Словацький реверс: у газовому цейтноті

газовий реверс у Словаччині Копирайт изображения kmu.gov.ua
Image caption Поворот словацького газового вентиля був складною справою для України, Словаччини і ЄС

Розпочалися перші поставки газу із Європи до України через територію Словаччини. Згоду на поставки Братислава дала ще два роки тому, але переговори про реверс виявилися тривалими і складними.

Відкриття реверсу відбувається тоді, коли ситуація вимагає швидких і важливих рішень як від України, так і від її партнерів у ЄС.

Очікується, що обсяги поставок можуть становити до 10 млрд кубометрів газу на рік, а ціна європейського газу для України, що постачатиметься словацьким маршрутом, становитиме близько 360 дол. за тис. кубометрів.

У церемонії відкриття газопроводу "Вояни-Ужгород" - транспортної перемички, яка дозволить здійснювати постачання газу у реверсному режимі із заходу на схід, взяли участь український та словацький прем'єри Арсеній Яценюк та Роберт Фіцо.

"Завдяки відкриттю реверсу зі Словаччини і можливістю для України придбавати газ у Європі, ми замістили 40% газу, який раніше купували в російської компанії "Газпром", на газ, який купуємо і транспортуємо з Європи", - заявив український прем'єр під час церемонії відкриття реверсу у словацькому місті Вельке Капушани.

Арсеній Яценюк також подякував словацькому урядові "за допомогу і реальну співпрацю в забезпеченні енергетичної безпеки", додавши, що енергетична безпека є одним із ключових викликів для України. Крім того, він закликав європейських партнерів долучатися до управління української газотранспортною системою, враховуючи, що Київ створив для цього усі необхідні юридичні підстави.

Український прем'єр також закликав європейців до більших зусиль з диверсифікації шляхів отримання енергоносіїв:

"Монополія – це шлях в нікуди, як в економіці, так і в енергетиці. Тому конкуренція, прозорість ринку і ефективність захисту нашої спільної з Європейським Союзом енергетичної безпеки – це єдино правильний шлях".

Довгий шлях до реверсу

Наприкінці 2012 року за угодою між українським "Нафтогазом" та німецькою RWE розпочалися перші реверсні поставки газу до України із Європи через територію Польщі.

Тоді очікували, що незабаром можуть початися і реверсні поставки через Угорщину та Словаччину, особливо, зважаючи на те, що ще у вересні 2012 року Словаччина дала дозвіл на транспортування газу через свою територію.

Переговори тривали із перемінним успіхом. Але у листопаді 2013 року, напередодні того, коли Україна, як очікувалося, мала підписати Угоду про асоціацію з ЄС, посол Словаччині в Україні Павол Гамжик заявляв в інтерв'ю ВВС Україна, що його країна "прагне реверсу, але не так, щоб порушити те, що працює".

"Україна повинна домовитися з "Газпромом. Проблема не зі словацького боку", - пояснював словацький посол.

Наприкінці квітня цього року "Укртрансгаз" і EUstream підписали меморандум про взаєморозуміння щодо забезпечення реверсних поставок газу в Україну.

У серпні словацький оператор газопроводів компанія EUstream успішно випробувала реверсний режим постачання газу до України.

Раніше представник EUstream Ваграм Чугурян заявляв, що з вересня реверсний маршрут може працювати у режимі постачання 3 млрд кубів газу на рік, а від 1 березня 2015 року обсяги поставок можна збільшити до 10 млрд кубометрів на рік. Він також повідомив, що кілька європейських компаній вже подали заявки на транспортування газу цим маршрутом.

Під час останнього візиту до Брюсселю український президент Петро Порошенко заявив, що нестачу газу в українських підземних сховищах можна буде покрити за рахунок постачання газу не з Росії.

"Ми дуже активно ведемо переговори щодо газу, і я хотів би підтвердити, що газ може постачатися не тільки з Росії", - заявив пан Порошенко, додавши також, що "якщо в Україні буде мир, без газу вона не залишиться, але якщо ситуація погіршиться, газ не буде найважливішим питанням".

Газ із підземних сховищ зазвичай використовується взимку - для покриття пікового попиту та забезпечення безперебійної роботи газотранспортної системи. В Україні оцінюються нинішній брак газу у сховищах приблизно у 5 млрд кубометрів.

Проблемний маршрут

Реверсні поставки газу із Європи до України через Словаччину довгий час виглядали проблематичними, бо більшість російського газу, що експортується до Європи (до 40%), також іде саме цим маршрутом - через Україну та Словаччину, і російський "Газпром" неодноразово заявляв про те, що вважає такі поставки незаконними.

Остання така заява пролунала від російського президента Володимира Путіна на початку липня. Він заявив, що газового реверсу із Європи до України немає і бути не може: "нахімічили" там щось із деякими своїми партнерами - наш газ, по суті, отримують, і платять комусь із західних партнерів у Європі, які недоотримують ці обсяги".

У червні цього року президент Путін також заявляв, що Росія може скоротити постачання газу до Європи у разі, як почнуться реверсні поставки до України.

Проте у Єврокомісії кажуть, що європейські трейдери можуть цілком законно постачати придбаний російський газ у реверсному режимі до України.

"Компанії в ЄС можуть вільно розпоряджатися газом, який вони закупили. У цьому зв'язку є цілковито законним продавати цей газ Україні", - йшлося у заяві Єврокомісії з цього питання.

Після відкриття словацького реверсу український прем'єр також підключився до цієї дискусії.

"Моя відповідь президенту Путіну на його жорстку заяву щодо цього реверсного потоку зі Словаччини: Газ не має етикеток. Це просто газ", - написав Арсеній Яценюк у своєму Twitter.

Досі Україна могла отримувати газ від європейських постачальників лише через територію Польщі та Угорщини. Проте ці маршрути разом можуть дати лише 5-6 млрд кубів на рік, тоді як постачання через словацький маршрут, на думку більшості оглядачів та експертів, можуть стати реальною альтернативою імпорту російського газу. Експерти оцінюють можливості постачання цим маршрутом від 10 до 30 млрд кубів на рік.

Напередодні запуску словацького реверсу у тестовому режимі прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо заявив, що Словаччина має бути готова до того, що у відповідь Росія взагалі припинить транспортування газу через територію України.

Тепер у Братиславі побоюються ще й припинення транзиту російської нафти територією України через санкції, які Київ планує застосувати проти Москви.

Словаччина також є однією із чотирьох країн ЄС, які на саміті минулої суботи виступили проти нових санкцій щодо Росії через збройний конфлікт в Україні.

Плани на випадок НС

Проблем із постачанням газу через україно-російський конфлікт побоюються й інші країни ЄС. За інформацією агенції Reuters, керівництво ЄС розробляє план дій на випадок припинення постачання російського газу, який покриває до третини потреб Євросоюзу у цьому паливі. Серед можливих заходів розглядається і заборона на експорт газу та обмеження постачання газу промисловим споживачам, аби домашні господарства не мали проблем із опаленням.

Регламент 994/2010 був ухвалений ЄС у 2010 році як запобіжник перепродажу скрапленого газу як у самій Європі, так і за її межами у випадку надзвичайних ситуацій, аби не виснажувати внутрішні резерви союзу.

Про те, що ЄС готує свій "план Б" на випадок "найгіршого сценарію" із постачанням газу до Європи, заявляв минулого тижня і комісар ЄС з питань енергетики Гюнтер Еттінгер.

Тим часом у США вважають, що припинення поставок російського газу до Європи є "черговим блефом Москви". Таку думку у статті до Financial Times висловив директор Центру оборонних досліджень та колишній посол США у Азербайджані Метью Брайза.

На його думку, Європа поки що залишається для Росії найбільшим і найбільш платоспроможним ринком, від доходів з якого залежить весь російський бюджет. Американський експерт радить європейцям максимально заповнити свої газові сховища (це перекриє половину від обсягів поставок російського газу минулого року), а решту покрити за рахунок імпорту скрапленого газу. На думку Метью Брайза, якщо європейці діятимуть злагоджено, то зможуть пережити цю зиму "без жодної молекули російського блакитного палива".

Нові-старі пропозиції

29 серпня у Москві відбулися переговори між європейським комісаром з питань енергетики Гюнтером Еттінгером та російським міністром енергетики Олександром Новаком. Після переговорів пан Новак заявив, що Росія може надати Україні знижку на газ у 100 дол. за тис. кубів. За словами російського урядовця, ця знижка може бути тимчасовою. Вона діятиме до того, як Стокгольмський арбітраж винесе своє рішення щодо газових контрактів.

Росія знову запропонувала Україні свій газ за ціною у 385 дол. за тис. кубів, тоді як Україна весь час переговорів наполягала, що вважає справедливою і ринковою ціну, яку платила за російський газ у першому кварталі цього року, - 268 дол. за тис. кубометрів. В Україні "нову-стару" знижку назвали відсутністю конструктивного підходу з боку російської сторони.

"Ми знов чуємо ціну у 385 доларів за рахунок застосування так званої знижки у 100 доларів від ціни 485 доларів за рахунок відміни мита. Тобто, на думку російської сторони ціна у 485 доларів є справедливою та ринковою. Ми вважаємо, що ця ціна дискримінаційна", - заявив український міністр енергетики Юрій Продан.

Він також розповів, що натомість українська сторона пропонує "розраховувати ціну, виходячи із рівня цін, що склалися на європейських газових хабах, зменшивши її на величину витрат на транспортування газу від кордону РФ до країн ЄС".

"Яка ціна може бути більш ринковою ціною ніж біржова ціна?", - заявив пан Продан.

Український "Нафтогаз" у своїй заяві озвучив таку саму пропозицію, додавши, що тільки за такого механізму розрахунку ціни, компанія може піти на погашення боргу.

16 червня 2014 року Росія припинила постачання газу до України і запровадила режим передоплати за нього. Того ж дня російський "Газпром" звернувся до Стокгольмського арбітражу з позовом, щоб стягнути з Києва борг на 4,5 млрд доларів, який, на думку російської сторони, утворився у листопаді-грудні 2013 року та квітні-травні 2014 року.

"Нафтогаз" подав позов проти російського "Газпрому" до Стокгольмського арбітражу, вимагаючи встановлення справедливої й ринкової ціни на газ, який "Газпром" постачає в Україну, а також претендуючи на компенсацію у 6 млрд дол., які, на думку української сторони, Київ переплатив за російський газ від 2010 року через несправедливі та неринкові умови контракту.

Раніше очікувалося, що 6 вересня у Брюсселі чи Берліні можуть відбутися газові переговори у тристоронньому форматі - ЄС, Україна та Росія.

Як повідомив "Укрінформ", посилаючись на інформацію прес-служби Гюнтера Еттінгера, зустріч у тристоронньому форматі навряд чи відбудеться до середини вересня. До того часу відбудеться лише зустріч єврокомісара із українським міністром енергетики у Баку, а також консультації на рівні експертів.

З іншого боку, ЄС також готується запровадити нові санкції проти Росії, які також можуть стосуватися і галузі енергетики.

Новини на цю ж тему