Після позитивного рішення МВФ гривня почала зміцнюватися

Гроші Копирайт изображения UNIAN

У перший робочий день по тому, як МВФ схвалив надання Україні другого траншу кредиту, офіційний курс гривні зміцнився на 50 копійок - до 13,11 грн/дол.

На міжбанківському валютному ринку гривня зміцнилася на 72 копійки у порівняння із п'ятницею, 29 серпня - попереднім робочим днем.

Минулого тижня офіційний курс гривні впритул наближався до 14 грн/дол., а на міжбанку перевищував цей рівень і наближався вже до 15 грн/дол.

Проте у п'ятницю, 29 серпня Рада директорів Міжнародного валютного фонду (МВФ) одноголосно ухвалила рішення про надання Україні другої порції із програми кредитної допомоги. Сума цього траншу становитиме 1,4 млрд дол. При цьому 400 млн дол. мають поповнити валютні резерви НБУ, а 1 млрд дол. піде на покриття дефіциту державного бюджету.

МВФ також погодився виконати прохання українського уряду, та об'єднати надання третього та четвертого траншів кредиту, і надати їх до кінця цього року.

Перший транш за новою програмою співпраці з МВФ Україна отримала у травні. Він становив 3,2 млрд дол. Загальна сума кредитної програми, розрахованої на два роки, становить 17 млрд дол.

Очікується, що гроші МВФ мають надійти до України 3 вересня.

Банкіри очікують, що саме цього тижня відбудеться стабілізація валютного ринку, який лихоманило весь серпень.

Голова правління "Ощадбанку" Андрій Пишний заявив, що очікує, що "всі спекулятивні настрої будуть приведені в рамки, які є оптимальними з точки зору прогнозів та загального бачення Нацбанку та українського уряду" і що вже цього тижня "українці побачать обмінний курс валюти у тих параметрах, які їх заспокоять - 12,5 гривень за долар".

"Курс долара має бути на рівні 12,5-13 гривень за долар", - заявив голова правління "Укргазбанку" Сергій Мамедов. Він також повідомив, що під час наради керівників провідних українських банків із керівництвом НБУ, що відбулася минулої п'ятниці, були погоджені адміністративні заходи, спрямовані на стабілізацію валютного ринку.

Додаткові стимули

Згодом стало відомо, що НБУ ухвалив постанову, яка передбачає кілька змін при здійсненні операцій з валютою, які набувають чинності з 2 вересня:

  • подовження ще на три місяці обмеження видачі валютних вкладів та купівлі готівкової валюти сумою, еквівалентною 15 тис грн. на день
  • скорочення ліміту відкритої валютної позиції банків з 5% до 1%
  • запровадження обов'язкової конвертації готівкових валютних переказів у гривню, що торкнеться клієнтів міжнародних систем грошових переказів (безготівкові валютні перекази конвертуються у гривню від червня 2013 року)
  • заборона на видачу готівкової валюти за картками, емітованими як резидентами, так і нерезидентами України (без відкриття рахунку)

Як заявила голова Нацбанку Валерія Гонтарева, у НБУ сподіваються, що ці кроки сприятимуть припливу на валютний ринок додаткової валюти, а відтак, і стабілізації курсу гривні.

Фактор війни

Утім, оглядачі не одностайні в оцінках, наскільки тривалою буде стабілізація валютного ринку, особливо, якщо зважати на непередбачуваність розвитку збройного конфлікту на сході країни.

Та й сам МВФ, оголошуючи про виділення Україні чергової порції фінансової допомоги, наголосив на тому, що ситуація залишається вкрай напруженою, оскільки конфлікт на сході серйозно впливає на економіку всієї країни:

"Конфлікт на сході України впливає на економіку та суспільство. Програма залишається вкрай складною і продовжує залежати значною мірою від припущення, що конфлікт буде вщухати у наступні кілька місяців".

Виглядає, усвідомлення цих ризиків змусило МВФ пом'якшити умови програми співпраці з Україною. Зокрема, йдеться про показники міжнародних резервів, дефіциту бюджету та обсягів гарантованого державного боргу.

У заяві МВФ, оприлюдненій після засідання Ради директорів, не називаються нові конкретні "маяки" цих показників. Проте як уряд, так і експерти і раніше казали, що за умов, коли у країни з'явилися непередбачені мільярдні видатки на оборону, буде важко дотриматися саме цих показників.

З іншого боку, у МВФ особливо наголосили, що за нинішніх обставин Київ робить усе можливе, аби виконати усі умови отримання міжнародної фінансової допомоги.

"Підтвердження виконання такої політики всупереч вкрай складній ситуації вселяють великий оптимізм та свідчать про здатність уряду і надалі слідувати обраному курсу", - заявила керівник МВФ Крістін Лагард.

Новини на цю ж тему