Як країні пережити зиму

Копирайт изображения UNIAN

"Замерзнути - ми не замерзнемо. Але і тепло не буде - попереджаю", - про такі очікування щодо цієї зими розповів в інтерв'ю телеканалу 1+1 прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.

Оглядачі, з одного боку, погоджуються із прем'єром. Ще ніколи не було такої складної ситуації. З іншого боку, експерти вважають, що влада має чіткіше озвучити наскільки "непросто" буде цієї зими українцям.

Тим часом майже кожен день з'являються нові ознаки того, що ситуація є досить неоднозначною. Такою, коли простих рішень не існує.

Наприклад, вранці міністр енергетики Юрій Продан заявляє, що до листопада у підземних сховищах буде 17,5 млрд кубів газу завдяки реверсним поставкам із Словаччини, як вже в обід стає відомо, що Польща обмежила постачання газу в Україну, бо отримує менше газу із Росії.

Коли почнеться опалювальний сезон, незрозуміло навіть у столиці, де у переважної більшості гарячої води немає від початку липня. Мер Києва Віталій Кличко в інтерв'ю телеканалу "Київ" заявив, що "у цих дуже складних умовах ми намагаємося зробити все, щоб місто було повністю готове до зими і робимо все, щоб найближчим часом постачання гарячої води було відновлено у всіх київських будинках".

Вже через кілька днів після цих заяв столичного мера, компанія "Київенерго" у листі керівництва КМДА озвучує пропозицію розпочати опалювальний сезон у столиці з 1 листопада, а завершити - 31 березня "з метою економії газу". Головним акціонером "Київенерго" є ДТЕК - енергетичний підрозділ СКМ, контрольованої Рінатом Ахметовим. "Київенерго" постачає опалення та гарячу воду 75% споживачам у Києві.

Нині суди розглядають позови уряду та "Нафтогазу" до "Київенерго" щодо сплати боргів за газ на десятки мільйонів гривень. Загалом борг "Київенерго" за газ становить понад 1,7 млрд грн. У самій компаній кажуть, що цей борг має дві складові: заборгованість бюджетних установ - шкіл, дитячих садочків, лікарень - перед "Київенерго", а також компенсація різниці у тарифах, яку "Київенерго" також вже давно не отримує із бюджету.

Що робити урядові?

"Нам треба дуже чітко зрозуміти, якими є наші відносини із Росією. Доки на це питання немає чіткої відповіді, ми не зможемо відповісти і на інші запитання. Це стосується і територіальних питань, і економіки, і енергетики", - каже експерт Центру світової економіки та міжнародних відносин Валентин Землянський.

"Якщо ми у стані переговорів, то треба домовлятися. Якщо ми у стані війни, треба готуватися до зими за законами воєнного комунізму із максимальною економією тих енергоресурсів, що є на сьогодні", - каже експерт і закликає уряд підрахувати баланс наявних енергетичних ресурсів.

Ретельно "підбити баланс" радить владі і колишній міністр ЖКГ Олексій Кучеренко. Він закликає уряд зважити усі наявні ресурси, змоделювати можливий розвиток подій та резерви, а також довести чітку інформацію та завдання до місцевої влади та населення. Втім, як каже екс-урядовець, "буде складно, але зиму ми якось переживемо".

Член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук твердить, що саме підрахунок наявних ресурсів викликає песимістичні очікування:

"При всіх заявах влади про готовність до важкого опалювального сезону, ми не бачимо чіткого плану, чим заміщати брак електроенергії, вугілля та газу", тоді як вже зараз зрозуміло, що "зима 2014 року буде важкою, а енергетика управлятиметься "з коліс".

Колишній уповноважений президента з питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський очікує, що "цю зиму ми переживемо, хоч буде непросто". Пан Соколовський вважає, що "ця зима буде стимулювати нас боротися із Росією". Він припускає, що цієї зими Україні бракуватиме не 4-5 млрд кубів газу, як про це кажуть в уряді, а удвічі більше - близько 10 млрд кубів, проте одразу ж додає, що купувати цей газ у Росії не варто. Богдан Соколовський також застерігає уряд і від перебільшених очікувань від реверсу, особливо за умов, коли у ЄС створюють свої запаси газу на випадок припинення постачання російського.

"Поки що ми знаємо про технічну можливість качати газ через Польщу, Словаччину та Угорщину. Але ще треба, аби на західних ринках був той газ", - каже Богдан Соколовський.

Закупівля вугілля за кордоном, яку анонсував уряд, також може виявитися не такою простою справою - каже голова Незалежної профспілки гірників, депутат Михайло Волинець:

"В українських портах немає глибоководних місць для імпорту вугілля, бо потужності для експорту металу та руди - трохи не те саме. Те, що будував Ринат Ахметов в районі Севастополя для вугілля - термінал і склади - ми знаємо, на чиїй території це зараз перебуває, чи радше під чиїм контролем", - каже Михайло Волинець, і додає, що у разі, якщо через брак вугілля зупинятимуться ТЕС, то згодом автоматично ланцюгова реакція дійде і до атомних станцій, а звідти вже недалеко і до аварійного розпаду усієї енергосистеми країни, відновлювати яку доведеться місяцями.

Що робити населенню?

Експерти погоджуються, що складності цієї зими найбільше відіб'ються на населенні. Поради, якими вони ділилися під час круглого столу, організованого в Інституті Горшеніна, хоч і лунали, як жарти, виглядають серйозним попередженням, особливо на тлі усіх факторів, що збіглися у часі: агресія та збройний конфлікт, проблеми економіки, а також позачергові вибори.

Припускаючи, що ті, хто могли це собі дозволити, вже поставили собі лічильники, поміняли електропроводку та зробили утеплення помешкань, Юрій Корольчук напівжартома радить решті "запасатися терпінням, светрами і валянками". Олексій Кучеренко додає до цього "буржуйки":

"Ми, як зазвичай, зараз у передвиборчому періоді. І замість того, щоб чути правду, нам доведеться додумувати. Давайте готуватися до найгіршого: брак газу, вугілля, температура у батареях 16 градусів. Що робити? Утеплюватися, навіть якщо це дасть вам зайві два градуси. Купити теплу білизну, і, скажу пошепки, про всяк випадок, "буржуйочку" - потім спасибі скажете".

Втім, як додає Михайло Волинець, у 90-х роках "буржуйки" особливо не зарадили навіть багатому на вугілля Донбасу, "коли в кожному домі теж були "буржуйки", і кожен з роботи приносив торбу вугілля, все одно вирубали усі лісосмуги у посушливій зоні". Крім того, каже Михайло Волинець, посилаючись на досвід Донбасу, відсутність тепла і електрики означає "не тільки те, що в квартирі холодно":

"Це означає, що немає води, немає можливості зварити їжу, що не працює туалет, і доводиться виходити з дому - отаке життя".

Новини на цю ж тему