Світовий банк погіршує прогнози для Росії

Світовий банк_Росія

Автор фото, worldbank.org

Зростання російської економіки може припинитися через ціну, яку Росія платить за свою роль в українській кризі, а також через відсутність структурних реформ та непевну економічну політику - такими є висновки піврічного звіту Світового банку.

Eксперти Світового банку вважають, що наступного року економіка Росії зросте лише на 0,3%, а у разі, якщо конфлікт в Україні не вщухатиме, російська економіка може навіть скоротитися.

На 2016 рік Світовий банк прогнозує зростання російської економіки на рівні 0,4%.

Цей базовий сценарій від експертів Світового банку відрізняється від прогнозів російського уряду, які є значно оптимістичнішими.

У Світовому банку звертають увагу на те, що за умов санкцій, які запровадили проти Росії західні країни через кризу в Україні, Росії варто очікувати скорочення інвестицій.

"Обмеження доступу для російських компаній та банків до зовнішнього фінансування (через санкції - Ред.) очевидно вже вплинуло на інвестиційні рішення, що призвело до відтермінування чи згортання інвестиційних програм", - йдеться у звіті Світового банку. Там також очікують погіршення цієї тенденції у другій половині 2014 року та у 2015 році, коли "вплив санкцій стане відчутним і може призвести до періоду стагнації".

Крім того, уповільняться і темпи зростання споживчого попиту, який останніми роками був одним із двигунів російської економіки. У Світовому банку очікують, що темпи зростання споживання можуть уповільнитися до 0,5% у наступному році порівняно із 2% у поточному році.

Втім, цьогорічні прогнози Світового банку для Росії не відрізняються від прогнозів російського уряду - 0,5% зростання. Після анексії Криму Росією у березні Світовий банк прогнозував, що рецесія може очікувати на російську економіку вже цього року. Проте, як визнала головний економіст Банку з питань Росії Біргіт Ганзл, "гарна новина полягає у тому, що Росії вдалося уникнути рецесії".

Водночас експерти Світового банку попереджають, що розрахунки базового сценарію ґрунтуються на припущенні, що санкції, вже запроваджені проти Росії, не будуть розширюватися і поглиблюватися. Якщо ж відбудеться ескалація конфлікту в Україні і проти Росії застосують жорсткіші санкції, то вже у наступному році російська економіка може скоротитися на 0,9%, а у 2016 - ще на 0,4%.

З іншого боку, якщо ж ситуація в Україні покращиться і санкції будуть скасовані, це не матиме миттєвого і значного позитивного впливу на російську економіку, вважають у Світовому банку.

"Економіка на порозі рецесії і залишатиметься там впродовж певного часу", - каже Біргіт Ганзл.

У Світовому банку також попереджають про ризикованість рішення російського уряду щодо можливості використання коштів Національного стабілізаційного та Резервного фондів, які були сформовані із надприбутків від торгівлі нафтою, на підтримку економіки.

"Ситуація із російським бюджетом дедалі більше залежить від експортних доходів і світових цін на нафту", - йдеться у звіті.