"Зимовий газовий пакет" підписано у Брюсселі

газова угода Копирайт изображения AFP
Image caption Підписані документи обумовлюють відновлення поставок газу в Україну до березня

Україна та Росія за посередництва Єврокомісії підписали документи щодо поставок російського природного газу взимку. Домовленості досягли після тривалих переговорів у Брюсселі в четвер ввечері.

Протокол, який підписали міністри енергетики двох країн - Юрій Продан та Олександр Новак, та єврокомісар Гюнтер Еттінгер, діятиме до березня 2015 року, повідомив речник Єврокомісії.

Керівники українського "Нафтогазу" та російського "Газпрому" підписали окремий додаток до чинного газового контракту.

Гарантії ЄС та знижка

Згідно з домовленостями, російська компанія "Газпром" відновить поставки природного газу після того, як їй перерахують заборгованість у розмірі $1,45 млрд та передоплату за майбутні поставки, повідомив міністр енергетики України Юрій Продан.

За словами міністра, "Нафтогаз" має намір до кінця року закупити до 4 млрд кубометрів газу.

"У нас є необхідні кошти, щоб погасити заборгованість і сплатити за майбутні поставки", - сказав міністр Продан, повідомляє агенція "Інтерфакс".

Європейська комісія до кінця року надала гарантії оплати російського газу українською стороною.

Як сказав єврокомісар Еттінгер, Україна отримає кошти від Євросоюзу і МВФ і зможе погасити газові борги

За його словами, перша частина боргу в 1,45 млрд доларів будуть виплачені "Газпрому" негайно, друга - в 1,65 млрд доларів "Нафтогаз" перерахує російському концерну до кінця року.

Остаточний розрахунок за газ відбудеться після рішення Стокгольмського арбітражу, повідомив єврокомісар.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Представники України та Росії підписали пакет документів після тривалих переговорів

До кінця березня Україна зможе отримувати на умовах передоплати російський газ за ціною 385 доларів за тисячу кубометрів або нижче, сказав пан Еттінгер.

Міністр енергетики України Юрій Продан уточнив, що ціна на газ для України до кінця року складе 378 доларів за тисячу кубометрів, а 365 доларів - з початку наступного року і до березня.

"Ця ціна близька до ринкової", - сказав пан Продан.

В свою чергу, міністр енергетики Росії Олександр Новак пообіцяв, що уряд РФ в найближчі дні прийме документ про знижку для України в розмірі 100 доларів за тисячу кубометрів газу.

Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу відзначив, що домовленість між Україною та Росією є "важливим кроком для спільної енергетичної безпеки на європейському континенті".

"Зараз немає причин для того, щоб люди в Європі замерзли цієї зими", - сказав пан Баррозу.

Він висловив сподівання, що всі сторони дотримуватимуться правил, які вони узгодили, і будуть діяти "як надійні партнери".

Вимоги уряду

У четвер український уряд затвердив текст протоколу, який визначає українську позицію в рамках тристоронніх переговорів щодо забезпечення поставок газу в Україну та Євросоюз у зимовий період.

Коментуючи брюссельські домовленості, прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що погашення українського боргу за російський газ відбуватиметься за ціною у 268 доларів за тисячу кубометрів, яка діяла у першому кварталі цього року.

Ціна на газ розраховується на базі формули, визначеної контрактом 2009 року, за "мінусом" знижки у 100 доларів на кожній тисячі кубів.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Гарантії незмінності ціни, за словами пана Яценюка, надає не тільки російська, але й європейська сторона.

"Якщо Росія порушить порядок ціноутворення і знову спробує виставити ціну у 500 доларів, як пропонувала раніше, то ми з Єврокомісією досягли згоди, що Єврокомісія виступатиме гарантом виконання зобов’язань Росії по справедливій ціні, у тому числі через компенсацію ціни, якщо вона не відповідатиме тристоронньому протоколу", - сказав пан Яценюк.

Стокгольмський арбітраж

Україна не має наміру відкликати свій позов проти російського "Газпрому" із Стокгольмського арбітражу, кажуть урядовці.

Росія припинила постачати газ до України 16 червня 2014 року, запровадивши режим передоплати за нього. Того ж дня російський "Газпром" звернувся до Стокгольмського арбітражу з позовом, щоб стягнути з Києва борг на 4,5 млрд доларів, який, на думку російської сторони, утворився у листопаді-грудні 2013 року та квітні-травні 2014 року.

У свою чергу український "Нафтогаз" подав позов проти російського "Газпрому" до того ж суду, вимагаючи встановити справедливу й ринкову ціну на газ, який "Газпром" постачає в Україну, а також претендуючи на компенсацію у 6 млрд доларів, які, на думку української сторони, Київ переплатив за російський газ від 2010 року через несправедливі та неринкові умови контракту.

Новини на цю ж тему