"Зимовий пакет": газ буде, але лише до весни

підписання "зимового пакету" Копирайт изображения AFP

Тимчасові газові домовленості між Україною та Росією, що дістали назву "зимовий пакет", у Брюсселі називають "проривом", який дозволив забезпечити постачання газу до України та ЄС.

Проте оглядачі закликають українську владу вже зараз замислитися над тим, що робити із імпортом російського газу після завершення дії тимчасових домовленостей навесні наступного року.

Для досягнення цих домовленостей знадобилося сім раундів переговорів, які відбувалися за посередництва комісара ЄС з питань енергетики Гюнтера Еттінгера. Підписання документів відбулося за добу до того, як він має передати свої повноваження своїм наступникам.

Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу, який так само залишає свою посаду з 1 листопада, і який був присутній на підписанні "зимових" газових домовленостей між Україною, Росією та ЄС, заявив, що "задоволений тим, що при завершенні свого мандату голови Єврокомісії може повідомити про досфгнення значного успіху", яким є досягнення газового компромісу.

"За нашої міцної підтримки, Україна та Росія досягли домовленості щодо непростої проблеми боргу, а також тимчасове вирішення питань постачання газу цієї зими", - заявив пан Баррозу, - Я радий, що перемогли політична відповідальність, логіка співпраці та простий економічний сенс".

"Цей прорив не тільки гарантує, що Україна матиме достатньо газу для опалення взимку. Він також є внеском у де-ескалацію напруження між Росією та Україною", - заявив єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер.

Що в "зимовому пакеті"

Пізно ввечері 30 жовтня у Брюсселі було підписано два документи:

  • протокол, який підписали єврокомісар Гюнтер Еттінгер та міністри енергетики України та Росії - Юрій Продан та Олександр Новак
  • окремий додаток до чинного газового контракту, який підписали керівники українського "Нафтогазу" та російського "Газпрому".

Увесь "зимовий пакет" коштує 4,6 млрд дол.

Згідно з домовленостями, російська компанія "Газпром" відновить постачання газу до України після того, як їй перерахують заборгованість у розмірі $1,45 млрд та передоплату за майбутні поставки, повідомив міністр енергетики України Юрій Продан.

За словами міністра, "Нафтогаз" має намір до кінця року закупити до 4 млрд кубометрів газу.

"У нас є необхідні кошти, щоб погасити заборгованість і сплатити за майбутні поставки", - заявив Юрій Продан.

Він також уточнив, що ціна на газ для України до кінця року складе 378 доларів за тисячу кубометрів, а з початку наступного року і до березня - 365 дол. за тисячу кубів.

"Ця ціна близька до ринкової", - сказав пан Продан.

В свою чергу, міністр енергетики Росії Олександр Новак пообіцяв, що уряд РФ в найближчі дні прийме документ про знижку для України в розмірі 100 доларів за тисячу кубометрів газу.

Європейська Комісія надала гарантії оплати російського газу українською стороною. Як заявив єврокомісар Еттінгер, Україна отримає кошти від Євросоюзу і МВФ.

За його словами, перша частина боргу в 1,45 млрд доларів будуть виплачені "Газпрому" негайно, друга - в 1,65 млрд доларів "Нафтогаз" перерахує російському концерну до кінця року.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

За кілька годин до підписання домовленостей у Брюсселі, український уряд схвалив проект цих домовленостей на своєму засіданні.

Коментуючи брюссельські домовленості, прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що погашення українського боргу за російський газ відбуватиметься за ціною у 268 доларів за тисячу кубометрів, яка діяла у першому кварталі цього року.

Ціна на газ, який Україна закуповуватиме у Росії до березня на умовах передоплати, розраховуватиметься на базі формули, залежної від цін на нафту, за "мінусом" знижки у 100 доларів на кожній тисячі кубів. Відтак, за словами українського прем’єра, у четвертому кварталі цього року ціна становитиме 378 доларів за тисячу кубів, а у першому кварталі 2015 року – 365 доларів за тисячу кубів.

Гарантії незмінності ціни, за словами пана Яценюка, надає не тільки російська, але й європейська сторона:

"Якщо Росія порушить порядок ціноутворення і знову спробує виставити ціну у 500 доларів, як пропонувала раніше, то ми з Єврокомісією досягли згоди, що Єврокомісія виступатиме гарантом виконання зобов’язань Росії по справедливій ціні, у тому числі через компенсацію ціни, якщо вона не відповідатиме тристоронньому протоколу".

При цьому Україна не має наміру відкликати свій позов проти російського "Газпрому" із Стокгольмського арбітражу, а відтак, досягнуті газові домовленості є тимчасовими, - заявив український прем'єр.

На цьому ж наголосив після підписання брюссельських домовленостей і міністр енергетики України Юрій Продан:

"Ми ухвалили проміжні рішення, тимчасові рішення, які діятимуть до кінцевого врегулювання нашого газового спору з Росією в Стокгольмському арбітражі".

Росія припинила постачання газу до України 16 червня 2014 року, запровадивши режим передоплати за нього. Того ж дня російський "Газпром" звернувся до Стокгольмського арбітражу з позовом, щоб стягнути з Києва борг на 4,5 млрд доларів, який, на думку російської сторони, утворився у листопаді-грудні 2013 року та квітні-травні 2014 року. У свою чергу український "Нафтогаз" подав позов проти російського "Газпрому" до того самого суду, вимагаючи встановити справедливу й ринкову ціну на газ, який "Газпром" постачає в Україну, а також претендуючи на компенсацію у 6 млрд дол., які, на думку української сторони, Київ переплатив за російський газ від 2010 року через несправедливі та неринкові умови контракту.

Готувати санчата для наступної зими

Українські експерти погоджуються у тому, що навіть тимчасові газові домовленості із Росією були потрібні Україні для того, аби пережити зиму без проблем для населення та подальших втрат для промисловості.

"Переможців не було б, а програли б усі, якби угоди не було", - каже Валентини Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки та міжнародних відносин НАНУ, додаючи, що у кожної сторони переговорів були свої цілі.

Водночас експерти закликають українську владу вже зараз думати над тим, що робити, коли тимчасові домовленості завершаться.

Мета Росії – тримати газовий конфлікт так само у "замороженому" стані, як конфлікт на сході України – вважає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. Він також також закликає українську владу шукати способів, як перевести домовленості із Москвою із політичних на суто комерційні рейки.

"Ми бачимо, що Росія усіма способами намагається стримати європейський напрямок розвитку України. Так само, як і ситуацію на Донбасі, газове питання також "заморожують", щоб не було визначеності. У певний момент це питання можна було б "розморозити", - каже експерт, і не виключає, що нові претензії російської сторони до України можуть стати відомі вже за 1-2 тижні.

"У "Газпрому" немає комерційної мети у цих переговорах, "Газпром" є лише інструментом стримування європейського розвитку України", - вважає Володимир Омельченко.

Водночас Валентин Землянський пропонує українській владі зосередитися на вирішенні внутрішніх проблем, аби позбавитися зовнішньої залежності.

"За газову шморгалку будуть сіпати постійно. І ми постійно будемо у чомусь виправдовуватися, вибачатися, і шукати гроші для оплати своїх потреб, - каже експерт. - Ситуацію треба змінювати всередині країни. Не треба шукати, де нам додатково взяти газ. Не треба ставити метою позбавитися залежності від російського газу. Питання треба ставити так: коли ми взагалі позбавимося залежності від імпортного газу і навчимося жити по кишені", - вважає Валентин Землянський.

На його думку, єдиним виграшним шляхом для України у подальшій газовій стратегії був би рух до енергозбереження та підвищення енергоефективності, оскільки в іншому разі передзимові газові кризи повторюватимуться кожного року.

Новини на цю ж тему