Ядерний вибір України: між Росією та США

Южноукраїнська АЕС Копирайт изображения UNIAN
Image caption Третій енергоблок Южно-Української АЕС першим почне працювати на американському паливі

Нова суперечка в енергетичній сфері між Україною та Росією розгортається щодо постачань американського ядерного палива на українські АЕС.

Державна компанія "Енергоатом" домовилась про збільшення постачання ядерного палива американською Westinghouse та співпрацю з цією компанією до 2020 року. Про це стало відомо напередодні нового року, 30 грудня.

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив про намір частково замінити російське ядерне паливо на американське.

У відповідь у РФ підняли хвилю критики стосовно безпеки, стверджуючи, що на енергоблоках радянського типу американське пальне використовувати небезпечно.

Співпраця України з Westinghouse триває з початку 2000-х років, проте була частково призупинена у 2012 році через інцидент з американським паливом на Південноукраїнській АЕС.

Фактично монопольним постачальником палива на АЕС України є російська компанія "ТВЕЛ".

Ядерна суперечка

На новорічній прес-конференції Арсеній Яценюк анонсував підписання угоди про диверсифікацію постачання ядерного палива з американською Westinghouse.

"Ми поступово рухаємося від залежності від РФ. Це стосується палива, модернізації українських атомних станцій і добудови двох енергоблоків", - заявив пан Яценюк.

Він повідомив, що зараз атомна енергетика дає 65% електроенергії країни.

Того ж дня компанія Westinghouse оприлюднила прес-реліз, в якому підтвердила цю інформацію.

У компанії заявили, що підписали з "Енергоатомом" угоду про збільшення постачання палива до 2020 року.

"Угода з "Енергоатомом" продовжує довготривалу співпрацю щодо постачання ядерного палива для українських енергоблоків", - процитувала прес-служба компанії її представника Іва Браше.

Конкретних деталей угоди сторони не повідомили.

Ввечері 30 грудня МЗС Росії виступило з гнівною заявою і засудило можливе використання в Україні американського ядерного палива.

На думку влади Росії, цей крок є політичним та загрожує безпеці усієї Європи.

"Спостерігається неприйнятний для ядерної енергетики поспіх та ігнорування інтересів ядерної безпеки. Збірки палива, які випускає Westinghouse, неодноразово показували невідповідність вимогам якості для реактора ВВЕР-1000", - йдеться у заяві МЗС Росії.

"В таких умовах небезпечний експеримент, який затіяв Київ, загрожує безпеці здоров’я громадян України та всіх народів Європи", - додали росіяни.

Наступного дня на заяву МЗС Росії відреагувала державна кампанія "Енергоатом", яка керує усіма українськими АЕС.

Атомники повідомили, що нові збірки палива Westinghouse є удосконаленими та будуть експлуатуватись у тестовому режимі на третьому енергоблоці Південноукраїнськрї АЕС у повній відповідності з вимогами безпеки.

На цій станції американське паливо тестують з 2005 року, а зараз, під час ремонту енергоблоку, у реактор завантажують збірку палива доопрацьованої модифікації ТВЗ-WR.

Чи безпечне паливо?

Суперечки щодо безпечності американського палива на українських АЕС тривають роками.

Російська сторона завжди критикувала намір України диверсифікувати джерела постачання палива через небезпеку експлуатації.

З проектом виникли проблеми у 2012 році, коли на третьому блоці ПУАЕС стався інцидент при використанні збірок Westinghouse.

Тоді відбулась часткова деформація дистанціонуючої решітки паливної збірки американського палива, після чого їх витягли з реактора.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Южно-Українська АЕС розташована у Миколаївській області й має три енергоблоки

Викидів палива та радіації не відбулося, проте Україна тоді призупинила експлуатацію палива Westinghouse.

Під час президентства Віктора Януковича активізувалася співпраця з росіянами у цій сфері.

Були спільні з РФ плани добудови двох блоків на Хмельницькій АЕС та побудови заводу ядерного палива в Україні.

Проте їх так і не втілили.

Українські атомники та американці стверджують, що виправили старі недоліки.

"У травні 2014 року компанія Westinghouse завершила цикл стендових випробувань збірок допрацьованої конструкції… Проведені модифікації значно поліпшили споживчі властивості касет", - заявили в "Енергоатомі".

Голова Бюро комплексного аналізу та прогнозу Сергій Дяченко переконує, що заяви про погану якість американського палива не відповідають дійсності.

"Відомий інцидент 2012 року, коли пошкодилась решітка касети американського палива. Проте його занадто "роздули" й він також був пов'язаний з деформацією касети російського палива, що призвело до подряпини на американській", - заявив ВВС Україна експерт з питань ядерної енергетики Сергій Дяченко.

Він вказує, що при використанні російського ядерного палива зафіксована велика кількість інцидентів з набагато серйознішими наслідками – деформацією та витоком палива.

Пан Дяченко нагадує, що використання палива Westinghouse на радянських реакторах ВВЕР-1000, за умови необхідних процедур безпеки, дозволене МАГАТЕ.

Співголова фонду енергетичних стратегій Дмитро Маруніч вказує, що аварія 2012 року завдала державі збитків у кілька сотень мільйонів гривень.

Він погоджується, що американці доопрацювали паливні збірки, проте говорити про їхню якість ще рано.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Арсеній Яценюк заявив про намір збудувати ще два блоки на Хмельницькій АЕС

"Їх доопрацювали, проте виникає питання, наскільки якісно. Зараз почали завантажувати нове паливо у третій блок ПУАЕС. Якщо все буде добре, то тільки після їх вивантаження можна буде оцінити якість та відсутність деформацій", - заявив пан Маруніч ВВС Україна.

Ще серйозніша аварія при використанні американського палива на радянському реакторі сталася на чеській АЕС "Темелін", на що вказало МЗС Росії.

Проте з літа 2014 року чеська сторона також домовляється про відновлення використання вдосконалених збірок палива Westinghouse на АЕС "Темелін".

Ціна в секреті

В Україні експлуатуються 15 атомних енергоблоків, на двох з яких використання американського ядерного палива неможливе в принципі.

Це два блоки ВВЕР-440 Рівненської АЕС.

Компанія Westinghouse налагодила на своєму заводі у Швеції виробництво палива для реакторів типу ВВЕР-1000, яких в Україні тринадцять.

Це паливо тестувалось виключно на Південноукраїнській АЕС Миколаївської області, і не випробовувалось на Запорізькій АЕС.

Саме на Запорізькій АЕС останніми місяцями фіксувались низка дрібних технічних зупинок реакторів.

"Шведських потужностей зараз вистачає, щоб постачати паливо тільки на два енергоблоки. У разі необхідності, ці потужності можуть збільшити", - пояснив ВВС Україна Сергій Дяченко.

Він не зміг роз’яснити, яка різниця у ціні між американським та російським ядерним паливом.

"Офіційно - це комерційна таємниця. Спеціалісти галузі, з якими я розмовляв, вказують, що американська збірка дорожча, проте в неї кращі тепловиділяючі властивості", - пояснив експерт.

За його словами, при появі конкуренції поліпшується якість і російського палива.

Дмитро Маруніч також вказує, що американське паливо може бути дещо дорожчим.

"Диверсифікація – це добре, але, якщо ціна американського палива вища, то суспільство має про це знати. Поки що цю інформацію не публікують", - зауважив Дмитро Маруніч.

Після літнього припинення постачання російського газу в Україну та блокування доставки вугілля з Росії, українська влада, судячи із заяв Арсенія Яценюка, має намір диверсифікувати джерела ядерного палива. І ціна американського палива не має стати визначальним чинником.

Новини на цю ж тему