Україна отримує норвезький газ і чекає на рішення Стокгольмського суду

Природний газ Копирайт изображения Getty Images

Україна почала отримувати газ від норвезької компанії "Statoil" та розглядає різні варіанти щодо російського газу до вирішення суперечки з "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі - заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк під час засідання уряду.

Крім того, прем'єр повідомив, що Київ хотів би отримати додаткові кошти від МВФ та Світового банку, а також дещо змінити умови співпраці із міжнародними фінансовими інституціями. Під час засідання уряд також ухвалив рішення про відшкодування боргів місцевих адміністрацій за послуги ЖКГ та виділив додаткові кошти на проект "Стіна".

Газові варіанти

За словами прем'єр-міністра, постачання норвезького газу почалося ще 1 жовтня. У самому "Нафтогазі" угоду з одним із найбільших світових енергетичних операторів "Statoil" назвали "революційною". Норвезький газ надходить до Украъни через Словаччину за так званим "реверсним" маршрутом.

В уряді зазначили, що наразі в українських газових сховищах є 16,7 млрд кубічних метрів газу. За словами Арсенія Яценюка, щоб пройти зиму, треба придбати ще близько 5 мільярдів кубометрів (голова російського "Газпрому" Олексій Міллер напередодні говорив, що загалом Україна потребує 18-20 млрд кубів газу).

В Кабміні говорять про два варіанти, як отримати додаткові обсяги природного газу.

Перший варіант, каже Арсеній Яценюк, - тимчасова угода з РФ:

"Ми разом із Європейським Союзом проводимо спільну енергетичну політику з тією метою, щоб підписати тимчасову угоду на постачання природного газу, доки Стокгольмський арбітражний суд остаточно не вирішить спір між "Нафтогазом" і "Газпромом".

Інший варіант, якщо таку угоду не буде досягнуто, - тимчасове рішення щодо ціни на російський газ.

Водночас міністр енергетики України Юрій Продан повідомив, що дата газових переговорів у форматі Україна-Росія-ЄС поки що не визначена, повідомляє УНІАН.

Ближче до реалій

Уряд також пропонуватиме головним своїм кредиторам - МВФ та Світовому банку - адаптувати умови співпраці "до поточних реалій".

Прем'єр повідомив, що для зустрічей із керівництвом МВФ та Світового банку до Вашингтона вилетіла українська делегація, у складі якої голова НБУ Валерія Гонтарева та міністр фінансів Олександр Шлапак, які мають два завдання:

"Перше - адаптувати нашу програму з міжнародними фінансовими організаціями до поточних реалій. І друге завдання – максимально залучити додаткові ресурси для того, щоб Україна почала економічно розвиватися і щоб пережити цей вкрай складний період", - заявив Арсеній Яценюк.

Погашення комунальних боргів

Кабінет Міністрів зобов'язався з 8 жовтня погашати борги місцевих бюджетів за житлово-комунальні послуги, включно з боргами за природний газ.

"Уряд із сьогоднішнього дня розпочинає безпрецедентне погашення боргів за спожиті енергоносії по всій території України і виділяє 7,3 мільярда гривень місцевим бюджетам на погашення їхньої заборгованості за житлово-комунальні послуги", - анонсував Арсеній Яценюк на тому ж засіданні Кабміну.

"Ми готові до того, щоб у випадку зменшення температур забезпечити початок опалювального сезону, як це не складно", - запевнив прем'єр.

У той же час він закликав місцевих керівників дотримуватися лімітів на використання газу.

Водночас в уряді наголосили, що не мають наміру спрямовувати будь-які бюджетні асигнування на погашення заборгованості за спожиті енергоресурси на територіях, які на даний момент є непідконтрольними українській владі.

"Стіна" стає дорожчою

Уряд також виділив ще 6 мільйонів євро на облаштування держкордону з РФ - проект "Стіна".

Раніше на нього вже виділили 235 мільйонів гривень.

Загальний бюджет проекту оцінюється у 66 мільйонів євро.

"Стіна" покликана забезпечити ефективний контроль за українсько-російським кордоном та передбачає будівництво 1,5 тисячі кілометрів траншей і ходів сполучення, більше 8 тисяч окопів для прикордонної техніки, понад 4 тисяч бліндажів і зведення 60-кілометрового загородження.

Новини на цю ж тему