Росія може попросити повернути "борг Януковича"

Медведєв Копирайт изображения UNIAN

Росія накопичила достатньо доходів від експорту енергоносіїв, аби пережити кризові часи, заявив російський прем'єр Дмитро Медведєв. Водночас він вважає, що у Росії є підстави вимагати від Києва дострокового погашення кредиту у 3 млрд доларів, наданого Україні наприкінці 2013 року за часів президента Віктора Януковича.

Дмитро Медведєв заявив, що час показав правильність запровадження "бюджетного правила", згідно з яким видатки російського бюджету прив'язуються до цін на нафту:

"Ми домоглися істотного уповільнення інфляції у певний період, сформували резерви, потрібні для реалізації наших інвестиційних планів, накопичили достатню кількість грошей на випадок кризи. Завдяки цьому у нас є можливість сьогодні надавати підтримку економіці, і продовжувати реалізацію інфраструктурних проектів, і виконувати наші соціальні зобов'язання".

Разом із тим, як заявив російський міністр економіки Олексій Улюкаєв, часи "благосного розвитку" для російської економіки завершилися, і їй доведеться стикнутися із новими реаліями:

"Мені здається, що факти нашого життя підтверджують, що нова економічна реальність, що глобальна економіка ніколи не буде такою, якою була в періоди між 2000-2007 роками, і що російська ситуація ніколи не буде такою, вона буде набагато складнішою, вона і є набагато складнішою".

Пан Улюкаєв також процитував Леніна, заявивши, що слова, сказані 100 років тому, виявилися цілком актуальними.

"Настав набагато стрибкоподібніший, конфліктніший, важкопередбачуваніший період, тому наші заходи повинні бути адекватні й у ситуації, коли нафта коштує 130, і в ситуації, коли вона коштує 30", - заявив російський міністр економіки.

Водночас він закликав росіян зберігати душевний спокій і думати про здоров'я:

"У кризовій ситуації найголовніше зберігати душевний спокій, мати міцні тили вдома у сім'ї, і найбільше думати про власне здоров'я та здоров'я своїх близьких. Барелі, санкції - це все минуще".

Запаси - окремо, борги - окремо

Російські урядовці усіляко підкреслюють, що попри різке падіння цін на нафту та санкції з боку західних країн, російська економіка має достатній запас міцності, аби пережити скрутні часи. Водночас вони не виключають можливості дострокового стягнення з України боргу у 3 млрд доларів, позичених Києву рік тому.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Угоду про російський кредит було підписано під час візиту президента Януковича до Москви 17 грудня 2013 року. За два місяці після цього пан Янукович втік з України

Наприкінці 2013 року після переговорів у Москві тодішній український президент Віктор Янукович домовився про можливість отримати від Росії кредит на 15 млрд доларів, із яких Україна отримала 3 млрд доларів.

Тепер у Москві кажуть, що через те, що в українському бюджеті не закладені кошти на повернення цього боргу, а зовнішній борг України перевищив 60% ВВП, Росія має право вимагати дострокового погашення позики.

"Наша країна надала Києву позику в 3 млрд доларів...Однією з умов цього кредиту було неперевищення рівня державного боргу України цифри у 60% обсягу ВВП. Сьогодні ця умова порушена. Тому що б не говорили керівники України, у нас є підстави вимагати дострокового погашення позики, тобто виконання контрактних зобов'язань", - заявив російський прем'єр.

Дмитро Медведєв також наголосив, що Росія не хоче ускладнювати і без того непросту фінансову ситуацію України, але залишає за собою право ухвалити рішення з приводу боргу найближчим часом:

"Скажемо прямо, ми не хочемо дефолту України, ускладнення і без того тяжкого становища української економіки, нам, навпаки, потрібен живий партнер, але за борги треба платити - і за державні, і за комерційні. Тому доведеться приймати рішення з цього приводу найближчим часом".

Раніше український прем'єр Арсеній Яценюк в інтерв'ю Deutsche Welle назвав "чутками" можливість того, що Росія вимагатиме дострокового погашення боргу у 3 млрд доларів.

Міністр фінансів Наталя Яресько також заявила, що поки що у Києві не отримували офіційних повідомлень від російського уряду щодо можливості дострокового стягнення боргу.

"З'являться претензії - попрацюємо", - заявила український міністр.

У листопаді минулого року російський президент Володимир Путін в інтерв'ю німецькій ARD заявляв, що Росія не висуватиме Україні вимоги достроково погасити борг, навіть якщо зовнішні зобов'язання Києва перевищать 60% ВВП.

Старі борги, нові позики?

Цьогорічні боргові виплати України складають 11 млрд доларів, заявив український прем'єр Арсеній Яценюк, підкресливши, що це є лише поверненням кредитів, отриманих попередньою українською владою, "які ми не брали".

Разом із тим, валютні резерви НБУ на 1 грудня 2014 року становили трохи більше за 7,5 млрд дол.

Київ вже заявив, що очікує від західних партнерів збільшення фінансової допомоги. Минулого тижні відомий фінансист Джордж Сорос також закликав Захід кардинально збільшити фінансову допомогу Україні, оцінюючи її потреби у 50 млрд дол. Проте більшість оглядачів називають скромніші суми - до 15-16 млрд дол, і активно обговорюють можливість збільшення кредитування України з боку МВФ.

Зараз в Києві працює місія фонду. Проте, як заявила 13 січня міністр фінансів Наталя Яресько, Україна поки що не порушувала питання про конкретну суму нового траншу допомоги:

"З МВФ йде процес переговорів, розмови про конкретному транші поки немає. Ми працюємо над тим, щоб пояснити бюджет, Бюджетний кодекс, податкові зміни та всі закони, які ми прийняли в кінці 2014 року".

Цього тижня США заявили, що готові збільшити суму кредитних гарантій для України на 2 млрд дол., а минулого тижня ЄС заявив, що може надати Україні додаткові 1,8 млрд євро макрофінансової допомоги у вигляді середньострокового кредиту.

Новини на цю ж тему