Ціна на нафту досягла критичного для Росії рівня

Падіння ціни на нафту
Image caption Ціни на нафту падають останні три місяці і вже досягли рівня 2010 року

В четвер вдень нафта марки Brent торгувалася на нью-йоркській біржі за ціною менше ніж 92 долари за барель - це рекордно низький за останні п'ять років рівень.

Потім котирування дещо "відскочили" вгору, але продовжували залишатися на рівні значно нижче закриття попереднього дня - 94,16 долара за барель.

Американська нафта марки WTI торгувалася весь день дешевше 90 доларів за барель, з мінімумом на позначці 88,20.

Було побито чергові рекорди падіння цін на нафту - такою дешевою вона не була з грудня 2010 року.

Для Росії ціна на нафту в районі 90 доларів за барель є критичною з точки зору виконання бюджету. Бюджет на 2014 рік розраховувався виходячи з ціни в 100 доларів за барель, в бюджеті на наступний рік поки закладена ціна в 96 доларів за барель нафти марки Urals (яка в середньому дешевше Brent на 2-3 долари за барель).

Витрати під ніж

Голова Фонду національної енергобезпеки Костянтин Симонов вважає, що проблеми з виконанням бюджету можуть виникнути у російського уряду не раніше наступного року.

"Ми ж говоримо про середньорічний прогноз, але на початку року ціни були вище, тому поки, з точки зору цього року, все в порядку. З точки зору наступного року, так, ситуація неприємна, тому що 96 доларів - при знижувальному тренді - середньорічної ціни не буде. Ясно, що доведеться якісь витрати пускати під ніж", - припустив пан Симонов в інтерв'ю Російській службі ВВС.

Тиждень тому глава Центробанку Росії Ельвіра Набіулліна визнала, що російський регулятор вважає можливим різке падіння ціни на нафту і опрацьовує так званий "стресовий сценарій" розвитку економіки на цей випадок.

В четвер пані Набіулліна, виступаючи на економічному форумі "Россия зовет!", уточнила, що йдеться про прогноз ціни на нафту в 60 доларів за барель.

Копирайт изображения AP
Image caption Однією з можливих причин зниження ціни на нафту експерти називають нову політику Саудівської Аравії щодо нафтового ринку

Втім, глава мінекономрозвитку Олексій Улюкаєв в інтерв'ю телеканалу "Росія 24" в той же день заявив, що вважає такий прогноз нереалістичним.

"Я думаю, всерйоз на це розраховувати неможливо, просто тому, що ця ціна некомфортна для жодного з великих виробників і експортерів нафти. Просто по собівартості, по бюджетах країн - жодна з країн цього не витримає", - вважає пан Улюкаєв, який визнав, проте, що прогнозувати подібний розвиток подій - "корисна вправа".

Костянтин Симонов згоден з міністром у тому, що різкого падіння цін на нафту не буде, і пророкує середню ціну на нафту в 2015 році в 85 доларів за барель.

"Різкого падіння все одно не буде - бо це невигідно Сполученим Штатам. Їм, з одного боку, потрібно демонтувати режим Путіна і для цього потрібно знижувати ціни, а з іншого боку, якщо знизиш ціни, знищиш всю економіку своїх сланцевих проектів, пустиш під ніж всі свої енергетичні надії. Що краще зробити? Тому я і думаю, що зниження буде не таким різким, як очікують багато аналітиків", - вважає експерт.

Війна цін

Нинішнє падіння цін на нафту аналітики пов'язують із зміцненням долара і новою політикою Саудівської Аравії, яка намагається за рахунок зниження ціни на свою нафту відвоювати частину ринку енергоносіїв.

"Це структурні зміни ринку, так як Саудівська Аравія відкритим текстом заявила, що починає "війну цін" зі своїми конкурентами", - заявив ВВС аналітик товарних ринків шведського банку SEB Б'ярне Скілдроп.

"Зниження цін на нафту Саудівською Аравією є ознакою того, що вона більше не буде скорочувати виробництво і, швидше за все, готується до боротьби за ринок", - підтвердив в інтерв'ю агентству Bloomberg аналітик Again Capital LLC Джон Кілдафф.

Торгова політика арабських країн позначається на ціні нафти, але в незначній мірі, заперечує Костянтин Симонов.

"Саудівській Аравії дешева нафта взагалі не потрібна. Між іншим, у них бюджет теж верстається виходячи з ціни під 90 доларів за барель - "арабська весна" призвела до різкого зростання соціальних витрат", - пояснює пан Симонов.

На його думку, в кінцевому підсумку ціна на нафту залежить від політичного рішення властей США. А їм також не потрібна дешева нафта.

"Їм це невигідно. Вони знищать тоді весь зріст нафтовидобутку. Навіщо їм це потрібно? Стільки років старалися, цього року вони, можливо, вийдуть на перше місце по готовому видобутку нафти - випереджаючи всі прогнози, до речі! І валити всю економіку? В цьому я не бачу ніякого резону. Тільки щоб Путіна покарати? Це якось недалекоглядно", - резюмує експерт.

Новини на цю ж тему