Порошенко хоче переглянути програму співпраці з МВФ та стабілізувати гривню

МВФ Копирайт изображения Getty

Програма співпраці між Україною та МВФ має бути переглянута, оскільки вона "була розрахована на мирний час", заявив під час прес-конференції у четвер в Києві президент України Петро Порошенко.

Він твердить, що до цієї програми "треба внести корективи з урахуванням останніх подій".

Це потрібно, зокрема, і для того, аби стабілізувати курс гривні, вважає президент:

"Я буду робити все, щоб припинити атаку на гривню, щоб припинити спроби розкачати ситуацію і повернути стабільність на валютний ринок".

Петро Порошенко також заявив, що Україна розраховує на додаткову фінансову допомогу від ЄС - мільярд євро кредиту, а також від США - мільярд доларів кредитних гарантій для того, "аби безболісно перенести найбільш пікове навантаження на курс".

Пан Порошенко також твердить, що саме цим темам були присвячені його останні контакти із керівництвом ЄС та США, під час яких він отримав позитивну відповідь.

МВФ та Україна відновили співпрацю за програмою stand-by у квітні цього року. Загальна сума кредитної програми, розрахованої на два роки, становить 17 млрд дол. Перший транш за новою програмою співпраці з МВФ Україна отримала у травні. Він становив 3,2 млрд дол.

29 серпня Рада директорів фонду одноголосно ухвалила рішення про надання Україні другої порції допомоги. Сума цього траншу становила 1,4 млрд дол. МВФ також погодився виконати прохання українського уряду та об'єднати надання третього та четвертого траншів і надати їх до кінця року.

Очікувалося, що отримання другого траншу кредиту МВФ дозволить дещо стабілізувати курс гривні, який під кінець літа підійшов впритул до 15 грн за долар.

Проте курс гривні зміцнився лише на короткий час, після чого національна валюта відновила падіння, а курс знову наблизився до 15 грн/дол. На початку цього тижня НБУ навіть обмежив продаж готівкової валюти сумою у 3 тис. грн.

На початку року курс гривні становив близько 8 грн за долар, проте оглядачі вважали, що утримання курсу на такому рівні попередньою владою України було штучним і не відбивало кризового стану української економіки.

У НБУ кажуть, що нинішній курс зумовлений спекуляціями на ринку та панічними настроями, спричиненими збройним конфліктом на сході країни. Такої ж думки дотримується і президент. Проте оглядачі вважають, що НБУ міг би краще контролювати ситуацію завдяки застосуванню адміністративних та ринкових методів.

Оголошуючи про виділення Україні другого траншу кредиту, МВФ наголосив на тому, що ситуація залишається вкрай напруженою, оскільки конфлікт на сході серйозно впливає на економіку всієї країни:

"Програма залишається вкрай складною і продовжує залежати значною мірою від припущення, що конфлікт буде вщухати у наступні кілька місяців".

Усвідомлення цих ризиків змусило МВФ пом'якшити умови співпраці з Україною. Зокрема, йдеться про показники міжнародних резервів, дефіциту бюджету та обсягів гарантованого державного боргу. Тоді у МВФ відкидали можливість повного перегляду програми співпраці з Україною.

Втім, деякі положення програми можуть бути переглянуті, адже програма за своєю суттю є динамічною", - заявив у четвер на брифінгу у Вашингтоні глава Департаменту зовнішніх зв'язків МВФ Джеррі Райс.

Водночас він наголосив, що обсяги програми не переглядатимуться:

"Україна не заявляла пропозицій про перегляд загального обсягу фінансування".

Речник МВФ також повідомив, що наступна місія фонду приїде до України у листопаді, а рішення за результатами її роботи директори МВФ мають ухвалити наприкінці 2014 - на початку 2015 року.

Напередодні прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, виступаючи на Раді зовнішніх відносин у Нью-Йорку заявив, що український уряд хоче внести зміни у низку положень програми співпраці із МВФ:

"Програма із МВФ писалася як мирна програма. Зараз у нас дещо інші реалії, і можливо ми переглянемо низку положень програми".

Новини на цю ж тему