НБУ: економіка України почувається краще, ніж очікували

Валерія Гонтарева Копирайт изображения UNIAN

Кращі, ніж очікували, економічні показники та зростання експорту дозволять стабілізувати ситуацію на валютному ринку, вважають в Національному банку. Там також кажуть, що позитивно на курс також вплине рішення про оплату російського газу напряму із валютних резервів.

За підсумками січня-вересня цього року українська економіка скоротилася на 3,5%, заявила голова НБУ Валерія Гонтарева. За її словами, це значно менше скорочення, ніж очікували ще наприкінці літа.

Відтак, НБУ вважає за доцільне покращити і власний прогноз щодо скорочення ВВП на кінець року до 7%, тоді як раніше там очікували падіння у 9-10%.

"Ситуація нині об'єктивно є в рази кращою, ніж те, що ми спостерігали наприкінці серпня - на початку вересня", - заявила голова НБУ після наради із керівниками 40 найбільших українських банків.

Як твердить Валерія Гонтарева, покращенню ситуації треба завдячувати передусім гарному врожаю та зростанню аграрного експорту.

Крім того, за словами голови НБУ, уповільнилося і падіння у промисловості, і металурги також потроху відновлюють втрачені обсяги експорту.

Все це дає підстави НБУ сподіватися на збільшення обсягів валютної виручки українських експортерів, а відтак, і на приплив додаткової валюти на ринок та стабілізації курсу гривні.

Нафтогазу врятує гривню?

Крім того, із валютного ринку, фактично, буде вилучено "Нафтогаз", який до кінця року, згідно із останніми україно-російськими газовими домовленостями, має сплатити "Газпрому" 4,6 млрд дол.

Як твердить Валерія Гонтарева, НБУ погодив із МВФ можливість оплати газових платежів безпосередньо із валютних резервів.

Таким чином, найбільший український імпортер, який міг би формувати мільярдні заявки на валюту на відкритому ринку, і тиснути на курс, тепер отримає валюту поза ринком.

"Нам вдалося домовитися з Міжнародним Валютним Фондом, що всі платежі для оплати газу ми зможемо робити безпосередньо з наших валютних резервів", - заявила Валерія Гонтарева, додавши, що всі необхідні для газових розрахунків кошти вже зарезервовані.

Стабілізації валютного ринку має сприяти також і завершення парламентських виборів, а також їхні результати, - каже Валерія Гонтарева, - адже вперше більшість у складі парламенту матимуть представники проєвропейських політичних сил.

Голова НБУ вважає, що нині економічно обґрунтований курс має становити 13 гривень за долар.

Наскільки ринок погоджується із цим, покажуть торги на міжбанківському валютному ринку, на який від 5 листопада НБУ виходитиме із валютними інтервенціями у вигляді аукціонів за "голландською схемою", коли торги починаються із найвищої заявки і знижують до ціни, на яку погоджується перший покупець.

За попередні півтора місяці НБУ витратив на підтримку гривні 1,3 млрд дол. із своїх резервів.

Обмежень меншає. Чи побільшає валюти?

Голова НБУ також повідомила, що саме більш оптимістичні дані щодо стану української економіки, а не зовнішній тиск чи завершення виборів стали причиною того, що Нацбанк вирішив скасувати частину обмежень, що діяли на валютному ринку.

Зокрема, йдеться про обмеження на покупку валюти для імпортних операцій, за якими не здійснювалося ввезення товару до України, а також для імпортних операцій, митна декларація для яких перевищує 180 днів.

За словами голови НБУ, наступним кроком може бути скасування обмежень з дострокового вилучення валютних депозитів.

Водночас оглядачі та учасники ринку кажуть, що обсяги відкладеного попиту на валюту є досить серйозними, і це може призвести до чергового стрибка курсу долара одразу, як НБУ послаблюватиме адміністративні обмеження на ринку.

"У нас існує досить великий відкладений попит, коли імпортери хочуть купити (валюту - ред.), а експортери нічого не продають. Навіть якщо все буде добре, і, як каже пані Гонтарева, почне відновлюватися металургійний експорт, виручка ще не скоро повернеться в Україну", - каже голова правління Credit Agricole Євгенія Чемерис.

"Нас виручають аграрники, які зібрали врожай та вже щось почали експортувати. Але треба розуміти, що вони чекають на вищу ціну на свій товар, а це, зазвичай, відбувається взимку. Відтак, і від сільського господарства надходження будуть більшими у грудні", - каже банкір, і додає, що і цього не вистачить, аби задовольнити той "панічний попит" імпортерів, що почався із серпня.

"Те, що ці компанії, які два місяці не могли впродовж двох місяців купувати валюту, зараз можуть це робити, означає, що вони лише були допущені у чергу, яка існувала і без них. Тому швидкого задоволення попиту чекати не варто. Втім, і панікувати також", - каже Євгенія Чемерис.

Голова НБУ не виключає такого розвитку подій, але наголошує, що згодом "ринок все одно віднайде рівновагу", і такою ситуації, як трапилася із нею особисто місяць тому, коли пані Гонтарева не змогла купити у відділенні банку 200 доларів, не повторюватимуться із пересічними українцями.

Новини на цю ж тему