дати зрозуміти, що нинішня ситуація чинитиме тиск на енергетичні переговори, оскільки події суперечать очікуванням від нещодавнього саміту у Мінську". Пан Еттінгер брав участь і у тих переговорах.

У прес-службі єврокомісара також повідомили, що під час зустрічі із російським міністром енергетики він має заявити, що "погіршення ситуації є контрпродуктивним для результатів газових переговорів і може завдати потенційної шкоди двостороннім енергетичним відносинам із Російською Федерацією".

Крім єврокомісара Гюнтера Еттінгера та російського міністра енергетики Олександра Новака у переговорах беруть участь голова "Газпрому" Олексій Міллєр та заступник міністра фінансів Сергій Сторчак.

Голова "Газпрому" Олексій Міллєр, якого цитують російські агенції, заявив, що позиція компанії щодо газових переговорів із Україною залишається незмінною, зокрема, і через те, що газова суперечка вже є предметом розгляду у Стокгольмському арбітражі.

"Зараз почалася процедура арбітражного розгляду у Стокгольмі", - нагадав пан Міллєр і додав, що український борг за поставлений газ залишається незмінним - понад 5 млрд дол, а от борг через порушення Україною умови чинного газового контракту "бери або плати" невпинно зростає, і нині перевищує 11 млрд дол.

16 червня 2014 року Росія припинила постачання газу до України і запровадила режим передоплати за нього. Того ж дня російський "Газпром" звернувся до Стокгольмського арбітражу з позовом, щоб стягнути з Києва борг на 4,5 млрд доларів, який, на думку російської сторони, утворився у листопаді-грудні 2013 року та квітні-травні 2014 року.

У свою чергу український "Нафтогаз"подав позов проти російського "Газпрому" до Стокгольмського арбітражу, вимагаючи встановлення справедливої й ринкової ціни на газ, який "Газпром" постачає в Україну, а також претендуючи на компенсацію у 6 млрд дол., які, на думку української сторони, Київ переплатив за російський газ від 2010 року через несправедливі та неринкові умови контракту.

Новини на цю ж тему