Держдума РФ у першому читанні ухвалила "Закон Ротенберга"

Держдума РФ

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Для ухвалення закону вистачило голосів "Єдиної Росії"

Російська Державна Дума у першому читанні ухвалила закон про компенсації росіянам, які постраждали від "неправосудних рішень" іноземних судів, зокрема, і від введення санкцій.

Законопроект підтримали лише члени фракції "Єдиної Росії", які і внесли його на розгляд.

За документ проголосувало 233 депутата, 202 - проти, ще 2 - утримались. Для ухвалення закону достатньо було отримати 226 голосів "за".

Російські ЗМІ законопроект одразу назвали "законом Ротенберга" на честь російського бізнесмена Аркадія Ротенберга, який потрапив під санкції ЄС та США - наприкінці вересня у Італії були заарештовані вілли, готель та апартаменти підприємця. Сам підприємець назвав ту ситуацію "нелегітимною та абсурдною".

Російські громадяни чи компанії, чиє майно арештовує чи у інший спосіб зазнає стягнень від іноземних судів, можуть вимагати компенсацій з федерального бюджету, йдеться у законопроекті.

Раніше уряд направив у Держдуму два офіційні висновки щодо проекту закону. Перший, який підготували ще влітку, був негативним. Але у кінці вересня з'явився ще один відгук, у якому позиція уряду по даному питанню була пом'якшена.

Кабінет міністрів РФ висловив підтримку законопроекту у першому читанні за умови його доопрацювання перед другим розглядом.

"Беручи до уваги дедалі частіші випадки введення окремими іноземними державами" обмежень прав власника стосовно російських громадян та компаній, "питання [їх] майнових інтересів заслуговує на увагу", - говориться у новому урядовому висновку.

"Складний механізм"

Профільний комітет Держдуми по конституційному законодавству та держбудівництву раніше рекомендував ухвалити законопроект у першому читанні. Але депутати від фракцій КПРФ, ЛДПР та "Справедливої Росії" виступили проти.

Проект закону був внесений у парламент у вересні депутатом від "Єдиної Росії" Володимиром Понежевським.

Міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв вважає закон про компенсації росіянами та російським компаніям збитків, понесених внаслідок неправосудних рішень іноземних судів, "контрпродуктивним".

"Цей законопроект фактично поширює бюджетне страхування, що вже існує, на іноземні активи. Тобто фактично ми заохочуємо вивіз капіталу з Росії у різних формах, що не є завданням економічної політики. Тому, з моєї точки зору, це було б контрпродуктивно", - заявив Олексій Улюкаєв під час години уряду в Держдумі.

Урядовець також назвав законопроект "складним механізмом" і висловив впевненість у тому, що документ не отримає підтримки в парламенті.

Сам Аркадій Ротенберг минулого тижня говорив, що не збирається компенсувати особисті втрати від західних санкцій за рахунок федерального бюджету.

"Я ніколи не лобіюю ухвалення будь-яких законів. Я не займаюсь політикою, й мені смішно, коли якийсь законопроект преса пов'язує з моїм ім'ям", - заявив Аркадій Ротенберг російській агенції Інтерфакс.

Водночас бізнесмен впевнений, що ініціатори законопроекту "виходять з інтересів вітчизняного бізнесу".

"Закон Ротенберга"

Спікер Держдуми Сергій Наришкін зі свого боку припустив, що депутати мають підтримати проект.

ЗМІ сприйняли цю законодавчу ініціативу Володимира Понежевського як спробу захистити закордонну власність та активи великого російського бізнесу, наприклад, Аркадія Ротенберга.

Втім голова профільного комітету Володимир Плігін заявив, що зв'язку між законопроектом та застосуванням санкції щодо російських бізнесменів немає.

"Не відповідають дійсності твердженням про те, що цей закон ухвалюється начеб-то для того, щоб захистити конкретних власників великого російського капіталу. Мова йде про захист інтересів багатьох російських громадян і у тому числі... тих, які проживають у республіці Крим та Севастополі", - заявив Інтерфаксу Володимир Плігін.

Для отримання компенсацій росіяни мають звернутися до Арбітражного суду РФ з відповідною заявою, йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

Розмір компенсації залежатиме від "суми втрат, які заявник поніс чи може понести внаслідок примусового виконання заздалегідь неправосудного акту".

Кошти на компенсації йтимуть з федерального бюджету, однак передбачено також механізм "регресійної вимоги" зі сторони РФ до країни, суд якої виніс відповідне рішення. Вимога може бути задоволена за рахунок майна цієї країни, що знаходиться на території Росії.